ΑΕΚ - Πάφος FC: Πήρε το ντέρμπι με γκολάρα του Άλτμαν και ρεκόρ! (φώτος)

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής. Με γκολάρα του Άλτμαν στο 15΄ πήρε το τρίποντο με 1-0 απέναντι στην Πάφο FC στην "Αρένα". Η ομάδα του Όλτρα έπιασε ξανά το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή με 40β. Στο -3 η ομάδα του Μπεργκ από την 1η και 2η θέση. Πρώτη φορά 9 σερί νίκες η ΑΕΚ!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα 60 λεπτά, υστέρησε η Πάφος, που έβαλε περισσότερη πίεση προς το τέλος του αγώνα.

-Ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ του Ζάιρο στο 66΄ μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ, σε μία πολύ οριακή φάση. Είχε κι άλλες φάσεις η αναμέτρηση που προκάλεσαν διαμαρτυρίες.

-Αναγκαστική αλλαγή ο Τάνκοβιτς, ντεμπούτο ο Μπετανκόρ για την παφιακή ομάδα.

To kerkida.net μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Στην περιγραφή ο Στέλιος Αναστασίου, στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας.

*Μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του τεράστιου Πελέ

enter " "

Έναρξη...

6΄ Γύρισμα του Άλτμαν από τα αριστερά στην περιοχή, δεν πρόλαβε κάποιος συμπαίκτης του. Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ.

7΄ Κεφαλιά του Ολατούντζι, σε ετοιμότητα ο Αντός. Ο Ροσάλες τη σέντρα

10΄ Νέα τελική προσπάθεια με Ολατούντζι, άστοχο το τελείωμά του. Ο Γκιούρτσο έστειλε τη μπάλα στην περιοχή από την αριστερή πλευρά

-Καλύτερη η ΑΕΚ στα πρώτα δέκα λεπτά

13΄ Μακρινή μπαλιά με αποδέκτη τον Γκιούρτσο, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, έδιωξε ο Ζουνίνιο, πήρε το... ριμπάουντ ο ακραίος επιθετικός της ΑΕΚ, έκανε το τελείωμα αλλά δεν βρήκε στόχο

14΄ Ευκαιρία με Φαράζ, έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Αντός! Με τακουνάκι ο Ολατουντζι την πάσα!

15΄ ΓΚΟΛ/Ο Άλτμαν! Από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο, με καταπληκτικό τελείωμα με το δεξί στην κίνηση ο Ισραηλινός -στην περιοχή- άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

-Εκρηκτικό δεκάλεπτο η ΑΕΚ από το 5΄ μέχρι το 15΄ και το εξαργύρωσε με γκολάρα

enter " "

25΄ Ελέγχει το παιχνίδι η ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση η Πάφος μετά το γκολ των γηπεδούχων

-Παίκτης-κλειδί στο πλάνο της ΑΕΚ ο Ολατούντζι, η... έκπληξη του Χοσέ Λουίς Όλτρα. Αρκετά τρεξίματα, πιέσεις παντού... από τον στράικερ της ομάδας. Και με δύο τελικές προσπάθειες

27΄ Ευκαιρία για την Πάφο, γύρισμα του Κανέ, κεφαλιά του Ζάιρο αλλά η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ

31΄ Κίτρινη στο Σανχούρχο

32΄ Σέντρα από δεξιά του Φαράζ, ο Κβίντα έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ. Λίγο έλειψε να είχαμε αυτογκόλ, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντός

41΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο, ο Τάνκοβιτς εκτός, μέσα ο Χέστατ

42΄ Καλή στιγμή με Ζάιρο, κράτησε μπάλα στην περιοχή, αλλά δεν ολοκλήρωσε τη φάση και λανθασμένα έψαξε να βρει συμπαίκτη. "Καθάρισε" η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ

43΄ Ζήτησε πέναλτι η Πάφος σε πτώση του Σεμέδο, ο Μιλίσεβιτς έβαλε το χέρι του στον ακραίο επιθετικό της παφιακής ομάδας. Ο Ιταλός ρεφ έκρινε ότι δεν ήταν περίπτωση για πέναλτι. Ούτε στο ΒΑΡ είχαν αντίθετη άποψη

+2 λεπτά

45+2 Με γυριστό προσπάθησε να απειλήσει ο Ζάιρο, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Ολατούντζι

Τέλος ημιχρόνου (Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο, εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό της διάστημα και σκόραρε. Ελάχιστα απείλησε η ομάδα του Μπεργκ)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

51΄ Κίτρινη στο Λέδες για φάουλ στον Ζάιρο. Σταμάτησε την αντεπίθεση ο μέσος της ΑΕΚ

- Δεν άλλαξε κάτι στα πρώτα 10 λεπτά του β΄ ημιχρόνου, παραμένει το 1-0, χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή μπροστά από τις 2 εστίες. Οι παίκτες του Όλτρα υπηρετούν πιστά το πλάνο. Χρειάζεται... φρέσκες ιδέες η ομάδα του Μπεργκ για να γίνει πιο απειλητική

55΄ Άστοχο σουτ -εκτός περιοχής- ο Γκιούρτσο

61΄ Σουτ ο Λέδες, σε ετοιμότητα ο Αντός

66΄ ΓΚΟΛ/Ο Ζάιρο! Μακρινή μπαλιά στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Τόμοβιτς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και με άψογο πλασέ ο Βραζιλιάνος φορ νίκησε τον Πίριτς για το 1-1

-Έλεγχος από το ΒΑΡ για οφσάιντ

-Οφσάιντ, ΔΕΝ μετρά το γκολ! Παραμένει το 1-0. Πολύ οριακή φάση

-Αποβλήθηκε μέλος του τεχνικού τιμ της παφιακής ομάδας, ο Ανδρέας Καττάμης

-Ο Μπεργκ αποχώρησε για πολύ λίγο και επέστρεψε στη θέση του

enter " "

71΄ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ με Άλτμαν. Ο Μπάιριτς έβαλε το χέρι στην πλάτη του Ισραηλινού ο οποίος μάλλον έπεσε εύκολα στο τερέν