ΑΕΚ-ΑΕΖ: Επιστροφή στις νίκες με Λόπες και Σολ! (Φώτος)

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 στην έδρα της επί της ΑΕΖ για την 18η αγωνιστική. Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο από την ΑΕΚ που ήταν κυρίαρχος σε όλη την αναμέτρηση. Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Ράφα Λόπες στο 32' και ακολούθησε το γκολ του Φραν Σολ στο 64'. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Σαρφό στο 42' που είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Δημιούργησε προϋποθέσεις η ΑΕΖ με αποκορύφωμα τις φάσεις του Παστελλή στο 39', το τετ-α-τετ του Σλόγκαρ και την κεφαλιά του Ντελμίρο στο 79'. Όσες φορές απειλήθηκε η ΑΕΚ ήταν από λάθος της άμυνας με τον Πίριτς να δηλώνει παρών.

Η ΑΕΚ είναι πλέον στους 33 βαθμούς και έχει βάλει γερές βάσεις για την εξάδα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη, στο ΑΕΚ Αρένα για το www.kerkida.net ο Χρίστος Χαραλάμπους.

-Έναρξη

k

-2' Ο Σλόγκαρ ανέβηκε με ταχύτητα στην αριστερή πτέρυγα, αποτελεσματική η άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ντιονκού δεν τον άφησε να γίνει απειλητικός.

-4' Παραλίγο λάθος από πλευράς ΑΕΚ. Παρακινδυνευμένη πάσα προς τον Πίριτς με τους παίκτες της ΑΕΖ να βρίσκονται στα καρέ των γηπεδούχων.

-6' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ! Ο Ντιονκού ανέβηκε από δεξιά και σέντραρε, ο Πονς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

-9' Κρατά μπάλα η ΑΕΚ και ψάχνει το γκολ. Πολλοί παίκτες εντός της περιοχής της ΑΕΖ, ο Τόνγκια ωστόσο έκανε λανθασμένη σέντρα που πέρασε έξω.

-11' Κερδισμένο φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο που μάζεψε κόσμο στην περιοχή του Μιλοσάβλιεβιτς. Ο Ντίμερς εκτέλεσε και ο Γκάμα δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα. Η κατοχή στην ΑΕΖ.

-13' Η ΑΕΖ κέρδισε φάουλ, ο Ρείνολντς το εκτέλεσε με σκοπό να γεμίσει την περιοχή του Πίριτς. Η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε, καμία απειλή για τους γηπεδούχους.

-14' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό, πάτημα στον Λέδες. Χάνει ένα από τα επόμενα, Πάφο η Ομόνοια.

-15΄ Δημιουργεί ευκαιρία η ΑΕΚ με το κερδισμένο φάουλ του Λέδες. Ο Ντίμερς σε απευθείας εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

k

-16' Ο Τόνγκια απείλησε! Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, το σουτ του Τόνγκια εντός περιοχής πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

-17' Αδιάκοπη η ΑΕΚ που ψάχνεται συνεχώς. Ο Γκάμα απείλησε, ο Ντελμίρο έδιωξε σε κόρνερ που έμεινε ανεκμετάλλευτο.

-19' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ντίμερς δοκίμασε το σουτ που κόντραρε στον Ντελμίρο. Η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γκάμα που δοκίμασε το σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-23' Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τόμοβιτς ανέβηκε, ο Ντίμερς με ένα μακρινό και δυνατό σουτ επιχείρησε να απειλήσει, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι.

-21' Ο Σλόγκαρ ανέβηκε από δεξιά, βρήκε τον Ντιγκινί που επιχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της ΑΕΚ. Η φάση σταμάτησε για οφσάιντ του Γάλλου.

-24' Ασταμάτητος ο Ντίμερς. Ο Ντιονκού σέντραρε από δεξιά, ο Γιαντάλ με κεφαλιά βρήκε τον Ντίμερς που κατέβασε με το στήθος και δοκίμασε ακόμα ένα σουτ. Η άμυνα της ΑΕΖ έστειλε σε κόρνερ.

-25' Από το κερδισμένο κόρνερ, δημιουργήθηκε προϋπόθεση, χάθηκε η μπάλα ανάμεσα σε επιτιθέμενους και αμυνόμενους, έμεινε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

-26' Η ΑΕΖ βγήκε στην αντεπίθεση, το σουτ του Σλόγκαρ στα χέρια του Πίριτς, καμία ανησυχία για τον Βόσνιο κίπερ. Αδράνησε όμως η άμυνα της ΑΕΚ σε αυτή τη φάση...

k

-30' Σέντρα από τον Ντιονκού που έμοιαζε με σουτ, η ΑΕΖ έδιωξε σε κόρνερ.

-31' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντίμερς, η μπάλα πήγαινε προς τα μέσα. Σωτήρια ο Γιαντάλ με κεφαλιά πάνω στη γραμμή της εστίας έδιωξε.

-32' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ράφα Λόπες με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην εστία του Μιλοσάβλιεβιτς. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα ακριβείας του Ντίμερς που βρήκε ακριβώς τον Πορτογάλο και αυτός δεν αστόχησε. Το γκολ επικύρωσε και το VAR - Εδώ το γκολ

k

-35' Κίτρινη κάρτα στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

-39' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Χατζηβασίλης ανέβηκε στην περιοχή της ΑΕΚ, έδωσε στον Παστελλή που ήρθε από δεξιά και επιχείρησε το σουτ. Κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΖ και εξαιρετική άμυνα από τον Τόμοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ.

