Αρκετές φάσεις, κανένα γκολ στην Αρένα... (φώτος)

Στο 0-0 ΑΕΚ και Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Αρκετές φάσεις στο ματς - οι περισσότερες για τους γηπεδούχους - όμως οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν έτσι έφυγαν απ' το γήπεδο παίρνοντας από ένα βαθμό. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 19 και ο Ολυμπιακός στους 16.

Το "φιλμ" του αγώνα

-Πρώτο σφύριγμα από τον Γιάννη Αναστασίου

-Δεκάλεπτο χωρίς φάσεις. Μοιρασμένο παιχνίδι κέντρου

-15 λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε, αργός ο ρυθμός χωρίς την παραμικρή φάση

-19' Πρώτη ευκαιρία στο ματς και είναι... κλασική. Ο Τέτε μόνος μπροστά απ' τον Μπάιζα και από πολύ κοντά, δεν μπορεί να σκοράρει. Έβγαλε την επέμβαση ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και έστειλε σε κόρνερ

-23' Πάει να απειλήσει ο Ολυμπιακός με επικίνδυνη μπαλιά στην περιοχή όμως ο Τόνιο πρόλαβε τον Ζαχαρίου πριν κάνει το τελείωμα. Καλύτερος ο ρυθμός στα τελευταία πέντε λεπτά

-28' Δεύτερη φάση για την ΑΕΚ. Ο Τέτε "έκοψε" στον Σάστρε που αμαρκάριστος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής όμως ο Μπάιζα μάζεψε χωρίς δυσκολία

-32' Σουτ του Κίκο από πολύ μακριά, εύκολα ο Τόνιο

-34' Eπικίνδυνο γύρισμα του Ντουβεντρού από δεξιά, δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του σε καλή θέση για το πλασέ

-Καλύτερος ο Ολυμπιακός από το 30' μέχρι το 40'

-40' Κίτρινη στον Μοϊσόφ για διαμαρτυρίες μετά από υπόδειξη φάουλ. Τρίτη και χάνει το ματς με τον Εθνικό

-42' Κάρτα στον Σαμπίνια για φάουλ

-44' Ακόμα μια μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Θάντι σέντραρε από δεξιά και ο Χέφελ που ήταν αμαρκάριστος, αστόχησε με κεφαλιά

-Τέλος το πρώτο ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις. Στο 50-50 η κατοχή όμως η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους είχε τρεις ευκαιρίες τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-53' Ακόμα μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Χέφελ σούταρε από διαγώνια αριστερά, ο Μπάιζα ξανά έτοιμος

-55' Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον κόσμο της ΑΕΚ για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Σαμπίνια στον Γιάννου. Βάζει το χέρι ο αμυντικός του Ολυμπιακού, ο διαιτητής έκρινε ότι δεν ήταν αρκετή η πίεση για να σφυρίξει ανατροπή

-59' Άλλη μια τελική για την ΑΕΚ. Ο Σάστρε γέμισε με φάουλ από δεξιά, ο Γιάννου δεν έπιασε καλά την κεφαλιά

-59' Ο Φιόλιτς στη θέση του Ιωάννου

-63' Ο Μπιλάλ γέμισε από δεξιά, ο Αγιτέ έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά και ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ

-64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ακόστα εξ επαφής και αμαρκάριστος πλάσαρε και ο Τόνιο έβγαλε μια φοβερά δύσκολη απόκρουση. Κόρνερ για τους μαυροπράσινους

-67' Δεύτερη αλλαγή από τον Ηλία Χαραλάμπους. Ο Φακούντο στη θέση του Κάσες που κρατάει το πόδι του αποχωρώντας

-70 λεπτά στην ΑΡΕΝΑ. Μοιρασμένη η κατοχή (51-49 για την ΑΕΚ)

-76' Ο Ενόχ στη θέση του Μπιλάλ

-78' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κίβενι στη θέση του Σάστρε

-78' Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετική κάθετη του Φιόλιτς στον Κίβενι που καθυστέρησε και ο Σαμπίνια τον πρόλαβε με τάκλιν

-90' Κίτρινη στον Ενόχ για φάουλ στον Τέτε

-90' Ο Κα στη θέση του Ζαχαρίου

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Ο Νάνι στη θέση του Ντουβεντρού

-93' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση. Ο Κα από το ύψος της περιοχής και αμαρκάριστος, πλάσαρε έξω

-94' Κίτρινη στον Μπάιζα για καθυστερήσεις

-Τέλος, στους 19 η ΑΕΚ, στους 16 ο Ολυμπιακός

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε (78' Κίβενι), Κάσες (67' Φακούντο), Χέφελ, Ιωάννου (59' Φιόλιτς), Τέτε, Γιάννου

-Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Αναστασίου, Ράσπας, Ρουίθ, Κωνσταντίνου, Στεφάνου

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σωτηρίου, Κίκο, Ακόστα, Οικονομίδης, Ντουβεντρού (92' Νάνι), Ζαχαρίου (90' Κα), Μπιλάλ (76' Ενόχ), Αγιτέ

-Στον πάγκο οι Κίρεφ, Ανδρέου Λ, Κυριάκου, Βενιζέλου, Ανδρέου Σ, Παχίπης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοϊσόφ (3η) / Σαμπίνια, Ενόχ, Μπάιζα

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης