Άρης - ΑΕΚ: Οι... πρωταθλητές ξεκίνησαν με τρίποντο! (φώτος)

Με το δεξί στην προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου ο Άρης. Οι περσινοί πρωταθλητές κέρδισαν με 2-0 την ΑΕΚ στην έδρα τους...

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πάρα πολλές ευκαιρίες, η ομάδα του Σπιλέφσκι ήταν αποτελεσματική και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (30' Μοντνόρ, 88' Σπόλιαριτς) πήρε την ουσία χωρίς να κάνει ιδιαίτερα καλή εμφάνιση.

Το ίδιο ισχύει και για την ΑΕΚ που είχε 2-3 καλές στιγμές όμως... μέχρι εκεί. Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, η ομάδα του Όλτρα δεν ήταν αποτελεσματική και αρχίζει με ήττα το νέο πρωτάθλημα.

Στην περιγραφή ήταν ο Νικόλας Γωγάκης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή...

-Πρώτο σφύριγμα.

-Στον χώρο του κέντρου η μπάλα στα πρώτα πέντε λεπτά.

-8' Πρώτη ευκαιρία. Λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Λόπες κέρδισε και πλάσαρε λίγο έξω.

-11' Κάρτα στον Γκάμα για φάουλ στον Σανέ.

-12' Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ουρόσεβιτς από μακριά, εύκολα ο Πίριτς.

-Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο, με τον Άρη στα τελευταία λεπτά να προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός.

-21' Μπαλιά από την άμυνα προς τον Μαγιαμπέλα, ο Πίριτς βγήκε εκτός περιοχής επικίνδυνα αλλά κατάφερε να κοντρολάρει και να απομακρύνει.

-21' Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για φάουλ στον Γκιούρτσο.

-24' Στο έδαφος ο Σανέ μετά από διεκδίκηση, μέσα το ιατρικό τιμ των γηπεδούχων.

-Είναι εντάξει ο νεαρός μπακ.

-28' Σουτ του Σάντσεζ, κόντρα και κόρνερ.

-29' Αδύναμη κεφαλιά του Σάντσεζ μετά το κόρνερ, κανένα πρόβλημα για τον Βανά.

βωβωβ

-30 ΓΚΟΛ 1-0! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μοντνόρ από αριστερά, ντρίμπλαρε 2-3 αντιπάλους και πλάσαρε εύστοχα. Κακή αμυντική λειτουργία από την ομάδα του Όλτρα ενώ φέρει ευθύνη και ο Πίριτς που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει ένα όχι τόσο δυνατό πλασέ.

-37' Πτώση του Λόπες στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Μουσούντα, "τίποτα" από τον Φωτίου που ήταν κοντά.

-41' Λάθος του Βανά που δεν στοιχίζει. Ο Σάντσεζ σέντραρε από δεξιά, ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει, ο Γκιούρσο κέρδισε και πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και τελικά ο τερματοφύλακας του Άρη παραχώρησε κόρνερ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+4' Πτώση του Πονς στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Ουρόσεβιτς, ζητά πέναλτι η ΑΕΚ.

-45+6' Ελέγχθηκε η φάση από το VAR, διαμαρτύρονται οι παίκτες της ΑΕΚ που υποστηρίζουν ότι υπήρχε παράβαση.

-Τέλος ημιχρόνου. Λίγες φάσεις, πολλά λάθη... Ο Άρης χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλύτερος, πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα μέσα από την ατομική προσπάθεια του Μοντνόρ.

-Μια αλλαγή με την επανέναρξη, Καζού αντί Γιαγκό.

-53' Ο Πονς σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν κάνει καλό τελείωμα.

-56' Φάουλ του Σανέ στον Λέδες, ζητάνε έντονα κίτρινη οι της ΑΕΚ.

-Μια ώρα συμπληρωμένη. Πιο επιθετική η ομάδα του Όλτρα, προσπαθεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να επιτεθεί.

-63' Τριπλή ο Σπιλέφσκι με Σπόλιαριτς, Μποακί, Στρούσκι αντί Μπένγκτσον, Μοντνόρ, Σανέ.

-63 Τριπλή και ο Όλτρα με Σολ, Τρισκόφσκι, Τόμοβιτς αντί Γκάμα, Καπτούμ, Ρομπέρζ.

-66' Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ με πλασέ του Σολ, ο Βανά πέφτει και διώχνει. Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ υποστηρίζοντας πως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Καζού στο γύρισμα του Γκιούρτσο ακριβώς πριν το πλασέ του Σολ.

-Ελέγχεται η φάση...

-68' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-75' Νίκολιτς αντί Μαγιαμπέλα.

-Τελευταία 15 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή και ψάχνουν την ισοφάριση. Πιο μαζεμένοι οι γηπεδούχοι.

-81' Δυνατό σουτ του Μπράουν εκτός περιοχής, κόντραρε και πήγε κόρνερ.

-83' O Μάμας στη θέση του Λέδες.

-86' Ο Κάσας στη θέση του Σάντσεζ.

-Η κατοχή στην ΑΕΚ αλλά δεν έχει απειλήσει από το 66' και μετά.

σερσερ

-88' ΓΚΟΛ 2-0! Εξαιρετική αντεπίθεση... Στρούσκι-Μπράουν-Στρούσκι-Νίκολιτς-Σπόλιαριτς η πορεία της μπάλας, με τον τελευταίο να πλασάρει από διαγώνια αριστερά και να σφραγίζει το τρίποντο.

-Δέκα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Απειλεί ξανά στην αντεπίθεση ο Άρης, έξω το πλασέ του Στρούσκι.

-98' Σε θέση βολής ο Πονς, πάνω απ' τα δοκάρια το σουτ. Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ.

-ΤΕΛΟΣ, οι περσινοί πρωταθλητές αρχίζουν με τρίποντο το νέο πρωτάθλημα.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον (63' Σπόλιαριτς), Μπράουν, Στεπίνσκι, Σανέ (63' Μποακί), Γιαγκό (46' Καζού), Μαγιαμπέλα (75' Νίκολιτς), Ζόκε, Μοντνόρ (63' Στρούσκι), Ουρόσεβιτς.

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Νίκολιτς, Στρούσκι, Σουμάνσκι.

ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες (83' Μάμας), Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (63' Σολ), Πονς, Καπτούμ (63' Τρισκόφσκι), Ρομπέρζ (63' Τόμοβιτς), Σάντσεζ (86' Κάσας), Γκιούρτσο.

-Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καψής, Γκονζάλεζ, Τζιωρτζής, Μάμας.

Κίτρινες: Ουρόσεβιτς / Γκάμα

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας