ΑΕΛ - ΑΕΚ: Επιστροφή στις... νίκες για την ΑΕΚ (φώτος)

Νικηφόρα εξόρμηση για τους Λαρνακείς στη Λεμεσό που επικράτησαν με 3-2 επί της ΑΕΛ. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενος οι Λέδες (8'), Τόνγκια (66') και Γκαρθία (74') ενώ για ην ΑΕΛ τα γκολ πέτυχαν οι Μορέιρα στο 55' και ο Τζάλμα στο 90+10'.

Προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ η ΑΕΚ με τον Λέδες στο 8'. Η ΑΕΛ έψαξε την αντίδραση αναποτελεσματικά στο πρώτο μέρος με αποκορύφωμα το δοκάρι του Παπαφώτη στο 30ο λεπτό. Μετά την ανάπαυλα, η ΑΕΛ έφερε τον αγώνα στα ίσα με κεφαλιά του Μορέιρα στο 53'. Ο Τόνγκια έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του στο 66' και 7 λεπτά αργότερα ο Γκαρθία σφράγισε τη νίκη.

Μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, η ΑΕΛ είχε την κατοχή με το μέρος της και προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρους της δεδομένα. Ο Τζάλμα έκανε το 2-3 στο 90+10'. Η ΑΕΛ παρέμεινε στους 30 βαθμούς και η ΑΕΚ με τη σημερινή της νίκης έφτασε στους 49.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Το kerkida.net είναι στο “Άλφαμεγα” με την Γρηγορία Φραντζή και σας μεταφέρει όλα όσα γίνονται. Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη.

-Έναρξη

k

-5' Τίποτα αξιοσημείωτο σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

-6' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Σέντρα στην περιοχή, ο Τόνγκια αλλοίωσε την πορεία της μπάλας.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια ανέβηκε από αριστερά, κράτησε μπάλα και πάσαρε στον Λέδες. Ο Πορτογάλος βρήκε τον χώρο και με πλασέ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

-10' Προσπάθεια για να απειλήσει η ΑΕΛ. Με τον Τζάλμα από αριστερά, έκανε τη σέντρα αλλά ο Φαράζ έδιωξε σε κόρνερ.

-12' Κερδισμένο φάουλ για την ΑΕΛ. Η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε και η κατοχή στην φιλοξενούμενη ομάδα.

-14' Στο προσκήνιο η ΑΕΚ. Ο Λέδες σέντραρε στην περιοχή, σε ετοιμότητα η άμυνα της ΑΕΛ.

-16' Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης η ΑΕΛ. Ο Τζάλμα σέντραρε από αριστερά, ο Μιλίσεβιτς έβγαλε την άμυνα.

-18' Ανεκμετάλλευτη η προσπάθεια της ΑΕΛ. Ο Μεντόσα με μακρινή μπάλια βρήκε τον Τσούκα που ανέβηκε από δεξιά, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα εντός.

-21' Σε θέση βολής ο Γκαρθία. Από την αριστερή πλάγια πτέρυγα, επιχείρησε από πολύ κοντά να κάνει το 2-0. Πολύ άστοχο το σουτ.

-24' Προσωρινά με 10 η ΑΕΚ, ο Τόνγκια αλλάζει παπούτσια

k

-25' Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Τόνγκια.

-27' Ευκαιρία για την ΑΕΛ και πρώτη τελική! Ο Φιλίποβιτς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Έριξε για λίγα λεπτά βροχή στο Κολόσσι και σταμάτησε.

-30' Διπλή χαμένη ευκαιρία με δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Σέρνιτς σέντραρε από δεξιά, ο Πίριτς απέκρουσε με γροθιές. Η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Παπαφώτη που έκανε το σουτ... σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

-31' Συνεχίζει η ΑΕΛ! Ο Μεντόσα έδωσε στον Σέρνιτς που με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα... κάτι εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-38' Μεγάλη χαμένη ευκαρία για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ ανέβηκε από δεξιά, βρήκε τον Σολ εντός περιοχής. Ο Ισπανός κατέβασε με το στήθος ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

-43' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ! Ο Πονς έδωσε στον Σολ, ο Ισπανός φορ έκανε το σουτ που πέρασε έξω.

-Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45' Δυνατό σουτ από τον Τζάλμα εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα και σε σωστή θέση μάζεψε τη μπάλα.

-Ημίχρονο στο Κολόσσι.

-Έναρξη δεύτερου μέρους.

-47' Πρώτη επίθεση της ΑΕΚ στο β' ημίχρονο. Ο Ντίμερς βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Ανέστης και πολύ καλή επέμβαση.

-50' Στο έδαφος ο Μεντόσα, μέσα και το ιατρικό τιμ. Προηγήθηκε μαρκάρισμα από τον Πονς.

k

-51' Όλα οκ με τον Μεντόσα, πέρασε ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

-53' Πολύ μακρινό σουτ από τον Μεντόζα. Πολύ άστοχο πέρασε πάνω από την εστία και καμία ανησυχία για τον Πίριτς.

-55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μεντόζα έκλεψε τη μπάλα από τον Ντίμερς, κινήθηκε από δεξιά και με σωστή μεταβίβαση βρήκε τον Μορέιρα που με... κεφαλιά ακριβείας "ξεγέλασε" τον Μιλίσεβιτς και έφερε τον αγώνα στα ίσα.

-59' Κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΚ. Το εκτέλεσε ο Ντίμερς και βρήκε τον Λέδες που με τη μία επιχείρησε το σουτ. Πολύ άστοχο.

-64' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω Ντίμερς και Φαράζ, μέσα οι Λόπες και Σάντος.

k

-66' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λέδες εκτέλεσε κερδισμένο φάουλ, βρήκε τον Μιλίσεβιτς που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στον Τόνγκια. Αυτός με δεύτερη κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ.

-67' Κίτρινη στον Τόνγκια για τον πανηγυρισμό του. Μετά το γκολ... στάθηκε μπροστά την εξέδρα των οργανωμένων της ΑΕΛ. Έφερε εκνευρισμό από τους οπαδούς και ρήξη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο... ήταν και στο όριο. Χάνει ένα από τους δύο επόμενους αγώνες.

-69' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Ντε Λούκας, Κα και Μακρής, έξω οι Μορέιρα Μεντόσα και Φιλίποβιτς

-71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. ΄Στη θέση του Σολ, ο Μάμας.

-72' Κίτρινη κάρτα στον Άνχελ Γκαρθία... και αυτός στο όριο.

-73' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Μεντόγεβιτς, έξω ο Φραντζής.

-74' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 3-1. Κερδισμένο φάουλ από αριστερά και ο Γκαρθία πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 3-1.

-78' Ακόμα μια αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μπεραχίνο στη θέση του Παπαφώτη.

-83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Τόνγκια, ο Τόμοβιτς.

-85' Σουτ από τον Τζάλμα, δεν πέρασε όμως κόντραρε σε πολλά πόδια η μπάλα.

-87' Ζήτησαν χέρι από πλευράς ΑΕΛ. Σε φυσική θέση το χέρι του Ρομπέρζ, ελέγχθηκε και από το VAR η φάση

-89' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μακρής με τακουνάκι επιχείρησε να απειλήσει από πολύ κοντινή απόσταση... άστοχο όμως.

-Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+5' (Σχόλιο) Πλήρης οπισθοχώρηση από πλευράς ΑΕΚ που πλέον παίζει συντηρητικά. Κλείνει τους χώρους και αμύνεται προκειμένου να διατηρήσει το σκορ. Η ΑΕΛ από την άλλη, προσπαθεί να απειλήσει και να φτιάξει ευκαιρίες ωστόσο δεν είναι ουσιαστική.

-90+6' Στο έδαφος ο Μάμας μετά από φάουλ. Μικρή διακοπή.

-90+8' Συνέχεια στον αγώνα.

-90+9' Κεφαλιά από τον Μακρή, ο Πίριτς απέκρουσε αλλά με δυσκολία.

-90+10' Μακρινό σουτ από τον Κα. Κόντραρε η μπάλα σε πόδια παικτών της ΑΕΚ και κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΛ.

-90+10' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Φοβερό γκολ από τον Τζάλμα που με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δίχτυα. Η μπάλα στην κλειστή γωνιά του Πίριτς που χτύπησε το αριστερό κάθετο δοκάρι και πέρασε μέσα.

-Τέλος αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μπάστο, Παπαφώτης, Μεντόσα, Σέρνιτς, Μορέιρα, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεφ, Τζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Μπεραχίνο, Μαρς, Σιλβέστρος, Ντε Λούκας, Μακρής, Νεοφύτου, Λαουτάρο, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Κα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ (64' Σάντος), Γαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς (64' Λόπες).

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Χένρι, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης