Άρης- ΑΕΚ: Ο Ρόμο χάρισε μεγάλο διπλό! (φώτος)

Μεγάλο διπλό η ΑΕΚ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" όπου κέρδισε τον Άρη με 1-2, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Πιο ουσιαστική η ομάδα του Όλτρα, κέρδισε εκείνη του Σπιλέφσκι η οποία ήταν πιο επιθετική σχεδόν σε όλο το 90λεπτο αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, όμως ήταν η ΑΕΚ που το έκανε στην πρώτη της φάση, με τον Τρισκόφσκι στο 23'. Εξαιρετική η αντίδραση του Άρη, που ισοφάρισε στο 33' και είχε ευκαιρίες να το γυρίσει πριν το ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε.

Ελάχιστες οι φάσεις στο β' μέρος, με την ΑΕΚ να σκοράρει στο 72' με την χρυσή αλλαγή του Όλτρα - τον Ρόμο - ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι.

Δεύτερη μεγάλη σερί νίκη για τους Λαρνακείς στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη επί της Ανόρθωση, δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια για τους γηπεδούχους, και πάλι στο ίδιο γήπεδο.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Χρ.Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-2' Ο Γκομίς σε θέση βολής πλάσαρε και ο Πίριτς μπλόκαρε αλλά η φάση ορθά "ακυρώθηκε" για οφσάιντ.

-10' Mεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Κακόριν ελευθερώθηκε με εξαιρετική ντρίμπλα και γέμισε από αριστερά, ο Εγγλέζου έβαλε το μαρκάρισμα στον Μαγιαμπέλα και δεν τον άφησε να σκοράρει εξ επαφής.

-12' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα για χτύπημα στο πρόσωπο του Εγγλέζου με το χέρι, πάνω στην διεκδίκηση.

-15 λεπτά, γρήγορος ο ρυθμός. Ο Άρης μπήκε πολύ καλύτερα.

fghfhfghfgrthrth

-23' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Λέδες από το κόρνερ έστρωσε στον Εγγλέζου που έπιασε το σουτ στην κίνηση, ο Τρισκόφσκι πήγε να μπει στην πορεία της μπάλας, ο Βανά απέκρουσε ασταθώς και ο αρχηγός της ΑΕΚ από κοντά πήρε το... ριμπάουντ και σκόραρε με το κεφάλι παρά την προσπάθεια του Μπρόρσον να κόψει πάνω στη γραμμή.

-Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους φάση ανοίγουν το σκορ.

-Ελέγχθηκε και από το VAR το γκολ, για το ενδεχόμενο να ήταν οφσάιντ ο Τρισκόφσκι.

-29' Πολύ καλή στιγμή ξανά η ΑΕΚ με σουτ του Τρισκόφσκι στην κίνηση έξω απ' την περιοχή, λίγο έξω η μπάλα.

-32' Σουτ του Μαγιαμπέλα, ζητάνε πέναλτι οι του Άρη στην προσπάθεια του Εγγλέζου να ανακόψει, υποστηρίζοντας ότι σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι.

56656556j

-33' ΓΚΟΛ 1-1! Πολύ ωραίος συνδυασμός, η μπάλα έφτασε στον Κακόριν που πλάσαρε τον Πίριτς για την ισοφάριση.

-38' Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη να γυρίσει το ματς, ο Γκομίς έχασε λίγο το κοντρόλ και προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει από κοντά αλλά ο Πίριτς μπλόκαρε εύκολα.

-40' Νέα πολύ καλή στιγμή οι γηπεδούχοι με τον Καζού να σουτάρει από κοντά και τον Πίριτς να στέλνει σε κόρνερ.

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Άρης ήταν πολύ πιο επιθετικός από το ξεκίνημα αλλά ήταν η ΑΕΚ που άνοιξε το σκορ στην πρώτη της φάση. Στη συνέχεια εξαιρετική η αντίδραση της ομάδας του Σπιλέφσκι, ισοφάρισε νωρίς και είχε φάσεις και για 2ο γκολ.

-Αρχίζει χωρίς αλλαγές το δεύτερο μέρος.

-Πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση. Πολύ προσεκτικές οι δυο ομάδες.

-61' Πρώτες αλλαγές, ο Φαράζ αντί του Ασάντε και ο Ρόμο αντί του Ολατούντζι.

-62' Πτώση του Μαγιαμπέλα στην περιοχή, "τίποτα" από τον διαιτητή. Από τα ριπλέι φαίνεται να πέφτει μόνος του ο επιθετικός του Άρη.

-65 λεπτά, πολύ άσχημο το θέαμα στο 2ο μέρος. Χωρίς ευκαιρία ακόμα...

-67' Διπλή ο Σπιλέφσκι. Μπράουν αντί Στρούσκι, Μπαμπίκα αντί Μαγιαμπέλα.

-68' Τώρα η πρώτη φάση στο 2ο μέρος, με τον Ρόμο σε θέση βολής να μην κάνει καλό πλασέ, ο Βανά μπλόκαρε.

-70' Ο Καζού δοκιμάζει με απευθείας χτύπημα φάουλ, λίγο έξω η μπάλα.

g4545g45g

-72' ΓΚΟΛ 1-2! Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Πονς "έψαξε" τον Ρόμο με μακρινή μπαλιά, ο Βανά έκανε κακή έξοδο πολύ μακριά απ' την εστία του αλλά δεν πρόλαβε και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πλάσαρε σε κενή εστία.

-75' Ο Σπόλιαριτς αντί του Σόκε.

-75' Ο Σανχούρχο αντί του Πονς.

-Τελευταία δέκα λεπτά. Η μπάλα στα πόδια του Άρη που ψάχνει τους κενούς χώρους για να σώσει τον βαθμό.

-81' Καλή στιγμή με πλασέ του Μπαμπίκα, ο Χριστοφόρου τον σταμάτησε με τάκλιν.

-82' Ο Τζαβέ αντί του Μπένγκτσον.

-83' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι με κεφαλιά του Γκομίς μετά τη σέντρα του Τζαβέ από αριστερά!

-86' Γκαρθία αντί Ναούμ και Τόμοβιτς, αντί Τρισκόφσκι.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-ΤΕΛΟΣ αγώνα, στους 10 βαθμούς η ΑΕΚ, ο Άρης παραμένει στους 12 και την 2η θέση.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον (82' Τζαβέ), Γκομίς, Μαγιαμπέλα (67' Μπαμπίκα), Στρούσκι (67' Μπράουν), Μουσούντα, Σόκε, Μπρόρσον, Κακόριν.

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ, Μπαμπίκα.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Μίκελ, Μιλίσεβιτς, Χριστοφόρου, Εγγλέζου, Λέδες, Πονς (75' Σανχούρχο), Ναούμ (86' Γκαρθία), Ασάντε (61' Φαράζ), Τρισκόφσκι (86' Τόμοβιτς), Ολατούντζι (61' Ρόμο).

-Στον πάγκο: Τούμπας, Γκόρντιτς, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Ροσάλες, Σανχούρχο, Λόπες, Ρομό, Φαράζ, Μάμας, Χένρι.

Κίτρινες: Μαγιαμπέλα

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας