Πάφος-ΑΕΚ: Σπουδαίο διπλό και… ξανά στο κόλπο του τίτλου! (φώτος)

Χάρη σε γκολ του Φαράζ ένα λεπτό πριν το τέλος του Α’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44', η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 την Πάφο στο ''Στέλιος Κυριακίδης'', στο πλαίσιο της πρώτης στροφής του Α’ ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Λάρνακας που ήταν ουσιαστική σε σχέση με την Πάφο που έχασε καλύτερες και περισσότερες ευκαιρίες. Με τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 55 και από την 3η θέση μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους -5.

Στους 50 παρέμεινε η ομάδα του Καρσέδο που απώλεσε νέο έδαφος. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μελούσο στο 90+2’.

Να σημειωθεί ότι στο 90+5’ πέτυχαν γκολ με τον Κοντρέρας ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο γήπεδο ήταν η Φυτούλα Μωυσέως και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

3’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

5’ Πρόθεση των γηπεδούχων να κτίσουν παιχνίδι από πίσω με τελικό αποδέκτη τον Ζάιρο. Στην αντίπερα οι φιλοξενούμενοι πιέζουν ψηλά ώστε να αναγκάσουν την αντίπαλη άμυνα σε λάθος. Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής.

7’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Φαράζ να μπαίνει στην περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή ο Ρους τον πρόλαβε πριν κάνει το σουτ.

13’ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή. Ο Πίριτς απογειώθηκε και με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

15’ Ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά η Πάφος. Φωνάζει ο Ραν Μπεν Σιμόν τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν πιο γρήγορες μεταβιβάσεις μπροστά.

20’ Παιχνίδι κέντρου και τακτικής μέχρι στιγμής με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή στην κατοχή.

τα

23’ Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Γκαρσία και μικρή διακοπή. Μια χαρά ο παίχτης της ΑΕΚ που συνεχίζει κανονικά.

27’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Ζάιρο για κτύπημα στον Λέδες.

29’ Καλή στιγμή για την Πάφο όταν μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, ο Μπρούνο έκλεψε και μπήκε στην περιοχή από πλάγια. Έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν ήταν εκεί για να την στείλει στα δίκτυα.

33’ Φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής κερδίζει η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Ναμ στον Γκάμα.

34’ Ο Ντίμερς εκτέλεσε, η μπάλα στο τοίχος. Πολύ κακό για το τίποτα.

38’ Σειρά της Πάφου τώρα να πάρει φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής. Ο Ντράγκομιρ εκτέλεσε συρτά αλλά ο Πίριτς ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε την μπάλα.

40' Eυκαιρία για την Πάφο σε διαγώνιο γύρισμα του Ζάιρο από αριστερά. Ο Ναμ έκανε μεμιάς το πλασέ με το δεξί αλλά ο Πίριτς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

αεκ 0-1

44’ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ. Μετά από βαθιά μπαλιά του Γκάμα,  ο Φαράζ τρύπωσε στην περιοχή πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Πάφου και  με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στη δίκτυα.

-Έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR και ο Κβίντα καλύπτει τον Φαράζ.

45' Τέσσερα τα λεπτά καθυστερήσεων.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλές ευκαιρίες με τους γηπεδούχους όμως να έχουν περισσότερες προϋποθέσεις και να δείχνουν πιο επικίνδυνοι επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε μια αδράνεια της άμυνας λίγο πριν τέλος του ημιχρόνου να ανοίξουν το σκορ.

46’ Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες  μπαίνουν στο Β’ ημίχρονο.

47’ Πλέον οι γηπεδούχοι καλούνται να επιτεθούν ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση και έτσι να μπουν στο παιχνίδι διεκδίκησης της νίκης. Διαχείριση πλέον οι φιλοξενούμενοι αφού ξέρουν ότι όσο κυλά ο χρόνος θα βρίσκουν όλο και περισσότερους ανοικτούς χώρους.

-3363 τα εισιτήρια που κόπηκαν στην αναμέτρηση.

