Σπουδαία επιστροφή με… λάμψη Aγιτέ! (φώτος)

Φοβερό παιχνίδι στο Μακάρειο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 ωστόσο με τεράστια ψυχικά αποθέματα και πίστη για το θετικό αποτέλεσμα κατάφεραν να κάνουν το 2-2 παίρνοντας έναν σπουδαίο βαθμό από τους «κιτρινοπράσινους». Φοβερό γκολ ο Αγιτέ στο 70΄για το 2-2 με ανάποδο ψαλίδι. Με δέκα από το 51΄η ΑΕΚ. Κάσες και Τρισκόφσκι (πεν.) τα δύο γκολ της ομάδας της Λάρνακας με τον Γιάννου να χάνει την ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς. Ο Ζαχαρίου ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 για τον τακτακαλά ήταν πάντως σε θέση οφσάιντ. Δοκάρι είχε ο Ολυμπιακός για να γυρίσει ολοκληρωτικά το ματς με τον Βινίσιους στο 73’. Φωνές και παράπονα από τους πάγκους των δυο ομάδων για αποφάσεις του Αναστασίου. Στους δυο βαθμούς έφτασε ο Ολυμπιακός, στους 5 η ΑΕΚ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς

- 5' Συμπληρώθηκε το 5λεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο...

- 8' Στημένο του Σάστρε, επιθετικό φάουλ χρεώνεται ο Γιάννου.

- 9' Την κατοχή η ΑΕΚ, σωστές τοποθετήσεις από τους "μαυροπράσινους" που προσπαθούν να φύγουν στην κόντρα.

- 11' Πήγε να βγει στην κόντρα ο Ολυμπιακός με τρεις ποδοσφαιριστές, σώζει ο Φακούντο, μαζεύει ο Τόνιο

- 14' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο κερδίζει ο Τρισκόφσκι. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής συγκεκριμένα...

- 15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 0-1! Ο Νάτσο Κάσες ανοίγει το σκορ!!! Ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε το φάουλ, ο Κίρεφ έκανε ασταθή απόκρουση και από κοντά ο Κάσες δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

- 19' ΦΟΒΕΡΗ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει. Ο Αγιτέ βρέθηκε μόνος και αφύλακτος μπροστά από τον Τόνιο, το πλασέ που έκανε κατέληξε άουτ. Τραβούν τα μαλλιά τους οι άνθρωποι του πάγκου για την ευκαιρία του επιθετικού του Ολυμπιακού.

- 20' Σουτ του Οικονομίδη μαζεύει ο Τόνιο.

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ. Ο Σπόλιαριτς στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Σαμπίνια. Βάζει το πόδι στο έδαφος ο στόπερ του Ολυμπιακού και στη συνέχεια έρχεται σε επαφή με τον χαφ των "κιτρινοπρασίνων".

- 26' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 0-2. Ο Τρισκόφσκι νικάει τον Κίρεφ και διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΚ!

- 31' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-2. Ο Ζαχαρίου μειώνει στο σκορ!!! Το γκολ των "μαυροπρασίνων" προήλθε από στημένη φάση, με τον Ζαχαρίου να είναι ελάχιστα πιο μπροστά. Φωνές από τον πάγκο της ΑΕΚ για οφσάιντ. Είναι  δύσκολη φάση και μετά από αρκετά ριπλέι φαίνεται ο σκόρερ να είναι πιο μπροστά.

- Κίτρινη στον Ιντιακέθ για διαμαρτυρίες. Είναι η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ισπανό κόουτς

- 34' Κίτρινη στον Τρισκόφσκι

- 37' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Γκονζάλεθ ασκεί πίεση στον Ντουβεντρού και πέφτει στο έδαφος. "Παίζεται" από τον Αναστασίου.

- 42' Σουτ του Σάστρε η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

- 45' Κίτρινη στον Τέτε

Τέλος ημιχρόνου

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με δράστη τον Γιάννου. Ο Τρισκόφσκι πέρασε στον Αυστραλό, το σουτ πάνω από τα δοκάρια.

- 49' Πρώτη τελική στην επανάληψη από τη προσπάθεια του Χαμντί. Ο Αλγερινός από τα δεξιά έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ, στην αγκαλιά του Τόνιο η μπάλα.

- 51' ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ στο ματς: Ο Τέτε βλέπει την δεύτερη κίτρινη και αποβάλλεται. Ο Ισπανός κτυπάει με το χέρι στο πρόσωπο τον Ψάλτη. Με δέκα η ΑΕΚ.

- 60' Προσπαθεί ο Ολυμπιακός να γίνει απειλητικός, μέχρι στιγμής δεν κινδυνεύει η ΑΕΚ.

- 61' Στη περιοχή της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός, ο Ακόστα έκανε το σουτ, κόβει ο Γκονζάλεθ.

- 65' Ο Χαμντί είναι κινητικός, από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Τόνιο χωρίς δυσκολία.

- 67' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Γιάννου μπροστά από τον Κίρεφ κάνει το πλασέ αλλά δεν βρίσκει στόχο.

- 71' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 2-2! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ γκολ από τον Αγιτέ, σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι! Απίθανο γκολ!!!

- 73' Στα ίσα το ματς και πάμε για δραματικό φινάλε.

- 74' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό με τον Βινίσιους!!! Ο Φαμπρίς βρίσκει με λόμπα τον Βινίσιους, ο Βραζιλιάνος μπροστά στον Τόνιο έκανε το πλασέ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ισπανού

- 75' Κίτρινη στον Κάσες

- 81' Ο Πλάνας το δυνατό γύρισμα με στόχο τον Τρισκόφσκι, ο Σκοπιανός δεν μπορεί να κάνει την επαφή.

- 86' Σε θέση οφσάιντ ο Τρισκόφσκι ενώ έφευγε απέναντι από τον Κίρεφ. Ο τηλεοπτικός φακός δείχνει τον Σκοπιανό οριακά καλυπτόμενο.