Ακρίτας – ΑΕΚ: Διπλό... από αέρος! (Φώτος)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η ΑΕΚ πέρασε… αέρα απ’ το "Στέλιος Κυριακίδης", επικρατώντας του Ακρίτα. Το βράδυ της Δευτέρας (07/11) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 2-1 πετυχαίνοντας από μία… κεφαλιά νωρίς σε κάθε ημίχρονο. Στο 15’ ο Ράφα Λόπες το 1-0, στο 56’ ο Μιλίτσεβιτς το 2-0, με τα δύο γκολ να έρχονται από ασίστ του Γκιούρτσο. Ο Ακρίτας μείωσε στο 90+3’ με κεφαλιά του Ραμίρες. Κυριαρχία σε ολόκληρο το 90λεπτο για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, η οποία δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν ουσιαστικά με βαθμολογικό κέρδος. Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ ανέβηκε στους 19 βαθμούς και την 4η θέση, αφήνοντας τον Ακρίτα στην τελευταία, με μόλις 4.

-4' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ανδρέου από αριστερά, ο Ασάντε από κοντά έκανε την κεφαλιά αλλά ο Περντρέου έδιωξε σε κόρνερ.

-5' Κεφαλιά του Πονς, σταθερά ο Περντρέου.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Καλός ο ρυθμός, με διάθεση και οι δύο ομάδες.

-14' Μακρινό σουτ του Σέχιτς, λίγο έξω η μπάλα.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Γκιούρτσο από αριστερά, ο Ράφα Λόπες κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την δυνατή κεφαλιά, νικώντας τον Περντρέου για το 1-0!

**Ελέγχεται η φάση για πιθανό οφσάιντ στον σκόρερ...

-17' Μετά από ένα δίλεπτο, δίνεται το "ΟΚ" απ' το VAR και το γκολ μετράει κανονικά. 1-0 η ΑΕΚ!

-22' Σουτ του Γκιούρτσο από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

-23' Αλλαγή για τον Ακρίτα, αναγκαστική. Ελ Τζεμιλί αντί του τραυματία Αλεκσέεφ.

-25' Κάθετη του Γαβριήλ στον Βαράντα, "άνοιξε" το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Πίριτς. Καλή προϋπόθεση για τον Ακρίτα.

-31' Στο έδαφος ο Βαράντα, σε μαρκάρισμα του Πονς. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, "παίζεται" από ρεφ και VAR.

-31' Καλό σουτ του Καραγιάννη, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-39' Κίτρινη στον Κάσας για φάουλ στον Βαράντα. Κίτρινη και ο Μπαντία για διαμαρτυρίες...

-42' Κίτρινη και στον Κόρατς για φάουλ στον Άλτμαν.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Μιλίτσεβιτς αντί Γκονζάλεθ. Αναγκαστική η αλλαγή, ένιωσε ενοχλήσεις ο Ισπανός στόπερ.

-53' Ατομική προσπάθεια του Ελ Τζεμιλί και σουτ με το αριστερό, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-54' Κίτρινη στον Ελ Τζεμιλί για φάουλ στον Πονς.

-56' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Δημιουργός ξανά ο Γκιούρτσο, ο οποίος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Μιλίτσεβιτς, δέκα λεπτά με την είσοδο του στο ματς, με άψογη κεφαλιά νίκησε τον Περντρέου για το 2-0!

-66' Τριπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Ραμίρες αντί Βαράντα, Κονέ αντί Άμπραχαμ και Ντράμε αντί Κόρατς.

-69' Κίτρινη στον Πονς.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ροσάλες αντί Ανδρέου.

-73' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός μετά το δεύτερο γκολ. Η ΑΕΚ διαχειρίζεται εύκολα το υπέρ της σκορ.

-75' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρομό αντί Λόπες και Μάμας αντί Γκιούρτσο.

-77' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Φουριέλ αντί Καραγιάννη.

-81' Άλτμαν και Ρομό συνεργάστηκαν ωραία, κόντραρε το σουτ του τελευταίου.

-83' Μακρινό σουτ του Μάμα, λίγο έξω η μπάλα.

-88' Χριστοφόρου αντί Άλτμαν.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα! Σέντρα του Αραούχο από αριστερά, ο Ραμίρες με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, μειώνοντας σε 2-1!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς (66'Ντράμε), Άμπραχαμ (66' Κονέ), Εράσο, Γαβριήλ, Αλεκσέεφ (23'Ελ Τζεμιλί), Σέχιτς, Βαράντα (66'Ραμίρες), Σαραβάνια, Καραγιάννης (77'Φουριέλ), Αραούχο

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Ντράμε, Κονέ, Λίμα, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φουριέλ, Ραμίρες, Βάσου, Πική.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ (46'Μιλίτσεβιτς), Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Λόπες (75'Ρομό), Πονς, Ανδρέου (70'Ροσάλες), Γκιούρτσο (75'Μάμας), Άλτμαν (88'Χριστοφόρου), Ασάντε.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ρομό, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Μάμας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόρατς, Ελ Τζεμιλί / Κάσας, Πονς.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος