ΑΕΚ - Καρμιώτισσα: One man Show και... κιτρινοπράσινη πεντάρα (Φώτος)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φραν Σολ η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά και την ισοπαλία κόντρα στην Πάφο την περασμένη αγωνιστική.

Μετά τα τέσσερα γκολ που πέτυχε κόντρα στον Εθνικό Άχνας (5-5) ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε άλλα τρια σήμερα κόντρα στην Καρμιώτισσα στο τελικό 5-0.

Πανέμορφο και το γκολ του Ντίμερς επέστρεψε στα γκολ και ο Γκιούρτσο.

Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια, με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Καρμιώτισσα λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Κοβάσεβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλο της να κάνει το παιχνίδι της.

Μέσα σε ένα λεπτό στο 18ο και 19ο η ΑΕΚ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 με δυο γκολ του Σολ.
Στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους η Καρμιώτισσα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Κοβάσεβιτς και κάπου εκεί χάθηκε και ο αγώνας για την ομάδα της Λεμεσού αφού σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

Στο β μέρος η ΑΕΚ συνέχισε την επιθετική της δραστηριότητα και πέτυχε άλλα τρια τέρματα.

Στο 60ο λεπτό ο Σολ πέτυχε χατ-τρικ και στο 75ο ο Ντίμερς πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της αναμέτρησης για το 4-0.

Τον επίλογο στην Αρένα έγραψε ο Γκιούρτσο κάνοντας το 5-0 στο 89ο λεπτό.

Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους στο Live της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

ασδδα

-2' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Σουτ του Νεοφύτου έξω η μπάλα.

-3' Απαντά η ΑΕΚ . Ο Γκαρσία την σέντρα ο Σόλ την κεφαλιά ο Άντος έδιωξε την μπάλα.

δδφφ

-7' Μακρινό σουτ του Ντίμερς η μπάλα ψηλά από την εστία.

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερα μπήκε η ΑΕΚ. Ελέγχει τον αγώνα, έφτιαξε προϋποθέσεις μπροστά στην εστία του Άντος χωρίς να πάρει το ζητούμενο. Έχει την μεγάλη ευκαιρία με τον Σολ στα αρχικά στάδια του αγώνα.

δγφγφγ

-13' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα και είναι για τον Ντούμπια.

ασαδσ

-15΄Πέναλτι για την ΑΕΚ. Σε χέρι του Νεοφύτου στην περιοχή. Η φάση εξετάζεται και από το VAR.

asdds

Επικυρώνει την απόφαση του διαιτητή το VAR.

-17' 1-0 για την ΑΕΚ. Εύστοχος ο Ισπανός από την άσπρη βούλα.

ηγξξηγ

-18' 2-0 για την ΑΕΚ και πάλι με τον Σολ. Εγινε το σουτ μέσα από την περιοχή ο Άντος έπεσε έδιωξε την μπάλα η οποία κατέληξε στον Σόλ και αυτός από κοντά την έστειλε στα δίκτυα για το 2-0 μέσα σε ένα λεπτό.

-25' Μέσα σε ένα λεπτό δυο γκολ για την ΑΕΚ η οποία πλέον έφερε τον αγώνα εκεί που ήθελε. Αυτές ήταν και οι οδηγίες του Όλτρα από την αρχή. Ένα γκολ όσο πιο γρήγορα γίνεται. Οι παίκτες του πέτυχαν δυο σε ένα λεπτό.

-28' Σουτ του Ντίμερς από πλάγια θέση η μπάλα λίγο έξω.

σφδφ

-34' Σουτ του Ντούμπια μέσα από την περιοχή στα χέρια του Πίριτς η μπάλα.

-39' Κίτρινη στον Σουκ για φαουλ στον Ντιουνκού.

γδφφγδ

-43' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια έκανε την σέντρα με τακουνάκι πήγε ο Σολ να νικήσει τον Άντος ο οποίος έπεσε και έδιωξε την μπάλα στερώντας από τον Ισπανό το χατ-τρικ.

-45' Απευθείας κόκκινη στον Κοβάσεβιτς. Φαίνεται να κάνει κίνηση προς τον Φαράζ με το πόδι την ώρα που οι δυο παίκτες ήταν στο έδαφος. Συμφωνεί και το VAR με την απόφαση του διαιτητή. Με δέκα πλέον η Καρμιώτισσα.

δφδσφ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Τριπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα εκτός οι Ντούμπια, Ρόσι και Μπέν Σαλαμ στις θέσεις τους οι Νιούπορτ, Κατσαντώνης και Λουκίλι.

δσσδ

-48' Κίτρινη στον Νιούπορτ για φαουλ στον Φαράζ.

-52 Κίτρινη στον Ρομπέρζ.

σδαδσα

-56' Σουτ του Γκαρσία η μπάλα έξω.

-60' 3-0 για την ΑΕΚ με χατ-τρικ του Σολ. Ο Ντίμερς βρήκε στην περιοχή τον Ισπανό ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Άντος για το 3-0.

γγφφ

-66' Αλλαγή για την ΑΕΚ εκτός ο Φαράζ στη θέση του ο Σάντος.

-67' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Τόμοβιτς γύρισε την μπάλα στην περιοχή ο Τόνγκια από πολύ καλή θέση έκανε το δυνατό σουτ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.

-69' Σουτ του Τόνγκια η μπάλα έξω και πάλι.

-70' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Τόνγκια. Μέσα σε τρια λεπτά τρεις μεγάλες ευκαιρίες από τον Τόνγκια.

-74΄Εκτός ο Φουρ στη θέση του ο Γκαρτινάρου.

-74΄Σουτ του Ντίμερς διώχνει και πάλι ο Άντος.

-75' 4-0 για την ΑΕΚ με Ντίμερς. Η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ έγινε η κοντινή εκτέλεση ο Ολλανδός πήρε την μπάλα πάτησε περιοχή από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-78′ Άλλο ένα σου από τον Ντιμέρς όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

-79' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γκάμα για φαουλ. Πάει να δει την φάση ο διαιτητής στο on field review. Αλλάζει την απόφαση του ο διαιτητής και δίνει κίτρινη στον Γκάμα.

σαδασδα

-85' Εκτός ο Σολ στη θέση του ο Τρισκόφσκι.

-89' 5-0για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο ο οποίος πάτησε περιοχή έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (77' Γκιούρτσο), Σολ (85' Τρισκόφσκι), Φαράζ (66' Σάντος), Γκαρθία, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Ντίμερς (77' Γκάμα)

Στον πάγκο οι Χερερίν, Τούμπας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια (46' Νιούπορτ), Νεοφύτου (82' Μπενεζέτ), Φουρ, Παντελή, Ρόσι (46' Κατσαντώνης), Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ (46' Λουκίλι), Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Γκρατινάρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Μπενεζέτ.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης