ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ: Ματσάρα με τέσσερα γκολ, έντονες συγκινήσεις και "Χ"ωρίς νικητή (Φώτος)

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ... δικαίωσαν τις προσδοκίες, χαρίζοντας στους ποδοσφαιρόφιλους ένα ντέρμπι γεμάτο... συγκινήσεις! Σε ντέρμπι της Δευτέρας (05/02) για την 23η αγωνιστική, το ΑΠΟΕΛ υποδέχθηκε την ΑΕΚ και οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2. Ιδανικό ξεκίνηγμα για τους γηπεδούχους, με γκολ μόλις στο 4' μετά από κεφαλιά του Ντβάλι και... παρεμβολή του Λέδες. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλά πολλά, με τις συγκινήσεις να είναι... φυλαγμένες για το τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Στο 76' η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Τρισκόφσκι, στο 82' ο Πέτροβιτς με περίτεχνο τακουνάκι έστειλε την μπάλα προς τα δίκτυα και ο Μιλίσεβιτς δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και στο 86' ο Σάντσες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 (το γκολ δόθηκε απ' το VAR μετά από έλεγχο που έγινε και απόφαση ότι πέρασε την γραμμή, την στιγμή της επέμβασης του Μπέλετς). Νωρίτερα απ' όλα αυτά, το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Ντάλσιο στο 53'. Οι "γαλαζοκίτρινοι" ανέβηκαν στους 52 βαθμούς και παραμένουν στην κορυφή, οι "κιτρινοπράσινοι" στους 46 και την 3η θέση.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του ντέρμπι...

**Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

-Έναρξη.

5υ6τη

-4' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Βιγιαγάνιες εκτέλεσε φάουλ από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά, ο Λέδες στην προσπάθεια του να διώξει έδωσε ύψος στην μπάλα η οποία πήγε προς τα πίσω, πέρασε πάνω απ' τον Πίριτς και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

τωγφρ

-7' Κρατάει μπάλα η ΑΕΚ, ανέβηκε ψηλά και ψάχνει αντίδραση.

-10' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια πέρασε την κάθετη πάσα προς τον Βιγιαφάνιες ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, μόνος απέναντι στον Πίριτς. Ωστόσο, του... έφυγε λίγο το κοντρόλ και πέφτοντας έκανε το πλασέ, το οποίο σταμάτησε ο κίπερ της ΑΕΚ.

-16' Επικίνδυνη σέντρα του Ντίμερς από δεξιά, με υπερένταση ο Τσεμπάκ σε κόρνερ προ του Τόνγκια.

-20' Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, το ΑΠΟΕΛ έχει το προβάδισμα και έχει δώσει χώρο στην ΑΕΚ, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα.

-27' Χαμηλός ο ρυθμός, παιχνίδι κέντρου χωρίς τελικές.

5γ5ρ

-32' Προσπαθεί με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ. Σε δύο περιπτώσεις που πέρασε η πάσα, Φαράζ και Σολ ήταν σε θέση οφσάιντ.

-38' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Γκαρθία από αριστερά εντός περιοχής ελίχθηκε προ του Τσεμπάκ και έκανε το σουτ με το δεξί από καλή θέση, έξω η μπάλα.

-39' Ωραία κομπίνα από πλευράς ΑΠΟΕΛ σε κόρνερ από δεξιά, τελικός αποδέκτης ο Μαρκίνιος που έκανε το σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε νέο κόρνερ.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ντίμερς έκανε το δυνατό σουτ λίγο εκτός περιοχής, ο Μπέλετς έπεσε στην δεξιά του γωνιά και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-45+2' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Ντάλσιο έδωσε αριστερά στον Μαρκίνιος, αυτός σέντραρε απέναντι προς τον Κβιλιτάια που έκανε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Με μια αλλαγή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Γκιούρτσο αντί Πονς. Έκανε πιο επιθετική την ομάδα του ο Μπεν Σιμόν.

-50' Επιθετικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, δοκιμάζει κυρίως από αριστερά με τον... φρέσκο Γκιούρτσο.

-53' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντάλσιο από δεξιά εκτός περιοχής, έφερε την μπάλα στο αριστερό και έκανε το σουτ με εσωτερικό φάλτσο και δίνοντας ύψος. Η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα, αλλά ο Πίριτς με τα ακροδάχτυλα την ακούμπησε λίγο, στέλνοντας την στο οριζόντιο δοκάρι!

-55' Κίτρινη στον Ραν Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες.

-56' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Πίριτς βγήκε, προσπάθησε να μαζέψει αλλά του έφυγε η μπάλα απ' τα χέρια, ο Τσεμπάκ επωφελήθηκε και έκανε την κεφαλιά. Η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα, αλλά ο Γκαρθία με το κεφάλι έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή!

-59' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Σάντσες και Σάντος μέσα, Ντιουνκού και Φαράζ έξω. Άλλαξε όλη την δεξιά πλευρά του ο Μπεν Σιμόν.

-65' Πρώτη κίτρινη σε παίκτη στο ματς, ο Σάντσες για φάουλ στον Μαρκίνιος.

-72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι αντί Σολ.

-73' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Τομανέ αντί Κβιλιτάια και Μεχρί αντί Βιγιαφάνιες.

-75' Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Ντονγκαλά από δεξιά... άδειασε τον Ρομπέρζ και έκανε το γύρισμα, έδιωξε η άμυνα των φιλοξενούμενων.

-76' Κίτρινη στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Γκιούρτσο.

-76' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ντίμερς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μιλίσεβιτς έκανε την πρώτη προβολή, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι που απ' την μικρή περιοχή πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-80' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς αντί Τσεμπάκ, Ζέφτε αντί Σούσιτς. Αλλάζουν τα δύο ακραία μπακ οι "γαλαζοκίτρινοι".

-82' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μεχρί εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Πέτροβις έκανε το περίτεχνο τακουνάκι με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίκτυα. Ο Μιλίσεβιτς που ήταν πάνω στην γραμμή προσπάθησε να διώξει αλλά δεν τα κατάφερε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα για το 2-1!

-84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί Ρομπέρζ.

-85' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κεφαλιά του Ράφα Λόπες, εντυπωσιακή επέμβαση ο Μπέλετς!

-86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια σέντραρε από αριστερά, ο Σάντσες έκανε την κεφαλιά, ο Μπέλετς απογειώθηκε και έδιωξε. Μετά από έλεγχο που έγινε για την φάση, το VAR ενημέρωσε τον ρεφ ότι είχε περάσει η μπάλα την γραμμή όταν την έδιωξε ο Μπέλετς, έτσι μέτρησε το γκολ και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2!

-88' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Δώνης αντί Μαρκίνιος.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Κόρνερ ο Γκιούρτσο, κεφαλιά του Τρισκόφσκι, έξω η μπάλα.

-90+2' Νέα τελική για την ΑΕΚ, ψηλά έξω το σουτ του Μιλίσεβιτς.

-Τέλος αγώνα, στο 2-2.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (73'Μεχρί), Κβιλιτάια (73'Τομανέ), Τσεμπάκ (80'Σατσιάς), Σούσιτς (80'Ζέφτε), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (88'Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (59'Σάντσες), Λέδες, Τόνγκια, Σολ (72'Τρισκόφσκι), Φαράζ (59'Σάντος), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς (46'Γκιούρτσο), Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο οι: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσεμπάκ Σάντσες.

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος