Θριαμβεύτρια με "Τρίσκο" - Ματ και… κορυφή! (Φώτος)

Η ΑΕΚ ήταν η θριαμβεύτρια του ντέρμπι της Δευτέρας (25/10), για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta! Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ανόρθωση και με γκολ των Τρισκόφσκι με πέναλτι και Ντάρμπισαϊρ (από ένα σε κάθε ημίχρονο), επικράτησε με 2-1 και πανηγύρισε την 4η της συνεχόμενη νίκη, που την επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 17 βαθμούς. Για τους ηττημένους, μείωσε ο Λάζαρος στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με τη νέα της ήττα η Ανόρθωση έμεινε στους 6 και μαζί με την Δόξα είναι στην προτελευταία θέση. Δοκάρι η «Κυρία» με τον Λάζαρο στο 78'.

-Μονόλεπτος σιγή πριν τη σέντρα, εις μνήμη του τέως Δημάρχου Αμμοχώστου Γιαννάκη Σκορδή.

υτξντυξν

-2' Πρώτη τελική στο ματς. Σουτ του Χουσμπάουερ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-3' Μικρή διακοπή στο ματς. Αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο Ροσάλες.

-4' Συνέχεια στο ματς.

-4' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ροσάλες που συνεχίζει κανονικά το ματς ανέβηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Λόρια απέκρουσε σωτήρια!

-10' Δεκάλεπτο στο ντέρμπι, από μία καλή τελική για κάθε ομάδα, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή της ΑΕΚ με τον "Τρίσκο".

-14' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Λάφερτι για φάουλ στον Λέδες.

-16' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δημιουργός ξανά ο Ροσάλες από δεξιά με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Εσπινόσα μόνος στην μικρή περιοχή έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

-19' Σειρά της Ανόρθωσης για τελική. Σέντρα του Χουσμπάουερ, κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-20' Απειλεί ξανά η "Κυρία", ο Καλτσάς δοκίμασε από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής να αιφνιδιάσει τον Τούμπα, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-20' Κίτρινη στον Τούμπα για διαμαρτυρίες.

-21' Συνεχίζει να είναι πιεστική στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση. Μακρινό σουτ του Λάφερτι, λίγο έξω η μπάλα.

-23' Κίτρινη στον Χουσμπάουερ για φάουλ στον Λέδες.

-28' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την ΑΕΚ.Ο Ακοράν... άδειασε τον Κορέια και έκανε το σουτ με το αριστερό, ο Κορρέα έδιωξε σε κόρνερ.

-30' Κίτρινη στον Κορρέα για φάουλ στον Τόμοβιτς.

-32' Κλασική ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Πόποβιτς πέφτοντας απ' την μικρή περιοχή δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

-33' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ, σε μαρκάρισμα του Κορρέα στον Εσπινόσα.

**Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή "Super Monday".

-35' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Ο Ιβάν εκτέλεσε εύστοχα, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι και τα δίκτυα του Λόρια για το 1-0!

rw6uhjt5ryuhgbf

-38' Σέντρα του Καλτσά, κεφαλιά του Λάφερτι, ψηλά έξω.

-40' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, σουτ του Εσπινόσα από καλή θέση, σταθερά ο Λόρια.

-42' Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ στον Ουάρντα.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+2' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, άστοχος ο Ουάρντα με την κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά.

-46’ Τριπλή κίνηση απ’ τον Τιμούρ. Λάζαρος, Ντέλετιτς και Ιωάννου μέσα, Καλτσάς, Κορρέα και Πόποβιτς.

-47' Κίτρινη στον Ντέλετιτς για φάουλ στον Λέδες.

-49' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ντάρμπισαϊρ! Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ... διπλασίασε τα τέρματά της! Δημιουργός ο Ακοράν από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, δεν τον πρόλαβε ο Αντωνιάδης και ο Ισπανός έκανε το γύρισμα προς τον Ματ ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 2-0!

-54' Κίτρινη στον Μάμα, για φάουλ στον Ουάρντα.

-58' Απείλησε δις ο Λάζαρος όμως και τα δύο σουτ του από καλή θέση κόντραραν.

-60' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσαράβα αντί Ουάρντα.

-61' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, έξω η μπάλα.

-63' Έξυπνο πλασέ του "Τρίσκο" λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, σταθερά ο Λόρια.

-64' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Φαράζ αντί Ακοράν.

-65' Τρομερή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Τούμπας δεν μπόρεσε να διώξει με τις γροθιές, ο Κατσαράβα επωφελήθηκε απ’ την μικρή περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και να μειώσει, αφού σημάδεψε τον Γκαρσία που ήταν πάνω στην γραμμή!

-66' Σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, καλό σουτ του Τρισκόφσκι με το αριστερό, έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνιάδης με το κεφάλι.

-72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκιούρσκο αντί Εσπινόσα και Ρομό αντί Ντάρμπισαϊρ.

-73' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Τιμούρ. Χριστοφή αντί Λάφερτι.

-78' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση με τον Λάζαρο! Τρομερό σουτ του Ελλαδίτη με το αριστερό εκτός περιοχής, οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος. Οι παίκτες της Ανόρθωσης διαμαρτυρήθηκαν ότι πέρασε η μπάλα την γραμμή, η φάση ελέχθηκε απ' το VAR αλλά δεν άλλαξε κάτι. Συνέχεια στο ματς με κόρνερ για την Ανόρθωση.

-85' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκονζάλεθ και Άμπραχαμ μέσα, Τρισκόφσκι και Μάμας έξω.

-90' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Λόρια νίκησε τον Ρομό στο τετ α τετ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση για χέρι του Τόμοβιτς. Εξετάστηκε η φάση απ' το VAR. Ισχύει το πέναλτι. Ο Λάζαρος στην εκτέλεση.

-90+4' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ο Λάζαρος, μειώνοντας σε 2-1!

-90+6' Αφήνει περισσότερα απ' τα τέσσερα λεπτά ο ρεφ Νεοκλέους, λόγω της διακοπής για την εξέταση της φάσης του πέναλτι της Ανόρθωσης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης, Αραγιούρι, Κορρέα (46'Ιωάννου), Κορέια, Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Πόποβιτς (46'Ντέλετιτς), Καλτσάς (46'Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα (60'Κατσαράβα), Λάφερτι (73'Χριστοφή).

Στον πάγκο οι: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Νινούα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΕΚ: Τούμπας, Λέδες, Ακοράν (64' Φαράζ), Τρισκόφσκι (85'Γκονζάλεθ), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα (72'Γκιούρσκο), Ντάρμπισαϊαρ (72'Ρομό), Τόμοβιτς, Μάμας (85'Άμπραχαμ).

Στον πάγκο οι: Σάντσεθ, Θάντι, Άμπραχαμ, Ρομό, Φαράζ, Γκονζάλεθ, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Τιάγκο, Γκιούρσκο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λάφερτι. Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς / Τούμπας, Ροσάλες, Μάμας.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος