Ήταν αποτελεσματική και νίκησε με Ολατούντζι, Οϊέρ και Ρόμο! (φώτος)

Φιλική νίκη για την ΑΕΚ με 3-2 απέναντι στην Ραπίντ Βιέννης στην Ουγγαρία.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Ολατούντζι στο 34’ ενώ οι Αυστριακοί ισοφάρισαν στο 68΄ με τον Σάβιτς. Στο 73΄η ΑΕΚ έφτασε στο 2-1 με κεφαλιά του Οϊέρ μετά από κόρνερ του Ναούμ. Η Ραπίντ ισοφάρισε στο 77 με τον Κρίβακ όμως στο 87ο λεπτό η ΑΕΚ μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με κεφαλιά ψαράκι του Ρομό μετά από σέντρα του Κάσας, για το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ αποτελεσματική η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και πήρε τη νίκη.

Το ματς διεξήχθη στο Oberwart Stadion, υπό την παρουσία του Άντρου Καραπατάκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα.

- 10 'Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Μία καλή φάση για την ΑΕΚ με σέντρα επικίνδυνα στην περιοχή, έδιωξαν οι Αυστριακοί.

11' Ο Πίριτς προλαμβαίνει στο τετ-α-τετ τον επιθειτκό των Αυστριακών και μπλοκάρει την μπάλα.

20' Διάλειμμα για νερό.

25' Επανέναρξη. Η Ραπίντ έχει την κατοχή τα τελευταία 10 λεπτά.

34' 1-0 για την ΑΕΚ με τον Βίκτορ Ολατούνζι, που μετά από κάθετη του Τρισκόφσκι, πλάσαρε ιδανικά στο τετ-α-τετ, ανοίγοντας το σκορ!

40' Ψηλοκρεμαστό μακρινό σουτ για την Ραπίντ, η μπάλα μόλις έξω.

Ημίχρονο

- 'Eναρξη β΄μέρους

46’ Αλλαγές… Ντάρμπισάιρ στη θέση του Ολατούνζι και Άλτμαν στη θέση του Γκιούρσκο

65' Καλη εκτέλεση φάουλ για την Ραπίντ, η μπάλα μόλις έξω. Πιέζουν οι Αυστριακοί.

Πολλές αλλαγές για την ΑΕΚ... (Δείτε αναλυτικά κάτω στην εντεκάδα)

68' Γκολ για την Ραπίντ και 1-1. Ο Σάβιτς βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

73' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 2-1! Εκτέλεση κόρνερ του Ναούμ έγινε κεφαλιά από τον Oier, η μπάλα κόντρα σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα.

77΄ΓΚΟΛ 2-2 για την Ραπίντ με τον Κρίβακ να κλέβει την μπάλα από αριστερά να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει εύστοχα.

87' ΓΚΟΛ 3-2 για την ΑΕΚ με κεφαλιά ψαράκι του Ρομό μετά από μπαλιά του Mαρτή!

-H σύνθεση της ομάδας: Piric, Mikel (60' Τοmovic), Gustavo (60' Οier), Trickovski(60' Εγγλέζου), Faraj (60' Nαούμ), Angel (60' Ανδρέου), Milicevic (60' Χαραλάμπους), Olatunji (46' Derbyshire (60' Romo), Χριστοφόρου (60' Casas), Gyurcso (46' Altman), Μάμας (60' Mαρτής).