Άρης - ΑΕΚ: Το "θρίλερ" της χρονιάς, είχε πρωταγωνιστή τον Μιλίσεβιτς!

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το "Αλφαμέγα" επικρατώντας του Άρη με 1-0 για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ και έμεινε σε τροχιά τίτλου, όντας στο -1 από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 80ο λεπτό είχε λίγες φάσεις, πήρε... "φωτιά" στα τελευταία λεπτά και τελικά η ομάδα της Λάρνακας πήρε το ζητούμενο.

Πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις και με την σκοπιμότητα να κυριαρχεί. Η ΑΕΚ σημείωσε ένα γκολ στο 11ο λεπτό, όμως ήταν οφσάιντ ο Φαράζ στην αρχή της φάσης και ακυρώθηκε από βοηθό και VAR.

Με ακύρωση γκολ ξεκίνησε και το Β’ ημίχρονο, αυτή τη φορά από πλευράς Άρη, με τον Σάβο να βρίσκεται σε αντικανονική θέση πριν δώσει την ασίστ στον Μπένγκτσον. Σημείωση πως και οι δύο παίκτες μπήκαν αλλαγή στο ημίχρονο, όπως και ο Μπράουν (τριπλή αλλαγή). Η ΑΕΚ ισορρόπησε από εκείνο το σημείο και ο ρυθμός έγινε όπως του πρώτου ημιχρόνου. Τα τελευταία λεπτά ο ρυθμός ανέβηκε, με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 82’ με τον Τρισκόφσκι και ένα λεπτό αργότερα ο Άρης είχε δοκάρι με τον Κακόριν. Νέο γκολ ακυρώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού ο Μπράουν σκόραρε, αλλά ήταν εκτεθειμένος ο Σάβο στην αρχή της. Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Μιλίσεβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και να πάρει το σημαντικό διπλό για την συνέχεια του πρωταθλήματος!

Η ΑΕΚ έμεινε έναν βαθμό πίσω από το ΑΠΟΕΛ στην μάχη του τίτλου.

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-2' Κίτρινη κάρτα στον Σουμάνσκι για επικίνδυνη προβολή στον Πίριτς.

123123

-8' Σουμάνσκι και Γκομίς άλλαξαν την μπάλα γρήγορα, ο πρώτος έβγαλε σέντρα, αλλά έδιωξαν οι παίκτες της ΑΕΚ σε κόρνερ.

-9' Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ρομπέρζ απομάκρυνε, η μπάλα πήγε στον Πέρε Πονς που έτρεξε το μισό γήπεδο, έκανε το πλασέ, ο Βανά έδιωξε σε κόρνερ.

-11' Σκόραρε η ΑΕΚ με τον Ντιουνκού, όμως ο επόπτης έχει σηκώσει σημαία για οφσάιντ στην αρχή της φάσης με τον Φαράζ, που έδωσε την τελική πάσα στον Σενεγαλέζο. Ελέγχθηκε η φάση από το VAR και συμφωνεί με τον βοηθό.

321123

-19' Σέντρα του Γιαγκό, ο Πίριτς βγαίνει και μαζεύει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

-23' Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Άρη, ο Γκομίς βρήκε τον Σουμάνσκι στην περιοχή που δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.

-28' Διαγώνιο σουτ του Νίκολιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πίριτς είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε την μπάλα.

-30' Παιχνίδι τακτικής από τις δύο ομάδες, παίζουν για να διαφυλάξουν κυρίως το μηδέν στην άμυνα, ψάχνοντας την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουν στην επίθεση.

-33' Σουτ του Γκάμα, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

-37' Σουτ του Πέρε Πονς, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-43' Ο Νίκολιτς έχει μείνει κάτω και υπάρχει διακοπή στον αγώνα.

-45' Σηκώθηκε ο ποδοσφαιριστής του Άρη και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Γκάμα και Μάτισικ συγκρούστηκαν στην περιοχή και έμειναν κάτω. Νέα διακοπή στο παιχνίδι.

-45+3' Συνεχίζεται το παιχνίδι. Θα κρατήσει λίγο χρόνο περισσότερο ο διαιτητής.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη: Μέσα οι Μπένγκτσον, Σάβο και Μπράουν στη θέση των Σουμάνσκι, Νίκολιτς και Μαγιαμπέλα.

Έναρξη του Β΄ ημιχρόνου.

-46' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ωραία συνεργασία Σάβο και Μπένγκτσον, ο δεύτερος έκανε δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ακυρώνεται το γκολ από το VAR, ήταν οφσάιντ ο Σάβο στην αρχή της φάσης!

412412

-51' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μοντνόρ να μπαίνει στην περιοχή να κάνει το γύρισμα, πρόλαβε ο Μιλίσεβιτς και έδιωξε σε κόρνερ.

-56' Μπήκε δυνατά ο Άρης στο Β' ημίχρονο, έπεσε ο ρυθμός όμως μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

-64' Αλλαγή για τον Άρη: Μπαίνει ο Κακόριν στη θέση του Γκομίς.

-65' Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον.

-65' Αλλαγές και για την ΑΕΚ: Μέσα οι Σάντσες και Σάντος στη θέση των Ντιουνκού και Φαράζ.

-71' Νέα αλλαγή για την ΑΕΚ: Μπαίνει ο Ντίμερς στη θέση του Λόπες.

-75' Συρτή σέντρα του Γιαγκό προς τον Σάβο, πέφτει ο Πίριτς και μαζεύει μπροστά από τον επιθετικό του Άρη.

-78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Έξω οι Πονς και Γκάμα, στη θέση τους οι Γκιούρτσο και Τρισκόφσκι.

-79' Κίτρινη κάρτα στον Μπένγκτσον που ήταν στο όριο και θα χάσει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.

-82' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή, πήρε την μπάλα έκανε το σουτ και ο Βανά έκανε την απόκρουση του αγώνα!

-83' Δοκάρι για τον Άρη! Ο Κακόριν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Πίριτς όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-84' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.

-85' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη: Μέσα ο Μουσούντα στη θέση του Μάτισικ.

-86' Κίτρινη κάρτα στον Γιαγκό. Ήταν στο όριο, χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων του Άρη.

-87' Η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Σάντος, όμως ήταν λανθασμένη μεταβίβαση προς τον Γκιούρτσο που ήταν μόνος του μέσα στην περιοχή...

-90' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μπράουν

Ακυρώθηκε μέσω ΒΑΡ ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης!

-90+6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Μιλίσεβιτς, η μπάλα στο βάθος της εστίας του Βανά Άλβες!

-90+8' Φάουλ για τον Άρη σε καλό σημείο!

-90+10' Εκτέλεσε ο Μπράουν, η μπάλα στο τοίχος. Δεν μπόρεσε να απειλήσει από αυτή τη στημένη μπάλα ο Άρης.

-90+11' Εκτέλεση κόρνερ για τον Άρη, ο Μπένγκτσον έπιασε την κεφαλιά από καλό σημείο στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ!

Τέλος αγώνα!

Άρης: Βανά Άλβες, Γκομίς (64' Κακόριν), Μάτισικ, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46' Σάβο), Νίκολιτς (46' Μπένγκτσον), Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς, Σουμάνκσι (46' Μπράουν).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Μποάκι, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Σάβο, Σεμέδο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (65' Σάντσες), Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (65' Σάντος), Λόπες (71' Ντίμερς), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (78' Τρισκόφσκι), Πονς (78' Γκιούρτσο), Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς.

Κίτρινες: 2' Σουμάνσκι, 65' Μπρόρσον, 79' Μπένγκτσον, 86' Γιαγκό / 84' Ρομπέρζ

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος