Δόξα-ΑΕΚ: Την θύμωσε, την σκόρπισε με ιστορικό Ματ και πάτησε… κορυφή! (φώτος)

Επιβλητική, κυριαρχική και εντυπωσιακή!

Η ΑΕΚ με σούπερ Ντάρμπισαιαρ που έγραψε ιστορία αφού σκόραρε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ στην καριέρα πέρασε άνετα (1-4) από το Μακάρειο.

Πειστική εμφάνιση με μπαλάρα για την ομάδα του Καταλά που βρέθηκε να χάνει από νωρίς με το γκολ του Σαντίκ αλλά στη συνέχεια θύμωσε και διέλυσε την προσφυγική ομάδα.

Ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου με ανάπτυξη από τα άκρα και τον άξονα για τους Λαρνακείς που έβγαλαν αντίδραση και με τον Ματ να τα «κολλά» με σχετική ευκολία έφτασε στους 27 βαθμούς και πέρασε στην πρώτη θέση.

Απογοήτευσε η Δόξα που δεν έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο, εκείνο που δυσκόλεψε σχεδόν όλες τις μεγάλες ομάδες. Στους 11 έμεινε η Δόξα.

Πάρτι στην Ανατολική του Μακαρείου από τους ΑΕΚτζήδες.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Κατοχή η Δόξα, πίεση από το πρώτο λεπτό από την ΑΕΚ.

- 2' Πέναλτι για την Δόξα!

- 3' Πάει στο Onfield Review ο ρεφ Σολωμού! Σέντρα του Σάσι, ο Μιλίσεβιτς γυρίζει πλάτη, η μπάλα κτυπά στο σώμα του αμυντικού της ΑΕΚ.

gdfgdfgdfgdgdgdggdgd

- 4' Δεν υπάρχει πέναλτι, παίρνει πίσω την απόφαση για πέναλτι ο ρεφ. Ελεύθερο για τον Τούμπα.

γφφγηγφηφηφηφγη

- 8' Σκοράρει ο Σαντίκ, οφσάιντ από την Βοηθό Ξένια Ηροδότου. Τσεκάρεται η φάση από τον VAR.

- 10' Αναμονή για την απόφαση από τον VAR!

GDF

-12' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-0! Κανονικό το γκολ του Σαντίκ! Καλύπτεται ο φορ της Δόξας μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.

***Η φάση θα αναλυθεί στο "Super Monday" από τον Ηρακλή Τσίκινη.

VCVCVVVV

(ΣΧΟΛΙΟ) Σε θέση οδηγού η ομάδα του Σακκά που εξαργύρωσε το καλό της διάστημα. Πλέον η ΑΕΚ καλείται να βγάλει αντίδραση. Ο Καταλά τα έβαλε με τους ποδοσφαιριστές του για την αμυντική τους συμπεριφορά.

- 18' Δυνατό σουτ του Ροσάλες με το αριστερό εκτός περιοχής, δύσκολα ο Σισκόφσκι σε κόρνερ. Αιφνιαδιάστηκε ο Σκοπιανός.

ΓΡΦΤΤΔΦΓΔΦΓ

- 19' Στο έδαφος οι Γκαρσία και Καραμανώλης μετά από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ.

- 22' Απειλεί η ΑΕΚ με τον Γκιούρσκο! Ο Ούγγρος έγινε κάτοχος μετά από σέντρα του Ντάρμπισαιρ, έκανε το σουτ ο Σισκόφσκι με γροθιές διώχνει.

γφδγδφγγδφγδγ

- 25' Φάουλ του Τρισκόφσκι στον Τιτζανί, σηκώνει και το χέρι ο κάπτεν της ΑΕΚ.

- 26' Νέα τελική της ΑΕΚ, ο Ροσάλες στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε το σουτ η μπάλα πάνω από την εστία του Σισκόφσκι.

- 27' Στο μισό γήπεδο το ματς, η ΑΕΚ ψάχνει τους χώρους να ανοίξει την πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας.

- 28' Εξαιρετική προσπάθεια του Γκιούρσκο, ο Ούγγρος επιτάχυνε, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Ματ, ο Άγγλος δεν βρίσκει την μπάλα που περνά παράλληλα της εστίας του Σισκόφσκι.

- 29' Σουτ του Γκιούρσκο, άουτ.

φσδφδσφσφφσδφσδφσδδφ

- 32' Σουτ μακρινό του Γκαρσία, δεν ανησυχεί ο Σισκόφσκι.

- 35' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-1! Ο Ματ! Ισοφαρίζει ο Άγγλος που νίκησε κατά κράτος τον Λαφράνς στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σισκόφσκι. Σέντρα του Γκαρθία από τ' αριστερά.

δγφδγγδφγδγδγδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Κυρίαρχη η ΑΕΚ, βρήκε το γκολ πριν το ημίχρονο. Φορτώνει... η ομάδα του Καταλά για την απόλυτη ανατροπή πριν τα 45'.

- 38' Σουτ του Τρισκόφσκι, το βγάζει ο Σισκόφσκι.

- 40' Γκαρσία την σέντρα, ο Ματ δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

- 42' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-2! Ο Ματ! Σόου του Άγγλου που πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε το κορμί του και εκτέλεσε τον Σισκόφσκι. Δοκάρι και μέσα! Ανατροπή με σούπερ... Ματ!

γδφγδφγφγδγδφγφγδφγφ

Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

- 45+1' Καθοριστική άμυνα του Μιλίσεβιτς προ του Σαντίκ που θα έστελνε την μπάλα στα δίχτυα.

- 45+3' Σέντρα του Τιτζανί, ο Τούμπας καθαρίζει!

Ημίχρονο. Μέσα σε 7 λεπτά η ΑΕΚ έκανε την ολική ανατροπή με τον Ντάρμπισαιαρ. Το γκολ του Σαντίκ... ξύπνησε την ομάδα της Λάρνακας.

δφσδφσδφσφσδφδσφσφσφσφσφφσδφ

Eναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Ο Γκιούρσκο έφυγε στον χώρο, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, ο Σισκόφσκι την απόκρουση, ο Ακοράν στην επαναφορά έκανε το πλασέ, σταθερά ο κίπερ της Δόξας. Προηγήθηκε φάουλ του Τρισκόφσκι στον Τραϊτσέφσκι.

- 47' Σέντρα του Μπαλντέ, ο Τούμπας βγαίνει και μπλοκάρει.

- 50' Φάση για τους Λαρνακείς, ο Γκαρσία πάτησε περιοχή, πλησίασε τον Σισκόφσκι, έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι, ο Άμπραχαμ έκανε το σουτ, η μπάλα σε σώματα, στη συνέχεια νέο σουτ, η μπάλα κόρνερ.

- 51' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-3! Ο Ντάρμπισαιαρ! Κόρνερ της ΑΕΚ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ, ο Ματ έβαλε την προβολή και η μπάλα στα δίχτυα. Δεν μπόρεσε ο Λαφράνς. Εξαιρετική η ΑΕΚ! Χατ-τρικ ο Άγγλος που είναι σε μεγάλο απόγευμα.

ΦΔ

- 53' Κίτρινη ο Γκαρσία.

(ΣΧΟΛΙΟ) Αλλη κλάση η ΑΕΚ στο Μακάρειο!

- 56' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-4! Ο Ματ ξανά! Σεληνιασμένος ο Άγγλος! Σουτ του Ακοράν, ο Σισκόφσκι έδιωξε προσωρινά και με διπλή προσπάθεια ο Ματ έκανε το 1-4.

γδγφγδφγφγδγγφγδ

Διπλή αλλαγή για τον Σακκά, ο Ντιας και ο Ολιβέιρα στις θέσεις των Σασί και Μπαλντέ.

Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Καταλά, οι Φαράζ και Εσπινόσα στις θέσεις των Ακοράν και Ντάρμπισαϊαρ. Ευκαιρία για να αποθεωθεί ο Άγγλος.

- 63' Αυτό γίνεται... Αποθεώνεται ο Ματ που δίνει τη θέση του στον Εσπινόσα.

- 70' Μπάσιμο του Εσπινόσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ, ο Σισκόφσκι αποκρούει.

- 71' Σουτ του Φαράζ, άουτ.

- 72' Νέα διπλή αλλαγή ο Καταλά, οι Ρόμο και Τιάγκο στις θέσεις των Γκουστάβο και Γκιούρσκο.

- 80' Παράλληλο γύρισμα του Φαράζ, δεν μπορεί να προλάβει ο Τρισκόφσκι.

φσφσδφδφδφδ

- 83' Διπλή αλλαγή για την Δόξα, οι Εμπραλίτζε και Φασουλιώτης στις θέσεις των Μέσκα και Ασαμόα.

Εμειναν οι καθυστερήσεις. Η ΑΕΚ περνά εμφατικά από το Μακάρειο με σούπερ πρωταγωνιστή τον Ντάρμπισαϊαρ.