Επιστροφή στα τρίποντα με Κίβενι στην τελευταία φάση! (φώτος)

Με σκόρερ τον Κίβενι στο τελευταίο... δευτερόλεπτο, η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο απέναντι στην Δόξα με 2-1. O Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ νωρίς (14'), η ομάδα της Κατωκοπιάς που είχε και δυο δοκάρια ισοφάρισε με τον Ασαμόα (76') αλλά ο Κίβενι έδωσε τη λύση στην ομάδα του στο 94', έτσι οι Λαρνακείς επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις σερί ισοπαλίες.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 80' όταν και αποβλήθηκε ο Καλό με 2η κίτρινη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Τράττο

-4' Διπλή ευκαιρία για την Δόξα! Ο Καλό βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο, τον πλάσαρε αλλά ο Ισπανός έβγαλε την απόκρουση. Ο Πορτογάλος πήρε το "ριμπάουντ" και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

-8' Κίτρινη στον Θάντι για τράβηγμα στον Καλό

-8' Ξανά ΔΟΚΑΡΙ η Δόξα! Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε τη μπάλα στο... σίδερο

-9' Κίτρινη στον Μουχτάρη για φάουλ στον Τόνιο

-14' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ! Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία. Ο Θάντι γέμισε από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-16' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ερανοσιάν. Στην αντεπίθεση ο Κάρλος σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως ο Τόνιο είχε βγει έγκαιρα αρκετά μακριά απ' την εστία του και τον έκλεισε

-22' Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ με τον Τέτε, ο Μέσκα έκανε καλή άμυνα και τον πρόλαβε

-23' Κάρτα στον Καλό για "θέατρο". Ζήτησε πέναλτι αλλά δεν υπήρχε παράβαση

-35' Χωρίς ευκαιρία εδώ και ώρα. Οι γηπεδούχοι κρατάνε μπάλα πλέον και ψάχνουν ακόμα ένα γκολ για να... καθαρίσουν

-42' Μετά από πολλή ώρα, κλασική ευκαιρία για την Δόξα. Ο Κάρλος "φάτσα" με τον Τόνιο δεν μπόρεσε να τον κερδίσει. Κόρνερ η μπάλα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Κοντινό σου του Θάντι στην κίνηση, ο Παρασκευά ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-49' Καλή φάση για την ομάδα του Ιντιάκεθ όμως ο Κάσες από κοντά σουτάρει έξω

-56' Σουτ του Παπαφώτη στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω

-60' Μπροστά η Δόξα εδώ και αρκετά λεπτά, ψάχνει την ισοφάριση

-64' Ο Χέφελ στη θέση του Σπόλιαριτς. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η ΑΕΚ και ο Ιντιάκεθ προσπαθεί να διορθώσει την εικόνα της ομάδας του

-69' Χαραλάμπους στη θέση του Βαλέντε

-69' Πρόβλημα με τον Τρισκόφσκι. Αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Φλοριάν

-76' ΓΚΟΛ, 1-1! Ο Ασαμόα σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Τρουγιόλς που προσπάθησε να παρέμβει και κατέληξε στα δίκτυα. Δικαιούνταν το γκολ η φιλοξενούμενη ομάδα (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-80' Κίτρινη στον Καλό. Δεύτερη και αποβάλλεται. Πάνω στην φάση χτύπησε τον Τέτε στο πρόσωπο χωρίς πρόθεση. Αντιδρά έντονα ο ποδοσφαιριστής αφού η κάρτα είναι αυστηρή και τον συγκρατά ο Ερανοσιάν. Υπερβολική η χρήση της κίτρινης κάρτας από τον διαιτητή

-83' Συρτό σουτ του Χέφελ, έξω

-84' Ο Κίβενι στη θέση του Φακούντο

-85' Χριστοφή στη θέση του Μπόλιεβιτς που χειροκροτείται από τον κόσμο της ΑΕΚ

-90' Επικίνδυνο γύρισμα του Τέτε, ο Μαρτίνος έκανε σωτήρια παρέμβαση προς του Κίβνι

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ο Ίταλο στη θέση του Κάρλος

-91' Κλασική ευκαιρία για την Δόξα. Ο Παπαφώτης εξ επαφής σουτάρει έξω!

-94' ΓΚΟΛ 2-1 η ΑΕΚ! Ο Χέφελ γέμισε από δεξιά ο Κίβενι με κεφαλιά σώζει την ομάδα του στην τελευταία φάση! (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-ΤΕΛΟΣ, επιστροφή στα τρίποντα για τους γηπεδούχους

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Φακούντο (84' Κίβενι), Ιωάννου, Τρουγιόλς, Κάσες, Σπόλιαριτς (64' Χέφελ), Φιόλιτς, Τέτε, Τρισκόφσκι (69' Φλοριάν)

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς (85' Χριστοφή), Ασαμόα, Ζε Βαλέντε (69' Χαραλάμπους), Λουίς Κάρλος (91' Ίταλο), Παπαφώτης, Καλό, Μέσκα

Κίτρινες: Θάντι / Μουχτάρης

Κόκκινες: - / Καλό (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας