Μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! (φώτος)

Μεγάλη νίκη (3-1), η πρώτη σε ντέρμπι για τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Αυγουστή έβγαλε χαρακτήρα απέναντι σε ΑΕΚ και… ατυχία. Ο Κύπριος τεχνικός είδε τρεις ποδοσφαιριστές να ζητάνε αλλαγή και βρήκε τον τρόπο να μείνει ο Απόλλωνας ανεπηρέαστος και μάλιστα να τελειώνει το ντέρμπι με εξαιρετική απόδοση. Γκακπέ, Ενσούε και Περέιρα είχαν προβλήματα τραυματισμών, αντικαταστάθηκαν επάξια και οι «γαλάζιοι» πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο τρίποντο. Μεγάλο ματς οι Πέδρο, Μάρκοβιτς και Παπουλής. Άνοιξε τον δρόμο ο Πίττας, οι Ζελάγια-Μάρκοβιτς ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο. Δεν σηκώνει κεφάλι η ΑΕΚ που απογοητεύει με τις εμφανίσεις της. Σε κακό βράδυ πολλοί ποδοσφαιριστές της. Στους 20 βαθμούς ο Απόλλων και στη 3η θέση. Στους 15 έμεινε η ΑΕΚ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

vvfvff

- Έναρξη στο ματς

- Συμπληρώσαμε το πρώτο 5λεπτο. Οι δυο ομάδες προσπαθούν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Καμία φάση στο Τσίρειο μέχρι στιγμής.

- 9' Kάθετη πάσα του Πέδρο, ο Ζελάγια μπροστά από τον Τόνιο, πατάει την μπάλα και χάνει την ισορροπία του. Μαζεύει ο Ισπανός κίπερ.

- 12' Δυνατό φάουλ του Γκονζάλεθ πάνω στον Γκακπέ ακριβώς έξω από την περιοχή. Φωνές Απόλλωνα για κάρτα, ο ρεφ μένει στις παρατηρήσεις.

- 13' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ο Πέδρο την σέντρα, ο Γκακπέ πάει να μπει στη φάση, δεν προλαβαίνει την μπάλα. Μαζεύει ο Τόνιο.

- 14' Στο έδαφος ο Γκακπέ. Η προσπάθεια στο να φτάσει την μπάλα φαίνεται να έχει κοστίσει τραυματισμό στον Γκακπέ.

σψσψσψσψσψσψ

- 16' Ο Βασιλείου στη θέση του Γκακπέ.

- 17' Νέα άτυχη στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ενσούε στο έδαφος και ζητάει αλλαγή . Ο Αφρικανός χτυπιέται στο έδαφος. Ετοιμάζεται ο Μάρκοβιτς. Σε μια προσπάθεια να απομακρύνει ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα ένιωσε μια ενόχληση και πέταξε την μπάλα εκτός.

δδωδωδω

- 19' Ο Μάρκοβιτς στην θέση του Ενσούε.

- 20' Κεφαλιά του Ζελάγια, μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

- 23' Σουτ εκτός περιοχής του Μάρκοβιτς, η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Τόνιο και καταλήγει άουτ. Έπρεπε να δοθεί κόρνερ, ελεύθερο δίνει ο Τράττος.

- 25' Χτύπημα με τον αγκώνα ο Τρουγιόλς στον Ζελάγια! Κίτρινη δείχνει ο ρεφ. Δυνατό χτύπημα του Ισπανού στο πρόσωπο του επιθετικού του Απόλλωνα.

- 31' Κόρνερ του Πέδρο, η μπάλα κόλλησε στη περιοχή, αρκετοί ποδοσφαιριστές διεκδίκησαν την μπάλα, επιθετικό φάουλ του Σελίμοβιτς.

- 32' Δυνατό μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς, πάνω από τα δοκάρια.

- 33' Σέντρα του Βασιλείου, ο Ζελάγια πιάνει την κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει στόχο.

- 34' Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Μολ. Ο Γιάννου στην περιοχή, άνοιξε στον Χέφελ από τα δεξιά, αυτός το ψηλοκρεμαστό σουτ, μαζεύει ο Μολ!

- 35΄ Κίτρινη στον Βασιλείου

- 37' Γίνεται πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.

- 38' Γέμισμα του Τρισκόφσκι προς το μέρος του Χέφελ, βγαίνει και καθαρίζει ο Μολ.

τγτγτργργ

- 43' Xάθηκε ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τέτε έδωσε στον χώρο για τον Γιάννου, ο Ελληνοαυστραλός μπήκε στην περιοχή, κλείστηκε, έδωσε στον Τρισκόφσκι αλλά και αυτός δεν είχε γρήγορη αντίδραση με αποτέλεσμα ο Σελίμοβιτς να παρέμβει και να απομακρύνει.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Ο Βασιλείου συρτή σέντρα, πέφτει και διώχνει δύσκολα ο Τόνιο!

- 45+3' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Απόλλωνα. Στημένο του Πέδρο, ο Τρουγιόλς φαίνεται να τραβάει από την φανέλα τον Σάλαι και να τον ρίχνει στο έδαφος αλλά από τις επαναληπτικές προβολές δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο.

Ημίχρονο

Έναρξη Β' ημιχρόνου

Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Φακούντο Περέιρα πέρασε εκτός, ο Πίττας στην θέση του Αργεντινού.

- 51' Μεγάλη απόκρουση του Μολ σε κεφαλιά του Τρισκόφσκι. Ο Τρουγιόλς είδε τον Σκοπιανό, αυτός την δυνατή κεφαλιά, ο Ελβετός έπεσε και απέκρουσε.

- 52' Κίτρινη ο Σάστρε

- 52' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Πίττας σκοράρει και βάζει μπροστά την ομάδα της Λεμεσού. Ήταν μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Παπουλής με πανέμορφη πάσα βρήκε τον σκόρερ και αυτός απέναντι από τον Τόνιο δεν λάθεψε.

ψσψσσψ

- 54΄ Νέα απόκρουση του Μολ σε σουτ του Τέτε. Κόρνερ για την ΑΕΚ.

- 55' Παράλληλο γύρισμα του Γιάννου, πέφτει και μαζεύει ο Μολ.

- 58' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Ζελάγια!!! Κόρνερ του Πέδρο, ο Αργεντινός πιο ψηλά απ' όλους νίκησε τον Τόνιο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 61' Πρώτη κίνηση της ΑΕΚ, μέσα ο Φλοριάν, εκτός ο Χέφελ.

- 66' Δεύτερη αλλαγή, ο Πλάνας αποσύρεται, μέσα ο Ραούλ Ρουίθ.

- 69' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-0! Ο Μάρκοβιτς με σουτ κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Φοβερό γκολ από τον Σέρβο!

- 73' Έξω ο Κάσες, στη θέση του ο Φιόλιτς.

- 82' Σέντρα του Βασιλείου, ο Ζελάγια από πλάγια θέση έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα άουτ. Ο Πίττας προσπάθησε να παρέμβει αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

- 89' Μεγάλες αποκρούσεις ο Μολ σε δυο περιπτώσεις. Πρώτα ο Τρισκόφσκι με το κεφάλι ανάγκασε τον Ελβετό να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ο Φλοριάν πήγε να σκοράρει ξανά ο Μολ.

- 90' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ μειώνει σε 3-1. Ο Φλοριάν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Σέντρα του Ρουίθ, ο Γάλλος με προβολή σκοράρει.