Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ: Ερυθρόλευκο... πάρτι και πρόκριση με ΤΕΣΣΑΡΑ! (Φώτος)

Μεγαλειώδης πρόκριση για τη Νέα Σαλαμίνα! Το βράδυ της Τετάρτης (11/01) οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν την ΑΕΚ, σε μονό παιχνίδι για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κόκα Κόλα και επικράτησαν με το εμφατικό 4-0, πανηγυρίζοντας την τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά. Μποτεάκ στο πρώτο μέρος, Καρλίτος – Ντορεγκαράι (δις) στο δεύτερο μέρος οι σκόρερ για τους νικητές. Κατώτερη των προσδοκιών η ΑΕΚ, η οποία έδειξε σημάδια αντίδρασης μόνο μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε, όταν είχε δύο δοκάρια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Νικόλα Εγγλέζου. Διαχειρίστηκε ιδανικά το υπέρ της σκορ στην επανάληψη η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, χωρίς να επιτρέψει στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός. Δεν έπαιξε μόνο άμυνα, είχε παίκτες ψηλά και έψαχνε τις αντεπιθέσεις και σε τρεις τέτοιες, έφτασε στο τελικό 4-0.

• Στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου, στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας...

-Μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Μιχάλη Φελλά ο οποίος διετέλεσε έφορος στη Νέα Σαλαμίνα.

ρ43ςφωγψςεδψφ

-Με τριάδα στα στόπερ η Νέα Σαλαμίνα, Άδωνη, Ντιακιτέ και Ντάτκοβιτς. Ο Χένρι Ανδρέου - Μπέιτς είναι ο παρτενέρ του Μιλίτσεβιτς στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ.

-5' Πιο... ζωντανή η Νέα Σαλαμίνα στο ξεκίνημα, δοκιμάζει περισσότερο από αριστερά να επιτεθεί με τον Τσίκο.

-9' Πρώτη τελική στο ματς. Ο Τσίκο με πλάτη εντός περιοχής έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω.

η5τ64η5τ4

-10' Κίτρινη ο Μπέιτς για φάουλ στον Φλοριάν.

-11' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, έξω η μπάλα.

-11' Επικίνδυνο γύρισμα του Ασάντε από δεξιά, ο Ντιακιτέ έβαλε σωτήρια την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-12' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο από δεξιά, ο Σανχούρχο έκανε την κεφαλιά από κοντά, η μπάλα είχε πορεία προς την εστία αλλά χτύπησε στον Τρισκόφσκι!

-13' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ! Μετά από μελέ στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Άδωνη δεν μπόρεσε να διώξει με το κεφάλι, αλλά ο Τρισκόφσκι από κοντά αστόχησε απελπιστικά.

-18' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μποτεάκ έστρωσε στον Μάντζεκ που έκανε με την μία το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι και να φεύγει έξω!

-19' Το VAR κάλεσε τον ρεφ Μενέλαο Αντωνίου να πάει για on field review, για πιθανό πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Στο ξεκίνημα της φάσης που κατέληξε στο δοκάρι, υπήρξε χέρι απ' τον Εγγλέζου, σε προσπάθεια του Φλοριάν...

-20' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο ρεφ Αντωνίου πήρε άμεσα την απόφαση, αφού είδε ξανά την φάση στο μόνιτορ. Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα και κίτρινη στον Εγγλέζου.

-21' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ερίκ Μποτεάκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0!

4τηγ6φργ

-22' Κίτρινη ο Ασάντε για φάουλ στον Οφόρι.

-24' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω!

-26' Ξανά κοντά στην ισοφάριση η ΑΕΚ! Κόρνερ του Γκιούρτσο από δεξιά, ο Ρομό έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Τρισκόφσκι από κοντά πλάσαρε αλλά ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

-27' Σειρά του Σανχούρχο να απειλήσει, από πολύ κοντά έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

-29' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Εγγλέζου από αριστερά έκανε το μακρινό - ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Μελίσσας έδειξε να ελέγχει, άφησε την μπάλα νομίζοντας ότι θα φύγει πάνω απ' την εστία του, αλλά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!

-36' Στο έδαφος ο Ασάντε, ζήτησε πέναλτι για κράτημα του Οφόρι, "παίζεται" από ρεφ, καμία παρέμβαση απ' το VAR.

-38' Αδύναμο το σουτ του Φλοριάν, εύκολα ο Τούμπας.

-42' Σέντρα του Χριστοφόρου, κεφαλιά του Τρισκόφσκι, σταθερά ο Μελίσσας.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Πρόβλημα με Τρισκόφσκι. Στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο αρχηγός της ΑΕΚ. Έγινε νόημα στον πάγκο τι δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ιβάν, φεύγει με φορείο απ' τον αγωνιστικό χώρο κρατώντας απογοητευμένος το κεφάλι του.

-45+4' Συνέχεια στο ματς, με δέκα θα ολοκληρώσει το πρώτο μέρος η ΑΕΚ, για να μην χαθεί ένα σταμάτημα.

-45+5' Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο, δύο μέτρα εκτός της μεγάλης περιοχής.

-45+7' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Εγγλέζου ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα ο οποίος έμεινε να... παρακολουθεί την πορεία της.

-46' Τριπλή κίνηση απ' τον Χοσέ Λουίς Όλτρα. Οι Λόπες, Φαράζ και Γκονζάλεθ πήραν τις θέσεις των Τρισκόφσκι, Ασάντε και Μπέιτς.

-49' Κίτρινη ο Τσίκο για φάουλ στον Μάμα.

-50' Επικίνδυνοι γύρισμα του Φαράζ από δεξιά, ο Ρομό έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

-50' Στο έδαφος ο Άδωνη, συγκρούστηκε με τον Ρομό στην τελευταία φάση.

-53' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Αν και έπαιζε προσωρινά με δέκα αφού ο Άδωνη πέρασε εκτός, η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε! Εξαιρετική συνεργασία Καρλίτος - Τσίκο, ασίστ του τελευταίου, ο Καρλίτος πέρασε ανάμεσα από Μιλίτσεβιτς και Γκονζάλεθ που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ο μέσος των γηπεδούχων πλάσαρε εύστοχα στο τετ α τετ με τον Τούμπα, για το 2-0!

βτγβνγρφβ

-60' Σουτ του Άδωνη από δεξιά εντός περιοχής, κόντρα στον Γκονζάλεθ και κόρνερ.

-63' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! "Αγγίζει" το τρίτο γκολ, ξανά με τον Μποτεάκ! Ατομική προσπάθεια, ντρίμπλα στον Χριστοφόρου και πλασέ από κοντά, ο Τούμπας έπεσε και ακούμπησε λίγο την μπάλα η οποία χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του και στην συνέχεια ο κίπερ της ΑΕΚ έπεσε και την μπλόκαρε.

-65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Όλα... για όλα ο Όλτρα, αφού βγάζει τον αριστερό μπακ Εγγλέζου και βάζει μέσα τον σέντερ φορ Ολατούντζι.

-70' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κουμουρής αντί Μποτεάκ.

-70' Κίτρινη στον Οφόρι.

-73' Διαγώνιο σουτ του Τσίκο, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-79' Σουτ του Φαράζ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Ντιακιτέ και έφυγε σε κόρνερ.

-79' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντορεγκαράι αντί Φλοριάν.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Λέδες αντί Σανχούρχο.

-80' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Αντεπίθεση τέσσερις εναντίον δύο, ο Καρλίτος από δεξιά προσποιήθηκε και έκανε το σουτ, ο Ντορεγκαράι έβαλε το κεφάλι απο κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0, με το οποίο η Νέα Σαλαμίνα... κλειδώνει την πρόκριση!!

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μάμα, για δυνατό φάουλ στον Μαργκάσα.

-90+4' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντορεγκαράι έκλεψε απ' τον Γκονζάλεθ, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Τούμπα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην μεγάλη πρόκριση της ομάδας του!

-Τέλος αγώνα, σπουδαία πρόκριση για τη Νέα Σαλαμίνα!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (70'Κουμουρής), Φλοριάν (79'Ντορεγκαράι), Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε.

ΑΕΚ: Τούμπας, Σανχούρχο (79'Λέδες), Ρομό, Τρισκόφσκι (46'Λόπες), Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (65'Ολατούντζι), Χριστοφόρου, Μπέιτς (46'Γκονζάλεθ), Γκιούρτσο, Μάμας, Ασάντε (46'Φαράζ).

Στον πάγκο οι Πίριτς, Γκόρντιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Ροσάλες, Πονς, Ολατούντζι, Ναούμ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Οφόρι / Μπέιτς, Εγγλέζου, Ασάντε.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μάμας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος