Εθνικός - ΑΕΚ: ΔΙΠΛΟ με... τριάρα! (Φώτος)

Διπλό με... 3-0 για την ΑΕΚ κόντρα στον Εθνικό Άχνας για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι "κιτρινοπράσινοι" άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Πέρε Πονς. Ο Μπογκατίνοφ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 42', γεγονός που δυσκόλεψε τους γηπεδούχους και έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στην ΑΕΚ.

Η εστία του Πίριτς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πέτυχε άλλα δύο γκολ στο φινάλε. Με Τρισκόφσκι το 2-0 στο 90' και  ακολούθησε το 3-0 από τον Ράφα Λόπες στο 90+2. Δεν ήταν και το καλύτερο παιχνίδι από πλευράς Λαρνακέων, ωστόσο με επαγγελματική νίκη πήραν ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στο Δασάκι ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη...

-'Εναρξη

k

-4' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ. Ο Τόνκια πάτησε περιοχή από αριστερά, σέντραρε ο Περατικός έστειλε τη μπάλα έξω και παραχώρησε πλάγιο.

-5' Εκτελέστηκε το πλάγιο, ο Σολ πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

-7' Ακόμα μια προϋπόθεση για την ΑΕΚ. Ο Σολ μπήκε στην περιοχή, η άμυνα του Εθνικού έδιωξε σε κόρνερ που έμεινε ανεκμετάλλευτο για επιθετικό φάουλ.

-11' Συνεχίζει να απειλεί η ΑΕΚ. Ο Ντίμερς έκανε το παράλληλο γύρισμα, η άμυνα των γηπεδούχων δεν έδιωξε σωστά και παραχώρησε κόρνερ.

-12' ΓΚΟΛ για τον ΑΕΚ! Ο Γκαλιόλο εκτέλεσε το πλάγιο, ο Φραν Σολ με κεφαλιά έδωσε τη μπάλα στον Πονς, οποίος έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα, πέτυχε το γκολ στην δεύτερή του προσπάθεια αφού η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του.

-17' Επικίνδυνο μαρκάρισμα από τον Γκαλιόλο πάνω στον Πεχλιβάνη. Ο Ιταλός στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα χτύπησε τον Πεχλιβάνη στο πρόσωπο, ζήτησαν κάρτα οι γηπεδούχοι.

-18' Προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις ο Εθνικός. Η άμυνα της ΑΕΚ λειτουργεί αποτελεσματικά.

-22' Δημιουργεί συνεχώς η ΑΕΚ. Ο Τόνγκια ελίχθηκε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Εθνικού. Αδράνησαν οι γηπεδούχοι.

-23' Ψάχνει το δεύτερο γκολ η ΑΕΚ! Ο Ντίμερς σέντραρε προσπαθώντας να βρει τον Σολ. Ο Ισπανός δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

-25' Κίτρινη κάρτα στον Τόνγκια για φάουλ στον Ιωάννου.

k

-26' Διαμαρτυρίες από πλευράς Εθνικού για τη μεταφορά μπάλας από τον Γκαλιόλο στον Πίριτς. Ο Ιταλός έδωσε στον κίπερ με τον μηρό, καμία παράβαση.

-28' Κίτρινη κάρτα στον Λέδες για φάουλ. Στο όριο ο Πορτογάλος, χάνει ένα από τα επόμενα ματς, Δόξα ή Οθέλλο

-30' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι για μαρκάρισμα στον Ντίμερς.

-31' Ο Φαράζ σέντραρε, η μπάλα πήγαινε προς την εστία του Μπογκατίνοφ που απέκρουσε με γροθιές.

-35' Ηρεμία στο ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Η ΑΕΚ έχει με το μέρος της την κατοχή.

-36' Ο Εθνικός προσπαθεί να βρει κενούς χώρους για να δημιουργήσει παιχνίδι, η άμυνα της ΑΕΚ λειτουργεί άψογα και δεν αφήνει χώρο στους γηπεδούχους για να γίνουν απειλητικοί.