52’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Φαράζ να απελευθερώνεται και να κάνει το φαλτσαριστό πλασέ, λίγο έξω η μπάλα.

53’ Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς για καθυστερήσεις.

56’ Μπήκε καλύτερα η ΑΕΚ στο Β’ ημίχρονο σε σχέση με την Πάφο που δείχνει να έχει θέματα στην δημιουργία.

59’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Πάφου για σπρώξιμο του Γκαρσία στον Ζάιρο. Ο ρεφ ήταν κοντά στην φάση και έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

αλλα

60’ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα οι Κοντρέρας και Τουμάσι, έξω οι Βαλακάρι και Μπρούνο.

61’ Αλλάζει πρόσωπα μεσοεπιθετικά ο Καρσέδο σε μια προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.

64' Ευκαιρία για την Πάφο, σέντρα του Τάνκοβιτς από δεξιά, ο Κοντρέρας έπιασε την καρφωτή κεφαλιά.

66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκάμα, μέσα ο Γκιούρτσο.

67' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Τάνκοβιτς έκανε την σέντρα, ο Τουμάσι έπιασε την κεφαλιά, σωστά τοποθετημένος ο Πίριτς μπλόκαρε την μπάλα.

67’ Πολύ καλός ρυθμό  στα τελευταία λεπτά.  Μετά τις αλλαγές προσώπων η Πάφος ανέβηκε επιθετικά και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

72’ Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ικόκο έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Πιριτς έδιωξε και ο Ντράγκοβιτς έπιασε το ανάποδο, η μπάλα λίγο έξω.

73’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Λέδες και Φαράζ, μέσα οι Σάντος και Μάμας.

πιρι

74’ Συστάσεις από τον Κροάτη ρεφ στον Πίριτς που είναι κιτρινισμένος για να σταματήσει τις καθυστερήσεις, ειδάλλως θα τον αποβάλει.

77' Διπλή αλαλγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Πονς μέσα ο Τόμοβιτς. Έξω ο Λόπες, μέσα ο Πονς.

79’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς,  η μπάλα στον Πίριτς.

80’ Όλα για όλα για το γκολ της ισοφάρισης η Πάφος, αμύνεται μαζικά η ΑΕΚ.

84’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ σε αντεπίθεση να πετύχει γκολ και κλειδώσει τη νίκη. Ο Τιουνκού έκανε την πάσα στον κενό χώρο, ο Ρους πρόλαβε τον Σολ πριν κάνει το τέλειωμα.

86' Πάμε για ένα αγχωτικό φινάλε.

87’ Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Ναμ, Ντράγκομιρ και Ικόκο. Μέσα οι Κανέ, Πέπε και Ζάζα.

90' Εφτά τα λεπτά καθυστερήσεων.

κοκκ

90+2’ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Μελούσο για ανακοπή του Σάντος σε υποσχόμενη επίθεση. Με 10 μέχρι το τέλος η Πάφος.

90+4’ Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Πάφου για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζάζα από τον Γκιούρτσο.

παφο

90+5’  Γκολ 1-1 ισοφαρίζει η Πάφος με κοντινή προβολή του Καντρέρας. Βρήκε το γκολ που επιζητούσε η Πάφος.

-Γίνεται έλεγχος από το VAR, μετρά το γκολ. Οφσάιντ τελικά αφού ο Πίριτς ήταν στο έδαφος μπροστά από την μπάλα και έπρεπε να καλύπτεται από δύο παίχτες.

90+9' Διαμαρτυτίες από πλευράς Πάφου για χέρι του Τόμοβιτς.

Τέλος παιχνιδιού.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Μπρούνο (60' Τουμάσι), Ζάιρο, Ικόκο (87' Πέπε), Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (60' Κοντρέρας), Ναμ (87' Κανέ), Ντράγκομιρ (87' Ζάζα)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Ζάζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Πέπε.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες (73' Σάντος), Φαράζ (73' Μάμας), Λόπες (77' Σολ), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (66' Γκιούρτσο), Πονς (77' Τόμοβιτς), Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναού, Γκιούρτσο, Μάμας.