Κυρία... μόνη στην κορυφή με δυο γκολάρες! (φώτος)

Έβδομη νίκη για την Ανόρθωση, δεύτερη σερί και πρώτη μέσα στην ΑΡΕΝΑ σε αγώνα πρωταθλήματος. Με δυο φοβερά γκολ από Καλτσά (34') και Οκριασβίλι (54') κέρδισε την ΑΕΚ με 1-2 και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 24 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Ομόνοια.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Ιντιάκεθ που μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Τρισκόφσκι αλλά ήταν πολύ αργά.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-5' Πάει να απειλήσει η ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι εξ επαφής δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και ο Παπαδόπουλος μάζεψε

-6' Λανθασμένα ανακόπηκε για οφσάιντ ο Καλτσάς

-7' Πρώτη τελική, με τον Τέτε από πολύ δύσκολη γωνία να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ

-Κρατά περισσότερο τη μπάλα η ομάδα του Ιντιάκεθ στο πρώτο δεκάλεπτο. Κατέβηκε με επιθετικό πλάνο και ψάχνει τους χώρους για το γκολ

-12' Διακοπή για λίγο αφού ο Σελίν είναι στο έδαφος μετά από φάουλ του Χέφελ

-13' Μετά από ένα λεπτό συνεχίζεται ο αγώνας. Δεν αντιμετωπίζει κάτι ο αμυντικός της Ανόρθωσης

-13' Ένταση για λίγο ανάμεσα σε ορισμένους παίκτες των δυο ομάδων, μετά από αντίδραση του Χέφελ σε φάουλ του Νταουσβίλι. Το... σκηνικό τελειώνει με κίτρινες σε Κάσες και Νταουσβίλι

-15 λεπτά στο ματς. Πολλές οι διακοπές για φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι

-16' ΔΟΚΑΡΙ! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία... Ο Ράγιος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από διαγώνια δεξιά, η μπάλα πήγε στο σίδερο και έξω

-17' Διαμαρτύρονται οι παίκτες της ΑΕΚ για απόκρουση του Παπαδόπουλου με το χέρι εκτός περιοχής. Ένταση για 1-2 λεπτά και αρκετές διαμαρτυρίες. Δύσκολη φάση αλλά από τα ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται πως η μπάλα χτυπά στο στήθος του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης

231

-18' Κίτρινη στον Ιντιάκεθ για διαμαρτυρίες, ήταν στο όριο και δεν θα είναι στον πάγκο με τον Απόλλωνα

-23' Κάρτα στον Χέφελ για φάουλ στον Νταουσβίλι

-25' Εξαιρετική κάθετη του Μοϊσόφ και σουτ του Γιάννου στην κίνηση από κοντά, έξω η μπάλα

-27' Κάρτα στον Ράγιος για φάουλ στον Κάσες

-Μισάωρο στο ντέρμπι. Πολλή ένταση και πάθος. Η ΑΕΚ εξακολουθεί να είναι καλύτερη αν και η Ανόρθωση είχε τη μεγαλύτερη φάση, με το δοκάρι του Ράγιος

-34' ΓΚΟΛ 0-1 η Ανόρθωση! Ο Ράγιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τόνιο απομάκρυνε και ο Καλτσάς έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής όπως ερχόταν η μπάλα και σκόραρε. Καταπληκτικό γκολ (Δείτε το ΕΔΩ)

-39' Στο έδαφος Αρτυματάς και Σάστρε μετά από σύγκρουση

-40' Συνεχίζουν κανονικά και οι δυο, δεν έχουν κάτι σοβαρό

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ για χέρι του Βργκοτς. Δεν ξεκαθάρισε η φάση από τα ριπλέι που προβλήθηκαν

-Ημίχρονο. Πραγματικό ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ. Ένα γκολ, ένα δοκάρι, πέντε κίτρινες και αρκετή ένταση στα πρώτα 45 λεπτά...

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-52' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ αφού ο Παπαδόπουλος μάζεψε τη μπάλα με τα χέρια μετά από πάσα του Γκαλίτσιου

-54' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Οκριασβίλι σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ο Γεωργιανός μάζεψε, ντρίμπλαρε στην περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Τόνιο. Και αυτό εξαιρετικό γκολ (Δείτε το ΕΔΩ)

-Τρεις φάσεις μετρά μέχρι στιγμής η Ανόρθωση και έχει ένα δοκάρι και δυο γκολ!

-56' Ξανά ένταση μετά από φάουλ του Ντούρις στον Σάστρε. Κίτρινη και στους δυο

-58' Ο Φλοριάν στη θέση του Κάσες

-59' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι πλάσαρε από κοντά και ο Βργκοτς έσωσε με τάκλιν. Διαμαρτύρονται για πέναλτι (χέρι) οι γηπεδούχοι όμως η μπάλα σταματά στην πλάτη του Κροάτη

-63' Μέσα ο Μαργκάσα, έξω ο Καλτσάς

-64' Ακόμα μια κίτρινη. Στον Φλοριάν αυτή τη φορά για φάουλ στον Σελίν

-68' Ο Μανθάτης στη θέση του Ντούρις

-70' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με δυνατό, διαγώνιο σουτ του Φλοριάν, σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος

-72' Κίτρινη και στον Μαργκάσα, για φάουλ στον Τρουγιόλς

-73' Ξανά διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ για πέναλτι του Σελίν στον Τρισκόφσκι. Δύσκολη φάση, τα ριπλέι δεν βοήθησαν να ξεκαθαρίσει

-78' Κουτσαίνει ο Γκαλίτσιος, που χτύπησε και δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Ιωάννου

-79' Αλλαγή και για την ΑΕΚ, ο Κίβενι στη θέση του Γιάννου

-83' Ο Αναστασίου στη θέση του Τρουγιόλς

-84' Πολύ καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Αναστασίου την υστάτη πρόλαβε τον Μανθάτη και έδιωξε σε κόρνερ

-85' Σέντρα του Οκριασβίλι στο κόρνερ, κεφαλιά του Αρτυματά από κοντά, λίγο έξω η μπάλα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΓΚΟΛ μειώνει η ΑΕΚ με κοντινό σουτ του Τρισκόφσκι! (Δείτε το ΕΔΩ)

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στην Ανόρθωση

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (83' Αναστασίου), Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες (58' Φλοριάν), Χέφελ, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου (79' Κίβενι)

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος (78' Ιωάννου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς (63' Μαργκάσα), Ντούρις (68' Μανθάτης)

Κίτρινες: Κάσες, Χέφελ, Σάστρε, Φλοριάν / Νταουσβίλι, Ράγιος, Ντούρις, Μαργκάσα