ΑΕΚ - Π.Ο Αχυρώνας/Ονήσιλος: Πήρε την πρόκριση κόντρα στη μαχητική ομάδα του Πράνιτς

Σε ένα παιχνίδι με πέντε γκολ και καλό ρυθμό η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στη β΄Φάση του Κυπέλου νικώντας με 3-2 στην Αρένα τον Π.Ο Αχυρώνα/Ονήσιλο του Ντάνιελ Πράνιτς.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Τρισκόφσκι να σκοράρει από κοντά μετά από καλή ενέργεια του Μάμα. Στο 44΄ο Ράφα Λόπες διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του με κεφαλιά, πετυχαίνοντας και το πρώτο φετινό του γκολ μετά από σέντρα του Σάντος.

Στο 53΄ο Αχυρώνας/Ονήσιλος μείωσε με τον Θωμά που σκόραρε με ωραίο σουτ μετά από κάθετη του Σεμέδο.

Η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα με τον Γκιούρτσο να σκοράρει το 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ ο Αχυρώνας/Ονήσιλος μείωσε στο 90+2 με κεφαλιά του Καϊσερλίδη μετά από σέντρα του Θωμά.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

- Έναρξη του αγώνα

5' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο αποκρούει ο Τζούριτς σε κόρνερ

7' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ 1-0 με τον Τρισκόφσκι. Ο Μάμας μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, ο Νικολάου δεν απομάκρυνε καλά ο Τρισκόφσκι μπήκε στη φάση και από κοντά άνοιξε το σκορ.

φγβφγ

10' Σκόραρε η ΑΕΚ με αυτογκολ...

Ελέγχεται η φάση από το VAR...

Άκυρο το γκολ για χέρι του Ράφα Λόπεζ.. Έγινε σέντρα από τον Γκιούρτσο στην περιοχή, ο Ράφα Λόπες πήγε για κεφαλιά όμως έκανε χέρι, η μπάλα κόντραρε στον Παπαγεωργίου και κατέληξε στα δίχτυα. Τελικά όπως φάνηκε από τον έλεγχο του VAR υπήρχε χέρι και το γκολ ακυρώθηκε.

15΄Κεφαλιά του Γκαλιόλο μετά από κόρνερ η μπάλα για λίγο άουτ.

18' Σύγκρουση του Κούτσακου σε εναέρια μονομαχία.. Ο νεαρός σηκώνεται σύντομα περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και όπως φαίνεται θα συνεχίσει κανονικά.

20' Ευκαιρία για τον Αχυρώνα/Ονήσιλο... Ωραία ενέργεια του Κωνσταντίνου, έκανε το σουτ όμως ο Ιάγκο Ερερίν έδιωξε σε κόρνερ.

30' Καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Και ο Ονήσιλος προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις.

35' Η ΑΕΚ κυκλοφορεί την μπάλα ψάχνοντας δεύτερο γκολ.

43' Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Μάμα, ο Ράφα Λόπες έπιασε το σουτ όμως ήταν άστοχο.

44' Σουτ του Νίνσεβιτς εντός περιοχής αποκρούει ο Ερερίν

44' ΓΚΟΛ 2-0 με τον Ράφα Λόπες! Σέντρα του Σάντος, και καρφωτή κεφαλιά του Ράφα Λόπες για το 2-0.

υξυ

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος του ημιχρόνου... Πέτυχε το ζητούμενο προς το παρόν η ΑΕΚ αφού παίρνει ένα καλό προβάδισμα. Ο Αχυρώνας/Ονήσιλος δεν είχε παθητικό ρόλο προσπάθησε να επιτεθεί και είχε καλή εικόνα.

Αλλαγές για την ΑΕΚ... Λαός στη θέση του Σάντσεζ και Μπρούνο Γκάμα στη θέση του Πέρε Πονς.

Αλλαγές για τον Π.Ο Αχυρώνα/Ονήσιλο... Θωμά στη θέση του Θεοδοσίου και Ντο Σάντος στη θέση του Νικολάου.

Έναρξη του δεύτερου μέρους

46' Απόκρουση του Ερερίν σε σουτ του Καϊσερλίδη

52' Έχει την κατοχή η ΑΕΚ, προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για το τρίτο γκολ.

53΄ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει ο Αχυρώνας/Ονήσιλος με τον Θωμά! Ωραία κάθετη του Σεμέδο στον Θωμά. Ο Κύπριος άσος ελίχθηκε και με καλό σουτ μείωσε το σκορ!

τυητυ

56' Κίτρινη στον Ράφαελ Αλφόνσο για φάουλ στον Σάντος.

58΄ ΓΚΟΛ 3-1 η ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο που σκόραρε με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ!

τγυξυ

60' Αλλαγές για Αχυρώνα/Ονήσιλο... Κουσιάππα, Γιάκος και Λεμέσιος στη θέση των Κούτσακου, Γιάκου και Παναγίδη.

62' Κίτρινη κάρτα στον Θωμά για φάουλ στον Λαό.

71' Σουτ του Μπρούνο Γκάμα, μπλοκάρει ο Τζούριτς.

73’ Αλλαγές για την ΑΕΚ... Φαράζ και Λέδες στις θέσεις των Γκιούρτσο και Λόπες

80' Αλλαγή για την ΑΕΚ... Ο Καπτούμ στη θέση του Μάμα...

83' Ο Γιάκος σε καλή θέση γλιστράει και δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2 ΓΚΟΛ ο Αχυρώνας μειώνει σε 3-2 με τον Καϊσερλίδη, μετά από σέντρα του Θωμά.