Δόξα - ΑΕΚ: Σεφτέ... με τρίτη και φαρμακερή (Φώτος)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (02/09) η ΑΕΚ. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, η ομάδα της Λάρνακας αντιμετώπισε εκτός έδρας την Δόξα και επικράτησε με 2-0. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ, είχε την ουσία και έφτασε στη νίκη με τα γκολ των Πονς και Φαράζ. Δύο δοκάρια η Δόξα με Ναμπί - Βλίτερ, ένα η ΑΕΚ με τον Σολ. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα από τον Άρη και την ισοπαλία με τον Εθνικό. Παρέμεινε στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια η Δόξα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του ματς...

**Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-5' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.

-8' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα! Δυνατό μακρινό σουτ του Ναμπί, η μπάλα πήρε ύψος, ο Πίριτς την ακούμπησε και ακολούθησε... τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του!

-14' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Τραϊτσέφτσκι για φάουλ στον Σάντος.

-17' Άρχισε να κρατάει περισσότερο μπάλα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, δοκιμάζει κυρίως από αριστερά να επιτεθεί.

-21' Ωραία ενέργεια του Φαράζ από δεξιά και γύρισμα, ο Πονς έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής αλλά το σουτ του κόντραρε.

-22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Σάντσεζ έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Πέρε Πονς με κοντινή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σισκόφσκι και... έγραψε το 1-0!

5γτφ43ρφ

-23' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Κοντά σε δεύτερο γκολ σε ένα λεπτό οι φιλοξενούμενοι! Σέντρα του Σάντος από αριστερά, εξαιρετική κεφαλιά του Σολ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-26' Κοντά στην ισοφάριση η Δόξα! Ο Ναμπί είδε τον Πίριτς εκτός εστίας και δοκίμασε με ψηλοκρεμαστό σουτ απ' το κέντρο να σκοράρει. Ο κίπερ της ΑΕΚ έκανε μερικά βήματα προς τα πίσω και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-27' Πρόβλημα στην ΑΕΚ, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Γκαρθία. Ετοιμάζεται ο Κάσας...

-28' Γίνεται η αναγκαστική αλλαγή. Κάσας αντί του τραυματία Γκαρθία.

ςεψχδς

-34' Ζήτησε πέναλτι η Δόξα σε εναέρια μονομαχία Τόμοβιτς - Πάντιτς, "καθαρή" η φάση, συνέχεια στο ματς.

-37' Κίτρινη η Σάντεζ για φάουλ στον Μούσα.

-38' Ζήτησε ξανά πέναλτι η Δόξα για χέρι του Τόμοβιτς, ελέχθηκε απ' το VAR η φάση, δεν υπάρχει κάτι.

-41' Μακρινό σουτ του Σολ, ελάχιστα έξω η μπάλα!

-44' Ο Σολ με έξυπνο τρόπο... τσίμπησε την μπάλα προς τον Φαράζ εντός περιοχής, πρόλαβε και έκοψε σωτήρια ο Σιέλης.

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Σαντίκ και Τσικόνε αντί Ασάντε και Μούσα.

-49' Μακρινό σουτ ο Σάντος, έδιωξε δύσκολα ο Σισκόφσκι.

-51' Δοκίμασε από μακριά ο Λέδες, πέφτει και μαζεύει ο Σισκόφσκι.

-56' Κατέβασε με το κεφάλι ο Τρισκόφσκι, το σουτ του Σάντος από καλή θέση κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-59' Νέα τελική για την ΑΕΚ. Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, αδύναμο το κοντινό πλασέ του Σολ.

-59' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα! Στην αντεπίθεση μετά την τελική της ΑΕΚ, ο Κλεόφιλο Βλίτερ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, ο Πίριτς ακούμπησε την μπάλα η οποία στην συνέχεια χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

-62' Πήγε για γκολάρα ο Τρισκόφσκι! Ο Λέδες... τσίμπησε την μπάλα όντας στον κεντρικό διάδρομο και εκτός περιοχής, ο Ιβάν ήταν με πλάτη στο τέρμα και έκανε το ανάποδο ψαλίδι, χωρίς να βρει στόχο.

97ηθ

-64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Λάθος στην μεσαία γραμμή, ο Σάντος επιτέθηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Σολ δεν μπόρεσε να συνδεθεί με την μπάλα, ο Αντωνιάδης στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, ο Φαράζ επωφελήθηκε της κατάστασης και αφού ντρίμπλαρε τον Σισκόφσκι, από πλάγια και δεξιά εντός περιοχής πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

γρφψω3ες4ρ

-68' Σέντρα του Σάντσεζ, ο Σολ έκανε την κεφαλιά, σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι.

-73' Κοντά σε τρίτο γκολ η ΑΕΚ, αστόχησε στο τετ α τετ με τον Σισκόφσκι ο Φαράζ.

-76' Αλλαγή για την Δόξα. Αντουί αντί Κυριάκου.

-78' Κίτρινη ο Σολ.

-79' Δοκίμασε από πολύ μακριά ο Σολ, έξω η μπάλα.

-83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκάμα και Καπτούμ μέσα, Τρισκόφσκι και Σάντος έξω.

-85' Αλλαγή για την Δόξα. Κωνσταντίνου αντί Πάντις.

-85' Σουτ του Γκάμα από καλή θέση, ψηλά έξω.

-87' Κίτρινη ο Αντούι, βρήκε με το χέρι τον Λέδες στο πρόσωπο.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες και Μάμας μέσα, Σολ και Πονς έξω.

-Τέλος αγώνα, νίκη για την ΑΕΚ με 2-0!

Οι εντεκάδες

Δόξα:  Σισκόφσκι, Πάντιτς (85'Κωνσταντίνου), Σιέλης, Τραϊτσέφτσκι, Ναμπί, Βλίτερ, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου (76'Αντουί), Ασάντε (46'Σαντίκ), Μούσα (46'Τσικόνε).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Σαντίκ, Κωνσταντίνου, Ανσού, Πούριτς, Αντουί, Σετσέροβιτς, Τσικόνε.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Σολ (90+1'Λόπες), Τρισκόφσκι (83'Γκάμα), Φαράζ, Γκαρθία (28'Κάσας), Μιλίσεβιτς, Πονς (90+'Μάμας), Σάντος (83'), Σάντσεζ.

Στον πάγκο: Χερέριν, Τούμπας, Κάσας, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Μπέιτς, Γκονζάλες, Τζιωρτζής, Μάμας, Κατελάρης.

Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας