Εθνικός-ΑΕΚ: Κόλλησε... ξανά και γκέλαρε! (φώτος)

Απώλεια (0-0) της ΑΕΚ στο Δασάκι!

Οι Λαρνακείς έμειναν στο μηδέν με τον Εθνικό και έμειναν μακριά από τις νίκες για τρίτο σερί παιχνίδι. Πάλεψε ηρωικά ο Εθνικός με κορυφαίους τους Χριστοδούλου, Άδωνη και Πηλέα!

Στα ρηχά εκ νέου η ομάδα του Καταλά δεν βρήκε τις λύσεις απέναντι στην μαζική άμυνα των Αχνιωτών. Χοντρή γκέλα για την ΑΕΚ που κυνηγά το πρωτάθλημα.

Έλλειψη συγκέντρωσης για τους φιλοξενούμενους, ο Τρισκόφσκι την ευκαιρία του αγώνα. Παράπονα του Καταλά σε πολλούς ποδοσφαιριστές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στους 31 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 9 ο Εθνικός.

- Έναρξη στο ματς

γδφγδφγδφγδφγδφγδγδγδγδφγγδφγδφγ

-2' Κόρνερ ο Εθνικός, εκτελέστηκε στο 2ο δοκάρι, δεν προλαβαίνει ο Κωνσταντίνος Ηλία.

- 4' Φάουλ του Λέντες που έριξε στο έδαφος τον Μάζουρεκ, ο Αργεντινός έκανε εξαιρετική πρώτη επαφή...

- 5' Απόκρουση του Λεάλ! Ο Μάζουρεκ μέσα από την περιοχή, κάνει το σουτ στην γωνία, με τα δάκτυλα διώχνει ο Ισπανός κίπερ σε κόρνερ!

- 9' Κόρνερ της ΑΕΚ, η μπάλα μένει στην περιοχή, διώχνει με δυσκολία ο Άδωνη.

- 11' Στημένο της ΑΕΚ, ο Γκουστάβο εκτέλεσε, ο Χουντόμπιακ διώχνει με το κεφάλι σε πλάγιο άουτ.

γδφγδφγδφγδγφδγδγδφγγ

- 12' Μπάσιμο του Φαράζ, κάνει το γύρισμα, ο Άδωνη στη σωστή θέση και απομακρύνει.

- 16' Κίτρινη στον Άδωνη για φάουλ στον Φαράζ.

- 21' Κάθετη του Τρισκόφσκι για τον Ρόμο, δυνατή η πάσα, ο Χριστοδούλου ελέγχει.

- 24' Σπουδαία άμυνα του Άδωνη σε κεφαλιά του Ρόμο από κοντινό σημείο! Ο Φαράζ έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, Βενεζουελάνος ΄πήδηξε για το κεφάλι, ο Άδωνη παρεμβαίνει με το κεφάλι και διώχνει σε κόρνερ. Η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα.

- 25' Φοβερή ντρίμπλα του Μάριου Ηλία στον Γκαρσία, ο διεθνής άσος τα χάλασε στην τελική πάσα.

γδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγγγγφγδγγ

- 35' Πολύ καλή επίθεση του Εθνικού, ο Βοϊτκόφσκι από τα αριστερά, έδωσε στον Πηλέα, η σέντρα του τελευταίου άουτ.

- 38' Φάουλ του Χουντόμπιακ, κίτρινη!

- 40' Έπαιξε γρήγορα η ΑΕΚ, ο Γκαρσία πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Χριστοδούλου σταθερά.

- 44' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Μάριος Ηλία. Στο έδαφος ο διεθνής φορ του Εθνικού.

gdfgdfgdfgdfdfgdgdgdfgg

- 45' Με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ηλία...

Ημίχρονο. Δυσκολεύεται αφάνταστα η ΑΕΚ να διασπάσει την άμυνα του Εθνικού. Κρατά την μπάλα η ομάδα του Καταλά αλλά δεν έχει καταφέρει να γίνει γρήγορη και απρόβλεπτη. Εξαιρετικά στημένος ο Εθνικός του Μπαντία. Ο Μάζουρεκ την καλύτερη φάση του αγώνα.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

- 49' Πολύ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, ο Ακοράν στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τρισκόφσκι ήταν έτοιμος να σκοράρει, οι Άδωνη-Γκόρουπετς διώχνουν με αυτοθυσία σε κόρνερ!

- 51' Απόκρουση Χριστοδούλου σε κόρνερ! Ευκαιρία νέα για την ΑΕΚ! Σουτ του Φαράζ, πέφτει στην γωνία ο Χριστοδούλου και σώζει.

- 54' Νέο σουτ του Φαράζ, δεν ανησυχεί αυτή τη φορά ο κίπερ του Εθνικού.

- 55' Κόρνερ για την ΑΕΚ, η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε την απόδοση της.

- 56' Αδύναμο σουτ του Βοϊτκόφσκι, εύκολα ο Λεάλ.

γηφγηφγηφγηφηφηφγη

- 57' Πήγε να δημιουργηθεί κίνδυνος στην εστία του Εθνικού, ο Χολ με κεφαλιά-πάσα δίνει στον Χριστοδούλου.

- 58' Κίτρινη ο Χολ.

- 59' Φιλόδοξη ενέργεια Ντούρις από... το κέντρο, πήγε να κρεμάσει τον Λεάλ, άστοχο το σουτ του.

- 62' Σέντρα του Τάντι στο 2ο δοκάρι, άμυνα του Άδωνη, ο Γκόρουπετς σώζει και το κόρνερ, φάουλ κερδίζει ο Μάριος Ηλία.

- 63΄ Ντεμπούτο για Λαμπόικο, μέσα ο Εσπινόσα. Έξω οι Ακοράν και Μάμας.

δφγδφγδφγδφγδφγδγδφγδφγδγδφ

- 64' Κόρνερ ο Εθνικός, πρώτη... επίσκεψη στην εστία Λεάλ μετά από πολλά λεπτά.

- 65' Πτώση του Γκουστάβο, αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί ο Νεοκλέους. Επαφή με τον Χολ, είχε κάρτα ο αμυντικός του Εθνικού. Κανένα φάουλ από Νεοκλέους.

- 66' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία της ΑΕΚ! Ο Τάντι στο δεύτερο δοκάρι, από πολύ κοντά ο Τρισκόφσκι στέλνει την μπάλα άουτ!

- 67' Οι Ντόλεζαλ - Θ. Ιωάννου στις θέσεις των Μ. Ηλία -  Βοϊτκόφσκι.

φγηφγηφγηφγηφγηγηφγηφηηγφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο, η ΑΕΚ φουλάρει για το γκολ που πιθανότατα να δώσει τη νίκη, ο Εθνικός αντέχει και παλεύει με νύχια και με δόντια.

- 72' Ο Εσπινόσα στο ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, στην αγκαλιά του Χριστοδούλου η μπάλα.

- 74' Γύρισμα του Τάντι, άτυχος ο άσος του Καταλά αφού η μπάλα χτύπησε τελευταία πάνω και κατέληξε άουτ.

- 75' Στο έδαφος ο Ντούρις, συνεχίζεται το ματς μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

- 75' Φάουλ του Γκαρσία στον Μάζουρεκ, ανάσες για τον Εθνικό, βιάζεται η ΑΕΚ...

- 77' Οφσάιντ ο Τρισκόφσκι, δεν μετρά το σουτ του. Σε αντικανονική θέση ο Σκοπιανός.

γφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγ

- 78' Άμυνα του Χουντόμπιακ πάνω στον Εσπινόζα, κερδίζει και το άουτ ο Ουκρανός.

- 79' Στημένο του Μάζουρεκ από πλάγια θέση, εκτέλεσε ο Αργεντίνος, ο Λεάλ μαζεύει.

- 80' Σέντρα του Φαράζ, ο Χολ διώχνει με το κεφάλι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Φουλ... επίθεση ο Καταλά! Ο Ματ στην θέση του Τάντι. Με Ρόμο, Ντάρμπισαιαρ, Τρισκόφσκι, Φαράζ και Εσπινόσα η ΑΕΚ!

ωψωψωψχωχψωωχψω

- 82' Φάουλ του Γκαρσία στον Ντούρις, κίτρινη, χάνει έναν εκ των επόμενων δυο αγώνων ο Ισπανός μπακ.

- 83' Εκτέλεσε ο Μάζουρεκ, ο Ντόλεζαλ δεν προλαβαίνει, άουτ.

- 85' Παράπονα του Καταλά προς τους ποδοσφαιριστές του.

- 86' Νέα άμυνα του Χουντόμπιακ, τυχερός ο Ουκρανός, η μπάλα κτυπά στον Ρόμο και καταλήγει άουτ.

- 86' Φάουλ ο Εθνικός και ανάσες...

- 87' Ο Πηλέας πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Θωμάς Ιωάννου, βάζει την προβολή, η μπάλα άουτ.

- 89' Σέντρα του Γκαρσία, ο Ματ πιάνει το κεφάλι, άστοχη η τελική του.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Άμυνα του Τόμοβιτς στον Πηλέα, πλάγιο άουτ και ενώ έφευγε στην αντεπίθεση ο Εθνικός.

- 90+2' Κατοχή ο Εθνικός.

- 90+3' Κίτρινη ο Μάζουρεκ.

- 90+4' Σέντρα ο Γκονζάλεθ, ο Χριστοδούλου μαζεύει προ του Ρόμο.