ΑΕΚ - Νέα Σαλαμίνα: Ένα φάουλ, ένα κόρνερ, (από) ένα βαθμό (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στην ΑΡΕΝΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα. Το απόγευμα του Σαββάτου (30/09) στο ματς με το οποίο... άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με δύο...στημένα. Ο Ντίμερς με εκτέλεση φάουλ στο 4' το 1-0, ο Ντιακιτέ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νάρσινγκ το 1-1 στο 30'. Η ΑΕΚ είχε την ελαφριά υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε αρκετές προϋποθέσεις αλλά λίγες μεγάλες ευκαιρίες. Τέταρτη φορά που δεν κερδίζει η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, μετά από έξι αγωνιστικές (2 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες). Τρίτη ισοπαλία σε πέντε παιχνίδια για τη Νέα Σαλαμίνα (έχει παιχνίδι λιγότερο).

-Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη και στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

-4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Μόλις στο 4' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Ντίμερς ο οποίος με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μελίσσα για το 1-0! (Δείτε σε βίντεο το γκολ).

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, έχει την κατοχή και τον έλεγχο η ΑΕΚ.

-12' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια με σουτ από αριστερά εντός περιοχής, σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.

-18' Πρώτη κίτρινη στο ματς. ο Σεργίου για φάουλ στον Γκαρθία.

-20' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά η Νέα Σαλαμίνα.

-25' Ωραία κομπίνα σε κόρνερ από δεξιά, ο Ντίμερς έστειλε προς το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Φαράζ έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε.

-30' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Νάρσινγκ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ντιακιτέ νίκησε στον αέρα τον Γκαλιόλο και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-1! (Δείτε σε βίντεο το γκολ).

-39' Φάουλ σε καλή θέση για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω η εκτέλεση του Ντουρμισάι.

-40' Κίτρινη ο Παπαγεωργίου για φάουλ στον Ντιουνκού.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Μιγκελίτο αντί Παπαγεωργίου για τη Νέα Σαλαμίνα, Τόμοβιτς αντί Μιλίσεβιτς (αναγκαστική) για την ΑΕΚ.

-51' Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Μπεχαράνο εντός περιοχής. Το VAR έστειλε τον ρεφ Κυριάκο Αθανασίου για on field review...

-54' ΔΕΝ υπάρχει πέναλτι. Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή, αφού είδε ξανά την φάση στο μόνιτορ. Ο Μπεχαράνο κατέβασε την μπάλα με το στήθος και ακολούθως χτύπησε στο χέρι του, ωστόσο ο ρεφ θεώρησε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

-57' Σουτ του Γκαρθία από πλάγια θέση εντός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας.

-62' Ωραία ενέργεια του Τόνγκια και σουτ από αριστερά εντός περιοχής, σε κόρνερ ο Μελίσσας.

-62' Ζήτησε ξανά πέναλτι για χέρι η ΑΕΚ, αυτή την φορά με τον Ντιακιτέ, "παίζεται" από ρεφ και VAR.

-63' Κίτρινη ο Μπεχαράνο για φάουλ στον Πονς.

-64' Από μία κίτρινη σε Τόνγκια - Ντορεγκαράι για αψιμαχίες.

-65' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κονέ αντί Νάρσινγκ.

-72' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κατσιάρης - Φερνάντεζ μέσα, Μπεχαράνο - Ντουρμισάι έξω.

-75' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Σάντος και Κατελάρης (ντεμπούτο) μέσα, Φαράζ και Γκαλιόλο έξω.

-79' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Γκαρθία από αριστερά, ο Πονς απ' την μικρή περιοχή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω!

-83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι αντί Καπτούμ.

-84' Κίτρινη ο Κατσιάρης για φάουλ στον Ντίμερς.

-85' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, αναγκαστική. Βίκτωρος αντί Ντάτκοβιτς.

-86' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-90' Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ του Ντίμερς, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μελίσσας!

-90+9' Αλλαγή για την ΑΕΚ Λόπες αντί Σολ.

-Θα έχει ακόμα δύο λεπτά καθυστέρηση.

AEK: Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (75' Κατελάρης), Τόνγκια, Σολ (90+9' Λόπες), Φαράζ (75'Σάντος), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς (46'Τόμοβιτς), Πονς, Καπτούμ (83'Τρισκόφσκι), Ντίμερς.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας,Τόμοβιτς, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Σάντος, Ρομπέρζ, Σάντσεζ, Μάμας, Κατελάρης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (85'Βίκτωρος), Νάρσινγκ (65'Νάρσινγκ), Ντουρμισάι (72'Φερνάντεζ), Μπεχαράνο (72'Κατσιάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (46'Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Κονέ, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόνγκια / Σεργίου, Παπαγεωργίου, Μπεχαράνο, Ντορεγκαράι, Κατσιάρης.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Carvalho Nobre Antonio Emanuel