ΜΗΔΕΝ στην ΑΡΕΝΑ και από ένα βαθμό... (φώτος)

ΑΕΚ και Απόλλωνας πάλεψαν αλλά έμειναν στο 0-0, στο εξ' αναβολής ντέρμπι της ΑΡΕΝΑΣ. Σε γενικές γραμμές δεν ήταν πολύ καλό το θέαμα όμως είχαν τις φάσεις τους και οι δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να μετρούν περισσότερες ευκαιρίες αλλά και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-4' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ζελάγια

-Δεκάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε καλή φάση. Πολύ αργός ο ρυθμός, ισοζυγισμένο παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής

-12' Γέμισμα του Ρουίθ από δεξιά, πέφτει και μπλοκάρει ο Μολ

-14' Ζητά φάουλ ο Πέδρο, σε μαρκάρισμα του Τέτε ακριβώς έξω απ' την περιοχή, πλάγια δεξιά. Ο παίκτης της ΑΕΚ έβαλε το χέρι, ο διαιτητής έκρινε πως δεν ήταν αρκετό αυτό για να ανατρέψει τον Πορτογάλο

-17' Ωραία κίνηση του Γιαννιώτα από πλάγια δεξιά, μπήκε περιοχή αλλά δεν έκανε καλή σέντρα

-Εικοσάλεπτο χωρίς μεγάλη ευκαιρία. Καλύτερος ο ρυθμός μετά το 10' αλλά τα πολλά φάουλ δεν βοηθάνε στο θέαμα

-21' Κοντινό σουτ του Γιάννου υπό πίεση, έτοιμος ο Μολ

-23' Κεφαλιά του Σπόλιαριτς μετά από κόρνερ, μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

-25' Πρώτη κλασική ευκαιρία. Ο Πέδρο γέμισε με φάουλ, ο Γιούστε κατέβασε και γύρισε με εντυπωσιακό ψαλιδάκι, ο Σαρδινέρο έκανε την κεφαλιά από κοντά και ο Τόνιο έβγαλε εξαιρετική απόκρουση!

-26' Πρώτη κίτρινη, την βλέπει ο Σελίμοβιτς για φάουλ στον Γιάννου στον χώρο του κέντρου

-28' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι έπιασε βολίδα εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, έπειτα στο σώμα του Μολ και απομακρύνθηκε

-38' Κίτρινη στον Ρουίθ για φάουλ στον Βασιλείου. Πρώτη για παίκτη της ΑΕΚ

-39' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ζελάγια. Οριακή φάση, από το replay που προβλήθηκε φαίνεται να ήταν ελάχιστα μπροστά

-Χωρίς καθυστερήσεις ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε η "επανάληψη"

-54' Σαρδινέρο-Ζελάγια πήγαν να παίξουν πολύ ωραία το ένα-δυο, ο Τόνιο βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

-59' Κίτρινη στον Κάσες για επικίνδυνο φάουλ στον Κάσες. Τρίτη και χάνει το παιχνίδι με τον Εθνικό

-59' Κίτρινη και στον Γιούστε που πήγε με έντονο ύφος να ζητήσει τον λόγο απ' τον Κάσες

-65' Κακό το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ευκαιρίες. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με δυνατές μονομαχίες

-68' Ο Σαρδινέρο ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Θάντι

-69' Κεφαλιά-ψαράκι απ' τον Τρισκόφσκι, έτοιμος ξανά ο Μολ

-70' Πρώτη αλλαγή. Μέσα ο Ενσούε (πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Απόλλωνα), έξω ο Αγκίρε

-73' Ο Εμπιντά στη θέση του Χάμπου

-74' Κίτρινη στον Γκονζάλεθ για φάουλ στον Ζελάγια

-76' Ο Φιόλιτς παίρνει τη θέση του Σπόλιαριτς, που αποχωρεί χωλαίνοντας

-78' Ακόμα μια αλλαγή. Ο Αναστασίου στη θέση του Ρουίθ

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παραμένει... ανύπαρκτο το θέαμα, με τους δυο προπονητές να μην ρισκάρουν καθόλου

-81' Ο Γκακπέ στη θέση του Βασιλείου που δεν μπορεί να συνεχίσει

-86' Ευκαιρία μετά από πάρα πολλή ώρα. Ο Σελίμοβιτς απομάκρυνε με το κεφάλι μια σέντρα, η μπάλα "έσκασε" μπροστά στον Φιόλιτς που σούταρε εκτός περιοχής και αστόχησε για λίγο

-88' Πήγε να απειλήσει ο Απόλλωνας όπως η πάσα του Γκακπέ μέσα στην περιοχή, δεν έφτασε στον ελεύθερο Γιαννιώτα που ήταν έτοιμος να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Θάντι έκανε σωτήρια παρέμβαση

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-90' Κίτρινη στον Ζελάγια

-91' Καλή φάση για την ΑΕΚ, με τον Γιάννου να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω η μπάλα

-92' Τεράστια, διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Πρώτα ο Μολ είπε "όχι" στο σουτ του Αναστασίου και έπειτα έβγαλε ακόμα πιο δύσκολη επέμβαση στο δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι εντός περιοχής

-ΤΕΛΟΣ, από ένα βαθμό θα πάρει η κάθε ομάδα

AEK: Τόνιο, Θάντι, Γκονζάλεθ, Ρουίθ (78' Αναστασίου), Τρουγιόλς, Σάστρε, Κάσες, Σπόλιαριτς (76' Φιόλιτς), Τρισκόφσκι, Τέτε, Γιάννου

-Στον πάγκο έμειναν οι Xριστοδούλου, Τούμπας, Ιωάννου, Ράσπας, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου

Απόλλων: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σελίμοβιτς, Βασιλείου (81' Γκακπέ), Σακέτι, Χάμπος (73' Εμπιντά), Γιαννιώτας, Αγκίρε (70' Ενσούε), Σαρδινέρο, Ζελάγια