Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ: Καθάρισε σε πέντε λεπτά και έπιασε κορυφή

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έπιασε κορυφή, με αγώνα περισσότερο από ΑΠΟΕΛ και Πάφο. Απόλυτα ουσιαστική η ομάδα του Όλτρα άνοιξε το σκορ με τον Ρομό στο 34’ και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Άλτμαν (39’). Φωνές από την Νέα Σαλαμίνα για τη φάση του 36’, όπου ζήτησαν πέναλτι. Ήταν ανώτερη η ΑΕΚ, δεν απείλησε ιδιαίτερα η Νέα Σαλαμίνα. Στους 37 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ, παρέμειναν στους 22β οι "ερυθρόλευκοι".

H ιστοσελίδα μας kerkida.net, σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης... Στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας, στην περιγραφή ο Στέλιος Αναστασίου.

Έναρξη...

5΄ Ωραία ατομική ενέργεια από το Φαράζ, έκανε το σουτ στην περιοχή από πλάγια θέση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Άτυχη στιγμή για την ΑΕΚ, ίσως να άγγιξε τη μπάλα και ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας

10΄ Σουτ ο Φαράζ, καμία ανησυχία για Μελίσσα

11΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντορεγκαράι για φάουλ στην περιοχή της ΑΕΚ

19΄ Σέντρα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, δεν έδιωξε μακριά με το κεφάλι ο Ντιακιτέ, ο Λέδες έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ από καλή θέση δεν βρήκε στόχο

20΄ Παραμένει το 0-0, με περισσότερη επιθετική ένταση στο παιχνίδι της η ΑΕΚ, έψαξε το γρήγορο γκολ, δεν τα κατάφερε. Η Νέα Σαλαμίνα δίνει περισσότερη έμφαση στην ανασταλτική της λειτουργία και προσπαθεί να απειλήσει όποτε της δοθεί η ευκαιρία, χωρίς ωστόσο να φτιάξει τελική προσπάθεια

27΄ Πρόβλημα για την ΑΕΚ. Αναγκαστική αλλαγή ο Ράφα Λόπες, μέσα ο Ρομό. Φάνηκε να είναι μυϊκός ο τραυματισμός

33΄ Στο 72% η κατοχή μπάλας για την ΑΕΚ

34΄ ΓΚΟΛ/Άνοιξε το σκορ η ΑΕΚ με Χοσέ Ρομό! Ωραία προσπάθεια από τον Γκαρθία, σέντρα από τα αριστερά και με άψογο τελείωμα με το κεφάλι ο Βενεζουελάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27΄ πέρασε ως αλλαγή, 7 λεπτά αργότερα σκόραρε ο Ρομό

36΄ Ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα, ο Άλτμαν κράτησε για λίγο τον Φελίπε ο οποίος έπεσε στο... τερέν. Έντονες διαμαρτυρίες

-Κίτρινη στο Σάββα Πουρσαϊτίδη για διαμαρτυρίες

-Στο ΒΑΡ (Χρυσοβαλάντης Θεουλή, Μιχάλης Σωτηρίου) συμφωνούν με τον ρεφ Ανδρέα Αργυρού, συνεχίζεται το ματς

39΄ ΓΚΟΛ/Ο Άλτμαν το 0-2! Σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Μελίσσας δεν εκτίμησε σωστά τη πορεία της μπάλας, του ξέφυγε και κατέληξε στα δίχτυα. Σοβαρό προβάδισμα για την ΑΕΚ

42΄ Ευκαιρία με Φαράζ, έσωσε με το... κεφάλι ο Μελίσσας στην έξοδο του

45΄ Σουτ ο Τρισκόφσκι, σε ετοιμότητα ο Μελίσσας

44΄ Ο Ντορεγκαράι στην περιοχή, δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά

+2 λεπτά

45+1 Άστοχη κεφαλιά του Τσίκο μετά από εκτέλεση κόρνερ

45+2 Κίτρινη στο Λέδες

Ημίχρονο, έντονες αποδικαμασίες από τον κόσμο της Νέας Σαλαμίνας προς τον διαιτητή

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

46' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μαργκάσα έξω, Κατσικάς μέσα. Ντορεγκαράι έξω, μέσα Τολεμές

52' Κίτρινη κάρτα στον Τολεμές

55' Χωρίς κάποια μεγάλη φάση το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους

57' Κίτρινη κάρτα στον Κάσας για φάουλ πάνω στον Τσίκο

63' Ο Τσίκο πήγε να απειλήσει την εστία του Πίριτς. Η μπάλα μετά από κόντρα καταλήγει έξω

64' Σουτ του Άλτμαν, μαζεύει ο Μελίσσας

65' Κίτρινη κάρτα στον Ρομό για φάουλ στον Καρλίτος

65' Κλίμοβιτς και Φράγκος μέσα. Φελίπε και Τσίκο έξω

d

68' Γύρισμα του Σεργίου, κοντράρει η μπάλα στον Τόμοβιτς και καταλήγει σε κόρνερ

72' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από πάσα του Τρισκόφσκι, ο Άλτμαν κάνει το σουτ, ωστόσο είναι άστοχο

73' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Εντελώς μόνος απέναντι στον Μελίσσα ο Ρομό έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Πολύ καλή η κίνηση του Φαράς που τον σέρβιρε με ακρίβεια

77' Σουτ του Κάσας, κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΚ

80' Τρισκόφσκι και Άλτμαν έξω, Μάμας και Ροσάλες μέσα

87΄ Τελευταίες κινήσεις από τον πάγκο της ΑΕΚ. Έξω οι Φαράς και Λέδες, μέσα οι Γκιούρτσο και Σανχούρχο.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Νικολάου, ήταν κοντά στη φάση ο ρεφ Αργυρού, έδειξε να συνεχιστεί το ματς