Απόλλων-ΑΕΚ: Έσπασε την "κατάρα" υπό το βλέμμα Μπεν Σιμόν (Φώτος)

Η ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη μέσα στη Λεμεσό με 1-0 επί του Απόλλωνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, χάρη στο γκολ του Σολ στο 40ο λεπτό. Η ομάδα της Λάρνακας, που δεν είχε πάρει ούτε βαθμό στο Αλφαμέγα, τα κατάφερε απόψε υπό το βλέμμα του νέου τεχνικού της, Μπεν Σιμόν, που βρέθηκε στο γήπεδο. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που μένει πίσω βαθμολογικά.

123

Στο πρώτο μέρος κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα λάθη στις δύο άμυνες. Πρώτη καλή ευκαιρία δημιουργήθηκε για την ΑΕΚ στο 2ο λεπτό με τον Φαράζ να φεύγει σε τετ α τετ, όμως ο Λέουβενμπεργκ τον σταμάτησε, ενώ ο Απόλλωνας απάντησε στο 17’ όταν ο Βαλμπουενά τροφοδότησε τον Κοστάκε, αυτός έκανε την σέντρα και ο Τέκιε προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας με κεφαλιά, όμως δεν την βρήκε όπως θα ήθελε και έφυγε άουτ! Πολύ καλή στιγμή είχε ο Απόλλωνας και στο 34' όταν η πανέμορφη πάσα του Βαλμπουενά βρήκε τον Κοστάκε που απέφυγε με ωραία ντρίπλα τον Γκαρσία, όμως έκανε το σουτ πάνω στον Πίριτς. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 40’, όταν η σέντρα του Γκαρσία βρήκε τον Σολ στην περιοχή και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους κιτρινοπράσινους!

Ο Απόλλωνας μπήκε με διάθεση να ισοφαρίσει γρήγορα το παιχνίδι και έχασε ευκαιρίες με τους Μάρκες, Κολ και Κοστάκε. Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να έχει περισσότερη κατοχή, χωρίς όμως να απειλεί σοβαρά την εστία του Πίριτς. Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 66’ με κεφαλιά του Σολ, σε πανομοιότυπη φάση με αυτή τη γκολ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος για την ΑΕΚ.

Στους 16 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα της Λάρνακας, στους 18 έμεινε ο Απόλλωνας.

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

** Στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Μονόλεπτος σιγή για τον Φέρνερ.

323

Έναρξη αγώνα!

-2' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Απόλλωνας εκτέλεσε κόρνερ, όμως η ΑΕΚ κέρδισε την κατοχή, έφυγε ο Φαράζ τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ, ο οποίος έσωσε την εστία του! Η φάση συνεχίστηκε με τον Σολ όμως να μην κάνει καλή τελική προσπάθεια.

-8' Λάθος του Γκιούρτσο, πήρε ο Βάργκα που έκανε σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-13' Νέα επικίνδυνη αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Φαράζ να αλλάζει παιχνίδι για τον Γκιούρτσο, ο οποίος έκανε το σουτ σε σώματα των αμυντικών του Απόλλωνα.

-17' Φάση διαρκείας για τον Απόλλωνα, αρχικά με τον Βαλμπουενά να προσπαθεί να σουτάρει, όμως η μπάλα βρίσκει στα σώματα, έρχεται ξανά στα πόδια του Γάλλου που έδωσε στον Κοστάκε, αυτός έκανε την σέντρα, ο Τέκιε προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και έφυγε άουτ!

-28' Νέα προσπάθεια αντεπίθεσης για την ΑΕΚ, με τον Γκιούρτσο αυτή τη φορά, ο οποίος πέρασε τον Τέκιε, έπεσε κάτω λίγο πριν μπει στην περιοχή, όμως ο διαιτητής έδειξε πως δεν υπάρχει κάτι.

-32' Γιούρσεβιτς και Βαλμπουενά συνδυάστηκαν εντός της περιοχής της ΑΕΚ, όμως ο πρώτος δεν έκανε καλό κοντρόλ για να απειλήσει την εστία του Πίριτς.

-34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Πανέμορφη πάσα του Βαλμπουενά στον Κοστάκε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με ωραία ντρίπλα τον Γκαρσία, όμως έκανε το σουτ πάνω στον Πίριτς.

-36' Σουτ του Κοστάκε, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα.

-40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Γκαρσία, ο Σολ παίρνει καλή θέση στην περιοχή και με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στους κιτρινοπράσινους!

1414

-42' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να παίρνει την μπάλα στην περιοχή, να κάνει δυνατό σουτ, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ!

-43' Κίτρινη κάρτα στον Ντιουνκού.

-45' Πτώση του Μάρκες στην περιοχή, ζητάνε πέναλτι οι του Απόλλωνα, παίζεται λέει ο διαιτητής. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση και συμφώνησε με τον διαιτητή.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

12345

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-48' Ο Μάρκες κέρδισε μία κόντρα και μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Πίριτς έπεσε και μπλόκαρε.

-50' Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κολ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, έκανε το σουτ, όμως ο Πίριτς έσωσε. Στην εξέλιξη της φάσης, σέντρα του Τέκιε, κεφαλιά του Μάρκες, η μπάλα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

-53' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κοστάκε πήρε ωραία μπαλιά από τον Μάρκες, μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ!

-57' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

-59' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Φεύγει ο Γκιούρτσο, στη θέση του ο Τόνγκια.

-63' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Αμπντουραχίμι μπαίνει στη θέση του Κοστάκε.

-66' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Σολ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-66' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Μάμας στη θέση του Ντίμερς.

-72' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ προς το δεύτερο δοκάρι, ο Γιούρσεβιτς πήρε καλύτερη θέση από τον Μάμα, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Πίριτς.

-74' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Μπαίνουν Κρμέντσικ και Πέρετζ στη θέση των Βάργκα και Βαλμπουενά.

-77' Κίτρινη κάρτα στον Τέκιε. Ήταν στο όριο, χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων (Ανόρθωση ή Εθνικό).

-83' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με σέντρα του Πέρε Πονς, μπαίνει στην πορεία της μπάλας ο Άδωνη και φεύγει δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ σε κόρνερ!

-86' Κίτρινη κάρτα στον Κολ.

-89' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Μέσα Σπόλιαριτς και Μαλεκκίδης, έξω Τέκιε και Άδωνη.

-90' Αλλαγές και για την ΑΕΚ: Φεύγουν Σολ και Φαράζ, στη θέση τους Σάντσες και Τρισκόφσκι.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη (89' Μαλεκκίδης), Τέκιε (89' Σπόλιαριτς), Γιούρσεβιτς, Νταρίκβα, Βαλμπουενά (74' Πέρετζ), Κοστάκε (63' Αμπντουραχίμι), Μάρκες, Κολ, Βάργκα (74' Κρμέντσικ).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ (90' Τρισκόφσκι), Φαράζ (90' Σάντσες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Γκιούρτσο (59' Τόνγκια), Ντίμερς (66' Μάμας).

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Μάμας.

ΣΚΟΡΕΡ: 40' Σολ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77' Τέκιε, 86' Κολ / 43' Ντιουνκού, 57' Γκαρσία

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης