Η ΑΕΛ... χάλασε το ντεμπούτο Σωφρόνη και προκρίθηκε πανηγυρικά στους "8"! (φώτος)

Με πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΛ κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ στην "ΑΡΕΝΑ" και προκρίθηκε στους "8" του κυπέλλου. Με το... αριστερό το ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της ΑΕΚ. Στο 54΄ ο Σάντος και στο 73΄ ο Μηνάς Αντωνίου τα γκολ για την ΑΕΛ. Δίκαιη η επικράτηση της ΑΕΛ, ήταν καλύτερη ειδικά στο β΄ ημίχρονο αλλά και πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος. Ελάχιστα απείλησε η ΑΕΚ, αν και στο πρώτο ημίχρονο πίεσε αρκετά ψηλά τον αντίπαλο και έβγαλε κάποια στοιχεία... Σωφρόνη. Στην επανάληψη, η ΑΕΛ με σχετική άνεση πήρε την πρόκριση.

Να σημειωθεί ότι ο Ντούσαν Κέρκεζ έκανε αλλαγή πριν τη σέντρα με τον Χάρη Κυριάκου αντί του (τραυματία) Έουλερ. Αναγκαστική αλλαγή και με το Μαέ, ο οποίος αποχώρησε στο 28΄.

To kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από την "ΑΡΕΝΑ"...

2΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ναράνχο, άουτ η μπάλα

6΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Αβραάμ, κεφαλιά από το Σάντος, σε ετοιμότητα ο Τόνιο. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς

7΄ Κίτρινη στον Ράσο

9΄ Από μία κίτρινη σε Σπιρόφσκι και Σάντος

-Με καλό ρυθμό, όρεξη και διάθεση από τις δύο ομάδες κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο

15΄ Η ΑΕΚ έχει την κατοχή μπάλας, δεν έχει καταφέρει να φτιάξει τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής

-Οι πρώτες στιγμές του Σωφρόνη στον πάγκο της ΑΕΚ- ΕΔΩ βίντεο

22΄ Ευκαιρία με Ντανίλο η ΑΕΛ, μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ του με το αριστερό, έδιωξε ο Τόνιο

-Δύο ευκαιρίες στον αγώνα και οι δύο για την ΑΕΛ στα πρώτα 23 λεπτά

-Δίνει... βάρος από τα δεξιά η ΑΕΛ

27΄ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Μαέ πάτησε περιοχή τελείωσε... με δυνατό αριστερό, αλλά δεν βρήκε στόχο

28΄ Πρόβλημα με Μαέ- Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Κέρκεζ, ετοιμάζει Μπάμπιτς

-Με 10 η ΑΕΛ για λίγα λεπτά, μέχρι να ετοιμαστεί ο Μπάμπιτς- Πλήγμα... η αποχώρηση του Μαέ

32΄ Τώρα η αλλαγή, ο Μπάμπιτς στη θέση του Μαέ

-Είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, αλλά μέχρι... εκεί

40΄ Κίτρινη στο Σπόλιαριτς

41΄ Κίτρινη στον Νταβόρ

42΄ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, σουτ από το Σπόλιαριτς, έπεσε στην αριστερή του γωνία και μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Βοζίνια

44΄ Έμμεσο για την ΑΕΚ στη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Βοζίνια πήρε τη μπάλα με τα χέρια μετά από πάσα του Κυριάκου

45΄ Εκτέλεσε ο Σπόλιαριτς, απομάκρυναν οι αμυντικοί

+1 λεπτό

Ημίχρονο

-Οι αριθμοί για το πρώτο 45λεπτο, σύμφωνα με την Primetel. Στο 50-50 η κατοχή μπάλας, δύο τελικές η ΑΕΚ, τέσσερις για την ΑΕΛ που ήταν πιο επικίνδυνη

Έναρξη β΄ ημιχρόνου, με την πρώτη αλλαγή του Σωφρόνη- Ο Τόρες στη θέση του Ιωάννου

54΄ ΓΚΟΛ/Με κεφαλιά του Σάντος, σκοράρει η ΑΕΛ! Εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά με Αβραάμ, από το κεφάλι του Παπαφώτη η μπάλα στο Σάντος, όπου με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ο Βραζιλιάνος "είδε" δίχτυα για το 0-1

56΄ Ο Μακρής στη θέση του Σπόλιαριτς

62΄ Ριέρα και Αντωνίου στις θέσεις των Παπαφώτη και Αβραάμ

64΄ Πλασέ από τον Ριέρα, δεν δυσκολεύτηκε ο Τόνιο

70΄ Ευκαιρία με Αντωνίου η ΑΕΛ, δεν βρήκε στόχο

73΄ ΓΚΟΛ/Ο Μηνάς Αντωνίου το 0-2! Υπέροχη εκτέλεση... αντεπίθεσης από την ομάδα του Κέρκεζ, Ριέρα και Τόρες... έκρυψαν τη μπάλα και ωραίο τελείωμα από τον Μηνά

Άσχημα νέα, πέθανε ο Μαραντόνα... Κλικ ΕΔΩ

-Αποβλήθηκε ο φυσιοθεραπευτής της ΑΕΛ, Γιώργος Ζαντής μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ

77΄ Ο Φερνάντεθ στη θέση του Αντωνιάδη

79΄ Ευκαιρία με Μηνά Αντωνίου, έκανε το σουτ, απόκρουση ο Τόνιο

84΄ Αντάμοβιτς και Μαϊντεβατς, στις θέσεις των Ντανίλο και Μπάμπιτς

88΄ Ο Μοϊσοφ στη θέση του Χέιτλι

89΄ Σουτ από τον Γκονζάλεθ, σε ετοιμότητα ο Βοζίνια- Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο