ΕΝΠ - ΑΕΚ: Όμορφα γκολ, 9ο τρίποντο! (φώτος)

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η ΑΕΚ που πέρασε και από το Παραλίμνι (0-2) και με το πέμπτο σερί τρίποντο ανέβηκε στους 28 βαθμούς και την 2η θέση, αναμένοντας το τι θα φέρει η συνέχεια στην 13η αγωνιστική.

Ο Λόπες με κοντινό ψαλιδάκι στο πρώτο ημίχρονο και ο Σανχούρχο με ωραίο τελείωμα εκτός περιοχής στο δεύτερο, "υπέγραψαν" την 5η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Αρκετά καλό το παιχνίδι, το οποίο στο πρώτο 20λεπτο δεν... έδωσε τίποτα όμως στην συνέχεια είχε αρκετές φάσεις και για τις δυο ομάδες. Η ΕΝΠ πάλεψε, θα μπορούσε και να προηγηθεί αλλά παρά την προσπάθεια, υπέκυψε σε έναν ανώτερο και πολύ πιο αποτελεσματικό αντίπαλο.

Στο "Τάσος Μάρκου" για το kerkida.net ήταν ο Σταύρος Παπαδημητρίου, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης.

-Πρώτο σφύριγμα από τον Ανδρέα Αργυρού.

-Η κατοχή στην ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά.

-Έφυγε χωρίς κάποια ευκαιρία το πρώτο 10λεπτο.

-Διαρκώς στους φιλοξενούμενους η κατοχή αλλά η ΕΝΠ αμύνεται αποτελεσματικά στο πρώτο 15λεπτο.

-Φτάσαμε στο 20'. Καθόλου ωραίο το θέαμα, ούτε μια ευκαιρία μέχρι στιγμής.

-21' Σέντρα του Εγγλέζου από αριστερά, άστοχη η κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

-24' Η πρώτη ευκαιρία του ματς. Ο Ροσάλες με σέντρα βρήκε τον Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε ψηλά τη μπάλα.

-27' Μεγάλη φάση η ΕΝΠ! Ωραία κίνηση του Μέιρα και κάθετη στον Βουτσένοβιτς, αυτός από δύσκολη θέση πλάγια δεξιά, πλάσαρε μόλις έξω.

2ε3ε2

-29' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κόστιτς έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση στην δυνατή κεφαλιά του Τρισκόφσκι όμως ο Λόπες ήταν εκεί που έπρεπε και με ψαλιδάκι άνοιξε το σκορ! Εξαιρετικό τελείωμα από τον Πορτογάλο.

-31' Μικροδιακοπή, ο Ντρέκσα αντιμετωπίζει πρόβλημα.

-32' Συνεχίζεται το παιχνίδι αλλά ο Τσέχος είναι εκτός, δεν θα συνεχίσει.

-35' Τώρα ξανά με 11 η ΕΝΠ, ο Κολωνίας στη θέση του Ντρέκσα. Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή του Σατσιά.

-40' Ο Μιλίσεβιτς βρήκε κάθετα τον Τρισκόφσκι που κατέβασε και έκανε το σουτ, έτοιμος ο Κόστιτς. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

-40' Κάρτα στον Γκονζάλες για φάουλ στον Μέιρα στο κέντρο του γηπέδου.

-44' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιαβαρά από αριστερά, ο Εγγλέζου σε κόρνερ προ του επερχόμενου Κωνσταντίνου.

-45' Κίτρινη στον Βουτσένοβιτς για φάουλ στον Πέρε Πονς. Διαμαρτύρεται για την απόφαση ο στράικερ της ΕΝΠ που με την κάρτα συμπλήρωσε τρεις και θα χάσει είτε το ματς με τον Απόλλωνα είτε με την ΑΕΛ.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κεφαλιά του Σανχούρχο μετά από κόρνερ του Γκούρτσο, έτοιμος ο Κόστιτς, διώχνει σε νέο κόρνερ.

-Τέλος ημιχρόνου. Στο 71% η κατοχή για την ΑΕΚ που σε μια από τις φάσεις που έφτιαξε, έφτασε στο ζητούμενο. Κακό το θέαμα μέχρι το 20', πολύ καλύτερη η εικόνα του αγώνα στην συνέχεια. Η ΕΝΠ είχε πολύ καλή φάση ακριβώς πριν το 0-1, δεν την εκμεταλλεύτηκε και οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι, κατάφεραν μετά από δυο λεπτά να προηγηθούν.

-Έναρξη στο β' μέρος.

-46' Άμεσα διακοπή, ο Βουτσένοβιτς στο έδαφος, χτύπησε στο πρόσωπο μετά από εναέρια διεκδίκηση με τον Γκονζάλες.

-48' Τώρα συνεχίζεται το παιχνίδι.

-51' Φάση διαρκείας που τελειώνει με άστοχο πλασέ του Ροσάλες στην κίνηση.

-53' Πτώση του Κωνσταντίνου στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Πέρε Πονς. Έντονες διαμαρτυρίες από τους βυσσινί για πέναλτι.

-55' Σουτ του Βούκσεβιτς εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

-56' Σέντρα του Γκιούρτσο, ο Τρισκόφσκι από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

γηηγξ

-60' Δεν μπορεί να συνεχίσει άλλο ο Βουτσένοβιτς μετά το χτύπημα στο πρόσωπο στο 46', μέσα ο Λαμί. Αναγκαστική και η 2η κίνηση του Σατσιά.

-62' Ο Πονς γέμισε από αριστερά, ο Τρισκόφσκι με ψαλιδάκι πήγε για το 2ο γκολ της ΑΕΚ με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν βρήκε στόχο.

-65' Ατομική προσπάθεια από τον Ντιαβαρά στην περιοχή, έτοιμος ο Πίριτς στο κοντινό, διαγώνιο σουτ.

-66' Κόρνερ από τον Μέιρα, ο Σανχούρχο με κεφαλιά λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ.

54υ45υ

-68' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Τρισκόφσκι κατέβασε στην περιοχή και έστρωσε στον Σανχούρχο ο οποίος με πολύ ωραίο, δυνατό πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς.

-70' Πολύ καλή στιγμή οι γηπεδούχοι, ο Ντα Σίλβα εξ επαφής πήγε για το γύρισμα αφού ήταν πολύ πλάγια αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

-71' Σουτ του Λόπες μέσα στην περιοχή, άστοχο.

-72' Διπλή ο Όλτρα. Έξω Φαράζ, Τρισκόφσκι - μέσα Κάσας, Μάμας.

-75' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ, ζητά πέναλτι αρχικά για χέρι του του 'Εχμαν μετά από προσπάθεια του Μάμα και έπειτα για πτώση του Κύπριου χαφ μετά από μαρκάρισμα.

-76' Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-78' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-78' Τριπλή αλλαγή η ΕΝΠ. Μαυρουδής, Κορσία, Γαβριήλ μέσα - έξω Μέιρα, Κωνσταντίνου, Κοτσώνης.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-84' Γκαρθία αντί Εγγλέζου, Ρόμο αντί Λόπες.

-86' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ροσάλες.

-89' Ο Σανχούρχο έξω, στη θέση του ο Χριστοφόρου.