-42' Ο Φελλάς έδωσε κόκκινη στον Μπογκατίνοφ και με 10 ο Εθνικός! Ο Ντίμερς με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Φαράζ σε γρήγορη αντεπίθεση. Ο Μπογκατίνοφ... γκρέμισε εκτός περιοχής τον εξτρέμ της ΑΕΚ προκειμένου να σταματήσει την επίθεση. Η φάση εξετάζεται από το VAR.

k

-44' Επικύρωσε την κόκκινη κάρτα το VAR με 10 ο Εθνικός. Αναγκαστικά έξω ο Ντράζιτς για να περάσει μέσα ο Μάρκοβιτς.

-Τα λεπτά των καθυστερήσεων είναι 4.

-Ημίχρονο στο Δασάκι.

-Έναρξη δεύτερου μέρους.

-45' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Στις θέσεις των Τόνγκια και Γκαλιόλο, οι Γκιούρτσο και Γκάμα.

-50' Αργός ο ρυθμός σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

-54' Μαρκάρισμα από τον Ηλία στον Μιλίσεβιτς. Για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου ο στόπερ.

-Επέστρεψε ο Μιλίσεβιτς.

k

-55' Κεφαλιά από τον Σολ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μάρκοβιτς.

-58' Ο Γκάμα δοκίμασε ένα σουτ από μακριά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-61' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Τρισκόφσκι στη θέση του Λέδες.

-64' (Σχόλιο) Με αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΚ έχει την κατοχή με το μέρος της ωστόσο δεν μετουσιώνει την υπεροχή της προκειμένου να "καθαρίσει" το ματς.

-64' Ο Περατικός δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, άστοχο και καμία ανησυχία για τον Πίριτς.

-67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Σολ, μέσα ο Λόπες.

-69' Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Αγγελόπουλος.

-70' Σηκώθηκε ο παίκτης του Εθνικού.

-73' Στο έδαφος ο Μάρκοβιτς, κρατά τον αριστερό του δικέφαλο. Δεν υπάρχει άλλος τερματοφύλακας στον πάγκο του Εθνικού... Σηκώθηκε ο κίπερ.

-75' Χωρίς φάσεις το ματς, η κατοχή υπέρ των Λαρνακέων.

k

-76' Κίτρινη στον Περατικό για διαμαρτυρία.

-77' Διπλή για τον Εθνικό. Πεχλιβάνης και Σπιρόφσκι έξω, μέσα Γκόμες και Λομοτέι.

78' Προϋποθέσεις για τον Εθνικό. Ο Ηλία ανέβηκε, η άμυνα της ΑΕΚ παραχώρησε κόρνερ.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Φαράζ ο Σάντσεζ.

-81' Ο Γκάμα σέντραρε, ο Λόπες δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

-82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Σάντσεζ σε πρώτο χρόνο επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Ντίμερς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, ο Μάρκοβιτς έδιωξε με γροθιές.

-84' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρθία που είναι στον πάγκο της ΑΕΚ. Στο όριο ο Ισπανός...

-86' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω οι Μπίκερ και Αγγελόπουλος, μέσα οι Ηλία Κ. και Νικολάου.

-90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με Τρισκόφσκι! Λάθος από τον Νικολάου που τον πίεσε ο Πονς, ο Ισπανός της ΑΕΚ είδε τον Τρισκόφσκι, του έδωσε την πάσα και σκόραρε σε αφύλαχτη εστία.

-Τα λεπτά των καθυστερήσεων είναι 5.

-90+2 ΓΚΟΛ και 3-0 για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο έδωσε στον Λόπες που δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

ΤΕΛΟΣ

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (77' Γκόμες), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (77' Λομοτέι), Μπίκερ (86' Νικολάου), Ιωάννου, Ηλία Μ.,Ντράζιτς (44' Μάρκοβιτς), Αγγελόπουλος (86' Ηλία Κ).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Γκόμες, Λομοτέι, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Πέρδιος.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Γκαλιόλο (45' Γκάμα), Λέδες (61' Τρισκόφσκι), Τόνγκια (45' Γκιούρτσο), Σολ (67' Λόπες), Φαράζ (79' Σάντσεζ), Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς