Κιτρινοπράσινη "τεσσάρα" με Ρόμο πρωταγωνιστή (φώτος)

Εύκολη και δίκαιη νίκη για την ΑΕΚ, κερδίζοντας καθαρά την Αλκή με 0-4 μέσα στο "Στάδιο Αμμόχωστος". Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Χοσέ Ρόμο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μέσα σε 38 λεπτά, το τέταρτο γκολ το πέτυχε ο Φαράζ στο 58ο λεπτό. Οι κιτρινοπράσινοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα πανηγυρίζοντας μία άνετη επικράτηση. Η Αλκή δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Λεάλ, ενώ στο 86' αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο ένεκα και της αποβολής του Θεοχάρους με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου η ΑΕΚ.

Το kerkida.net βρέθηκε στο "Στάδιο Αμμόχωστος" και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

- 'Έναρξη αγώνα...

- 2' Σέντρα του Ναούμ από τα αριστερά, ο Ρομό την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

- 5' Κίτρινη για τον Θεοχάρους. Ο Εγγλέζου προσπάθησε να μπει στην περιοχή από τα αριστερά με τον Κύπριο αμυντικό της Αλκής να του κάνει ένα σκληρό φάουλ.

- 11' Κίτρινη κάρτα στον Σακέτι για διαμαρτυρία.

- 11' Πέναλτι για την ΑΕΚ με τον Ναούμ να το κερδίζει. Ο Ρομό εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, 0-1 μπροστά οι "κιτρινοπράσινοι"

- 18' Ο Μακρής έδωσε ωραία στον Ρομό, όπου με προβολή από αμυντικό της Αλκής η μπάλα σε κόρνερ.

- 23' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και πάλι με τον Ρομό. Ο Βενεζουελάνος φορ, έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και σκόραρε με όμορφο τελείωμα. 0-2 μπροστά η ΑΕΚ.

δι

- 29' Παράλληλη σέντρα από τον Μακρή, όμως αρκετά ψηλά, η μπάλα καταλήγει πλάγιο.

- 33' Κίτρινη στον προπονητή της Αλκή, Νέντιμ Τούτιτς για διαμαρτυρία.

- 38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, με χατ ρικ για τον Ρομό. Ο Ροσάλες βρήκε όμορφα εκτός περιοχής τον Ρομό, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα για να γράψει το 0-3 για την ομάδα του.

- 41' Κόρνερ για την Αλκή, με τον Λεάλ να διώχνει με γροθιές σε νέο κόρνερ. Το νέο κόρνερ πέρασε απαρατήρητο.

45' Tέλος Α' Ημιχρόνου.

Έναρξη αγώνα...

- 46' Τριπλή αλλαγή για την Αλκή. Μούχλης, Φιάκας και Ευσταθίου εκτός, μέσα οι Καϊσερλίδης, Λίλλης και Θεοδώρου.

- 55' Σουτ του Εγγλέζου εκτός περιοχής, δίπλα από το δοκάρι του Ταουντούλ.

- 57' Σέντρα του Μακρή από τα δεξιά ο Φαράζ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα ψηλά άουτ.

- 58' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 4-0 με δράστη τον Φαράζ. Ο Ροσάλες έκανε την σέντρα, ο Φαράζ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Ταουντούλ.

ξυφ

- 60' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός οι Ρομό, Ροσάλες και Τόμοβιτς. Μέσα οι Ολατούντζι, Τάντι και Μιλίσεβιτς.

- 62' Αλλαγή για την Αλκή. Μέσα ο Ραουνά, έξω ο Σακέτι.

- 64' Έφυγε από αριστερά ο Ολατούντζι για την ΑΕΚ, με τον υψηλόσωμο φορ να χάνει τετ α τετ με τον Ταουντούλ να αποκρούει.

- 68' Μέσα ο Γκιούρσκο, έξω ο Φαράζ

- 71' Έξω ο Αβράαμ, μέσα ο Ιωακείμ

- 73' Μέσα ο Μάμα, έξω ο Άμπραχαμ

- 74' Κίτρινη στον Μάμα, σε σκληρό μαρκάρισμα στον αντίπαλο του.

- 78' Πλάγιο σουτ από τον Φαντάιρο, ο Λεάλ αποκρούει έυκολα.

- 80' Σουτ του Θεοδώρου εκτός περιοχής, ο Λεάλ αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

- 82' Πλάγιο σουτ από τον Αναστασίου με τον Ταουντούλ να διώχνει σε κόρνερ.

- 83' Όμορφο ένα-δύο Ναούμ και Γκιούρσκο με τον Ούγγρο να μπαίνει πλάγια στην περιοχή, να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα ψηλά άουτ.

- 85 Κίτρινη κάρτα για τον Ιωακείμ, σε μαρκάρισμα πάνω στον Μακρή.

-86' Δέυτερη κίτρινη για τον Θεοχάρους, καθώς χρησιμοποίησε το χέρι του. Με δέκα η Αλκή για τα τελευταία λεπτά.

- 87' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ο Ταουντούλ αποκρούει.

- 89' Όμορφο διαγώνιο σουτ από τον Γκιούρσκο, ο Ταουντούλ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

- 90' Σουτ του Ολατούντζι, η μπάλα στον αντίπαλο κίπερ που αποκρούει εύκολα.

- 90+2' Τέλος αγώνα..

Αλκή: Ταουντούλ, Φοινίρης, Αβραάμ(71' Ιωακείμ), Φαντάιρο, Ευσταθίου(46' Λίλλης), Νασιμέντο, Φιλίππου, Θεοχάρους, Μούχλη(46' Καϊσερλίδης), Σακέτι(62' Ραουνάς), Φιάκας(46' Θεοδώρου)

Πάγκο: Παναγή

ΑΕΚ:  Λεάλ, Άμπραχαμ(73' Μάμα), Ρομό(60' Ολαντούντζι) Φαράζ(68' Γκιούρσκο), Ροσάλες(60' Τάντι), Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τόμοβιτς(60' Μιλίσεβιτς)

Πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Λέδες, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Εσπινόσα, Ντάρμπισαϊαρ

Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης