ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ: Ο Δώνης του χάρισε την μεγάλη νίκη που έψαχνε! (φώτος)

"Γαλαζοκίτρινο" το τρίποντο στο ΓΣΠ! Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0, με γκολ του Τάσου Δώνη.

Το τρίποντο ανεβάζει την ομάδα της Λευκωσίας στους 15 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης και στο πλην 5 από την Πάφο που βρίσκεται στην κορυφή. Τρία στα τρία με τον Σέρβο κόουτς για τους γαλαζοκίτρινους, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έφτιαξαν δυο καλές στιγμές και στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε και απείλησε, όμως σε μια αντεπίθεση στο 41' ο Δώνης έβαλε... φωτιά στο ΓΣΠ. Πιο επιθετική η ομάδα του Όλτρα στο 2ο μέρος, ρίσκαρε όσο μπορούσε, είχε ορισμένες καλές στιγμές όμως το ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε αποτελεσματικά και με τον Χριστοδούλου έτοιμο στις λίγες φορές που χρειάστηκε, πήρε τη μεγάλη νίκη που έψαχνε, η οποία είναι και η πρώτη εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ. Ο Αντώνης Κωνσταντινίδης στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Ιταλός Matteo Marcenaro δίνει το έναυσμα για την έναρξη.

-"Τίποτα" στο πρώτο πεντάλεπτο.

545γ45γ54γ

-7' Πρώτη διακοπή, στο έδαφος ο Κβιλιτάια μετά από διεκδίκηση με τον Μιλίσεβιτς στο κέντρο του γηπέδου. Μέσα το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ.

-8' Συνεχίζουμε, είναι ΟΚ ο Γεωργιανός.

-Η μπάλα στο κέντρο στο πρώτο δεκάλεπτο, ακόμα δεν υπήρξε η παραμικρή προϋπόθεση για κάποια καλή φάση.

-11' Κίτρινη στον Κβιλιτάια που με τάκλιν πήγε επικίνδυνα στον Ναούμ.

-14' Πρώτη καλή φάση. Ο Κβιλιτάια ελευθερώθηκε ωραία στην μεσαία γραμμή και έδωσε κάθετα στον Ντάλσιο, ο οποίος... στην κίνηση, δεν έκανε καλό πλασέ.

-Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 20λεπτο, προσπαθεί να βάλει την μπάλα κάτω και να ελέγξει. Αρκετά τα λάθη στις μεταβιβάσεις από τους παίκτες της ΑΕΚ, που είναι εντελώς ακίνδυνη.

-26' Διαμαρτύρεται ο Κβιλιτάια σε μαρκάρισμα που δέχθηκε από τον Τόμοβιτς, ότι ο αντίπαλος πάνω στο άλμα "έβαλε" το χέρι αντικανονικά στο κεφάλι του.

-27' Δεύτερη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ σέντραρε με φάουλ, ο Κβιλιτάια από αριστερά σήκωσε τη μπάλα, ο Ντβάλι υπό πίεση έστειλε έξω την κεφαλιά.

-32' Τώρα η πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πονς, που έστειλε ψηλά την κεφαλιά.

-36' Η καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι στιγμής. Ο Γκιούρτσο από αριστερά πάτησε περιοχή και πλάσαρε από διαγώνια θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-40' Κεφαλιά του Τόμοβιτς μετά από κόρνερ του Γκιούρτσο, η μπάλα χτύπησε στον Κβιλιτάια που έβγαλε την άμυνα και σε νέο κόρνερ.

-Τελευταία πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος. Καλύτερη η ομάδα του Όλτρα από το 30' και μετά, ανέβασε ψηλά τις γραμμές της, έγινε πιο διεκδικητική και έφτιαξε δυο καλές στιγμές.

6567658

-41' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Αντεπίθεση μετά το κόρνερ, η μπάλα από τον Νταουσβίλι αριστερά στον Εφραίμ που κινήθηκε ωραία, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο της ΑΕΚ και πήγε στον επερχόμενο Δώνη που ήταν στην κατάλληλη στιγμή, τον κατάλληλο χρόνο και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πίριτς - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-44' "Κεραυνός" του Γκιούρτσο εκτός περιοχής, μόλις έξω. "Αγγίζει" την άμεση ισοφάριση η ΑΕΚ.

-44' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Τρισκόφσκι.

-Επιστρέφει ο αρχηγός της ΑΕΚ αλλά φαινεται να αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Επικίνδυνη φάση για το ΑΠΟΕΛ μετά από λάθος γύρισμα του Μιλίσεβιτς στον Πίριτς μέσα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και ο Τόμοβιτς πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προ του Γεωργιανού, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο.

-Τέλος ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια χωρίς να καταφέρουν να φτιάξουν την κλασική ευκαιρία στο καλό τους διάστημα. Μετά το 30' η ΑΕΚ ανέβηκε και έγινε πολύ επικίνδυνη όμως ήταν το ΑΠΟΕΛ που σκόραρε στην αντεπίθεση. Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Μιλόγεβιτς ήταν πιο επιθετική και προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό, την ώρα που η ομάδα του Όλτρα μπήκε πιο συντηρητικά και με την πάροδο του χρόνου άρχισε να διεκδικεί πράγματα στην επίθεση.

-Άρχισε το 2ο μέρος. Ο Ρόμο στη θέση του Τρισκόφσκι που είχε τραυματιστεί μόλις πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

-55' Η κατοχή στην ομάδα της Λάρνακας στο ξεκίνημα. Χωρίς κάποια ευκαιρία ακόμα.

-56' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με σέντρα του Ναούμ από αριστερά, ο Γκαρθία ήρθε από πίσω και έπιασε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση αλλά ήταν πολύ άστοχος.

-57' Ευκαιρία και το ΑΠΟΕΛ τώρα. Φεράρι-Δώνης συνεργάστηκαν ωραία, ο Ελλαδίτης τη συρτή μπαλιά από αριστερά, έξω η εξ επαφής προβολή του Κβιλιτάια.

-59' Ο Βιγιαφάνες στη θέση του Εφραίμ.

-61' Νέα τελική η ΑΕΚ με κεφαλιά του Ρόμο που κόντραρε και πήγε κόρνερ.

-62' Πολύ καλή προϋπόθεση για τους γαλαζοκίτρινους στην αντεπίθεση, η οποία ολοκληρώνεται τελικά με πολύ άστοχο πλασέ του Βιγιαφάνες από το ύψος της περιοχής.

-65 λεπτά παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή και έχουν ανεβάσει ψηλά τις γραμμές τους ψάχνοντας το γκολ. Μαζεμένο το ΑΠΟΕΛ.

-66' Σέντρα του Ναούμ από αριστερά, ο Άλτμαν πήγε για το... εναέριο τελείωμα, πολύ έξω η μπάλα.

-69' Διπλή κίνηση ο Όλτρα. Φαράζ και Λόπες αντί Γκιούρτσο και Ναούμ.

ρτηρτηρτη

-72' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Κβιλιτάια που δέχεται την περιποίηση του ιατρικού τιμ.

-73' Ένταση για λίγα δευτερόλεπτα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Ο Άλτμαν ζήτησε τον λόγο από τον Κβιλιτάια γιατί θεώρησε ότι αποχωρούσε με αργό ρυθμό από τον αγωνιστικό χώρο για την αλλαγή του και ενώ ο Γεωργιανός πήγε να δώσει το περιβραχιόνιο σε συμπαίκτη του.

-Κίτρινη στον Άλτμαν για την αντίδραση.

-74' Διπλή αλλαγή ο Μιλόγεβιτς. Μάγκλιτσα αντί Κβιλιτάια, Μαρκίνιος αντί Δώνη.

-79' Ο Ασάντε παίρνει τη θέση του Άλτμαν.

-Τελευταία δέκα λεπτά. Μπροστά η ΑΕΚ για να ψάξει την ισοφάριση όμως εδώ και λίγη ώρα δεν έχει απειλήσει καθόλου.

-85' Δοκάρι το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Ντάλσιο, ως μη γενόμενη η φάση, πάνω το σημαιάκι για οφσάιντ.

-86' Αποχωρεί ο Ντάλσιο, μέσα ο Μπλουμ. Αλλαγή και η ΑΕΚ, ο Ολατούντζι αντί του Ροσάλες.

-86' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ στην αντεπίθεση, ο Βιγιαφάνες πάτησε περιοχή αλλά υπό στενό μαρκάρισμα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς που ήταν στη σωστή θέση.

-87' Κίτρινη στον Βιγιαφάνες για φάουλ στον Λέδες.

-88' Κάρτα και στον Μάγκλιτσα για φάουλ στον Λέδες.

-89' Επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΚ, ο Χριστοδούλου έκανε έξοδο και απομάκρυνε.

-89' Κίτρινη στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Πολύ καλή φάση η ΑΕΚ με συρτό σουτ του Λέδες εκτός περιοχής, πέφτει στη γωνία και διώχνει σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει το σημαντικό τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Ντάλσιο (86' Μπλουμ), Σαρφό, Εφραίμ (59' Βιγιαφάνες), Δώνης (74' Μαρκίνιος), Κβιλιτάια (74' Μάγκλιτσα)

-Στον πάγκο: Τσιλιγκίρης, Κίττος, Ντουμπραβάνου, Μάγκλιτσα, Βιγιαφάνες, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες (87' Ολατούντζι), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Γκαρθία, Ναούμ (69' Λόπες), Πονς, Λέδες, Γκιούρτσο (69' Φαράζ), Άλτμαν (79' Ασάντε), Τρισκόφσκι (46' Ρόμο).

-Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Κάσας, Ρόμο, Φαράζ, Εγγλέζου, Λόπες, Ολατούντζι, Μάμας, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Ασάντε.

Κίτρινες: Κβιλιτάια, Βιγιαφάνες, Μάγκλιτσα / Άλτμαν

Διαιτητής: Marcenaro Matteo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος