Από ένα βαθμό... με Φιόλιτς και Κάρλος (φώτος)

Με το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΕΚ έκλεισε η 6η αγωνιστική. Συμβιβασμός 1-1, με τα δυο γκολ να σημειώνονται στο 2ο ημίχρονο.

O Φιόλιτς στο 71' άνοιξε το σκορ και ο Ιβάν Κάρλος ισοφάρισε στο 80'. Η ομάδα του Ιντιάκεθ ανέβηκε στους 10 βαθμούς και εκείνη του Κέρκεζ στους 8.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Έναρξη στο Τσίρειο με 2-3 λεπτά καθυστέρηση (19:02)

-2' Πρώτη τελική. Ο Γκαστανιάγα έκανε συρτή μπαλιά με χτύπημα φάουλ, ο Γκοντάλ έκανε την προβολή όμως ο Τόνιο ήταν έτοιμος

-9' Ο Αντωνίου ανακόπτεται για οφσάιντ. Από το μοναδικό ριπλέι που προβλήθηκε δεν ξεκαθάρισε η φάση

-12' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για φάουλ στον Φιόλιτς

-15' Πρώτη ευκαιρία με τον Γιάννου να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να σουτάρει στην κίνηση, λίγο έξω το σουτ

-17' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ. Ο βοηθός δεν περίμενε την φάση της ΑΕΛ να εξελιχθεί και υπέδειξε σε αντικανονική φάση τον Μαέ ενώ η μπάλα τελικά πήγε στον Χουράδο

-19' Κάρτα και στον Νταβόρ για φάουλ στον Κάσες

-23' Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μαέ εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο που βγήκε έγκαιρα και έβγαλε την απόκρουση

-28' Κίτρινη και στον Φιόλιτς για επικίνδυνο φάουλ στον Τεσέιρα

-33' Συστάσεις από τον διαιτητή για "θέατρο" προς τον Χουράδο, ο οποίος ζήτησε πέναλτι. Δύσκολη φάση, δεν ξεκαθάρισαν τα ριπλέι αν υπάρχει επαφή. Πάντως ο επιθετικός της ΑΕΛ "έπεσε" καθυστερημένα μετά το μαρκάρισμα του Σάστρε

-Πολλές οι διακοπές για φάουλ, δεν έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι

-41' Ρισκάρει ο Βοζίνια ο οποίος κάνει ντρίμπλα προ του Φακούντο όμως του... βγήκε η επιλογή

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο στη Λεμεσό. Η ΑΕΛ κράτησε μπάλα (60%), ήταν πιο επιθετική και έχασε μια κλασική ευκαιρία με τον Μαέ. Υστέρησε η ΑΕΚ που είχε και αυτή μια ευκαιρία, με τον Γιάννου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-52' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Γιάννου να φεύγει "φάτσα" με τον Βοζίνια και να σουτάρει ψηλά. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ βγήκε έγκαιρα και τον έκλεισε

-60' Αναγκαστική αλλαγή. Έξω ο Πλάντας, μέσα ο Τάντι

-61' Έγιναν 19 φάουλ μέχρι στιγμής. Δεν μπορεί να πάρει ρυθμό το παιχνίδι...

-63' Μέσα ο Γκαζαριάν, έξω ο Γερολέμου

-64' Επικίνδυνο σουτ του Γκαζαριάν εκτός περιοχής, στην πρώτη του επαφή. Σε κόρνερ ο Τόνιο. Καλή φάση για την ΑΕΛ

-68' Έξω ο Χουράδο, μέσα ο Μαρκόσκι

-71' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με τον Φιόλιτς! Μεγάλο κενό στην άμυνα της ΑΕΛ... Μετά από εξαιρετική κάθετη του Σάστρε βγήκε μόνος απέναντι στον Βοζίνια και "έσκαψε" πολύ ωραία τη μπάλα για να την στείλει στα δίκτυα

-74' Διακοπή για λίγο. Σπόλιαριτς και Γκοντάλ στο έδαφος

-76' Δεν μπορεί ο αμυντικός της ΑΕΛ. Στη θέση του ο Κάρλος και επαναρχίζει το ματς

-77' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε τάκλιν του Γκονζάλεθ στον Μαέ. Σωστή η απόφαση. Ο αμυντικός της ΑΕΚ δέχθηκε και κίτρινη κάρτα

-80' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κάρλος από τα 11 βήματα ισοφαρίζει, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι

-80' Ο Αναστασίου στη θέση του Σπόλιαριτς

-83' Ένταση ανάμεσα σε Φακούντο και Κάρλος. Κίτρινη στον επιθετικό της ΑΕΛ για διαμαρτυρίες αφού ζήτησε φάουλ

-85' Πιέζει η ΑΕΛ και ψάχνει την ολική ανατροπή

-86' Η ΑΕΛ ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα του Σάστρε στο Γουίλερ

-90' Γύρισμα του Γιάννου από αριστερά, προσπαθεί για το ψαλιδάκι ο Φιόλιτς αλλά δεν μπορεί να το κάνει

-Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

-92' Κάρτα στον Γκαζαριάν