-40' Φάουλ του Χατζηβασίλη στον Ντίμερς, ο ρεφ καθυστέρησε να δώσει το φάουλ ενώ η ΑΕΖ βρισκόταν στην αντεπίθεση. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΖ.

-42' Με 10 η ΑΕΖ! Δεύτερη κίτρινη στην Σαρφό που αποβάλλεται από τον αγώνα. Μαρκάρισμα πάνω στον Ντίμερς που τον βρήκε πίσω στα πόδια.

k

-45' Ο Γκάμα επιχείρησε ένα σουτ, ο Μιλοσάβλιεβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια έδωσε τη σέντρα από αριστερά, ο Λόπες πήρε την κεφαλιά και βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

-45+2' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγόρα.

-45+2' Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί για φάουλ στον Λέδες.

k

-Ημίχρονο στη Λάρνακα.

(Σχόλιο) Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο από την ΑΕΚ που είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Απείλησε αρκετές φορές την εστία της ΑΕΖ και δικαιώθηκε στο 32' με το γκολ του Λόπες. Πάει στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα τόσο στο σκορ αλλά και σε αριθμητικό αφού η ΑΕΖ θα παίξει για το υπόλοιπο με 10 παίκτες

-Έναρξη β' μέρους.

-45' Ο Χατζηβασίλη έμεινε στα αποδυτήρια και τη θέση του θα πάρει ο Βάλντι.

-46' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Σλόγκαρ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πίριτς, έκανε το πλασέ χωρίς ισορροπία αλλά ο Βόσνιος κίπερ μάζεψε.

-49' Κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΚ, ο Ντίμερς εκτέλεσε και ο Πονς πήρε σουτ που κόντραρε με δύναμε πάνω στον Ντελμίρο.

-51' Πολύ μεγάλη απόκρουση από τον Μιλοσάβλιεβιτς που είπε "όχι" στην Πονς! Ο Νιονκού σέντραρε, ο Ισπανός πήρε την κεφαλιά, ο κίπερ της ΑΕΖ πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση!

-56' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Γκάμα ο Φαράζ και ο Γκιούρτσο στη θέση του Τόνγκια.

-57' Ακόμα μια σπουδαία απόκρουση από τον Μιλοσάβλιεβιτς. Είπε υποδειγματικά "όχι" στην κεφαλιά του Λόπες.

-58' Αδράνησε η άμυνα της ΑΕΚ και ο Βάλντι βρέθηκε μόνος του με τον Πίριτς, κυνήγησε τη φάση ο Τόμοβιτς και έδιωξε σε κόρνερ.

-59' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ελευθερίου, μέσα ο Αντωνίου Κ.

-60' Πρόβλημα με τον Ντιγκινί που φαίνεται να κουτσαίνει, fair play από τον Άνταμ Γκιούρτσο που έστειλε τη μπάλα έξω.

-62' Έγινε η αλλαγή για την ΑΕΖ, έξω ο Ντιγκινί μέσα ο Γιουσούφ.

-64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 2-0! Ο Φαράζ από δεξιά σέντραρε και βρήκε τον Σολ. Ο Ισπανός με το πόδι ακούμπησε τη μπάλα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα - Εδώ το γκολ

k

-70' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ. Κερδισμένο φάουλ του Γιουσούφ λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Ο Σλόγκαρ εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

-72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Ντιονκού και Ντίμερς, μέσα οι Καπτούμ και Σάντσεζ.

k

-74' Κίτρινη κάρτα στον Γκιούρτσο για μαρκάρισμα στον Σλόγκαρ.

-76' Κεφαλιά από τον Σολ, άστοχη.

-76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Καταχειροκροτημένος αποχωρεί ο Ράφα Λόπες που τη θέση του πήρε ο Μάμας.

-77' Έξω ο Σλόγκαρ, μέσα ο Κάστρο.

-78' Ο Κάστρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιουσούφ πήρε το σουτ. Η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ,

-79' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ! Από το κερδισμένο κόρνερ της παραπάνω φάσης ο Ντελμίρο πήρε τον κεφαλιά. Σωτήρια απόκρουση από τον Πίριτς που άκουσε και το όνομα του ρυθμικά στην Αρένα.

-87' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο έδωσε στον Καπτούμ που πήρε το σουτ εντός περιοχής. Η μπάλα κόντραρε σε παίκτες της ΑΕΖ,

(Σχόλιο) Αν και παίζει με 10 παίκτες η ΑΕΖ δεν επαναπαύεται και προσπαθεί να απειλήσει την ΑΕΚ.

-82' Ο Μάμας έπεσε στην περιοχή με τον Αντωνίου Κ να τον επιτηρεί. Καμία παράβαση από τον παίκτη της ΑΕΖ, η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Συνεχίζεται κανονικα η φάση, δεν υπάρχει πέναλτι.

-90' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πονς ανέβηκε, έδωσε στον Φαράζ που ντρίμπλαρε τον Ρέινολντς, πάτησε περιοχή και επιχείρησε το σουτ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε με τη μπάλα να καταλήγει στον Πονς που ακολούθησε τη φάση. Ο Ισπανός δοκίμασε μια κεφαλιά. ο κίπερ της ΑΕΖ απέκρουσε ξανά.

-Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

-90+2' Σουτ από τον Γιουσούφ! Ο Πίριτς απέκρουσε.

-Τέλος αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Φαράζ, Γκαρθία, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή, Κάστρο, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Ρουίθ, Σιφναίος, Νζάου, Ιωσηφίδης, Γιουσιούφ.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος