Oμόνοια - ΑΕΚ: Ο Παπουλής... έβγαλε γλώσσα και έκρινε την ματσάρα! (φώτος)

Πρώτη νίκη για την Ομόνοια στο νέο πρωτάθλημα και... τι νίκη! Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι κέρδισε την ΑΕΚ με 3-2 στο ΓΣΠ.

Καλύτεροι σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος οι πράσινοι, προηγήθηκαν με εξαιρετικό γκολ του Μπέζους στο 34' και άρχισαν ιδανικά και το 2ο μέρος αφού στο 49' με πέναλτι του Μπρούνο (μέσω VAR) έφτασαν πολύ κοντά στο τρίποντο.

Ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, μείωσε στο 56' με πέναλτι του Γκιούρτσο (και αυτό μέσω VAR) και στο 64' ισοφάρισε με τον Ολατούντζι. Η ομάδα του Όλτρα συνέχισε να είναι καλύτερη μετά την ισοφάριση ωστόσο η κίνηση του Λένον στο 76' με τον Παπουλή αποδείχθηκε ολόσωστη αφού στο 85' με ένα από τα... γνωστά πλασέ του εκτός περιοχής, χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Κερδισμένη βαθμολογικά η Ομόνοια αλλά και αγωνιστικά αφού επέστρεψαν στην δράση τόσο ο Ιωάννης Κούσουλος όσο και ο Λοΐζος Λοΐζου.

O Κωνσταντίνος Κούλας ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-Τίποτα αξιοσημείωτο στο πρώτο πεντάλεπτο.

-7' Πρώτο σουτ, με τον Λέζιακς από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, ο Φαράζ με τάκλιν έβγαλε την άμυνα, η μπάλα χτύπησε στον Λέζιακς και πήγε έξω.

-Μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο η Ομόνοια, που έχει την κατοχή και γυροφέρνει την περιοχή του Πίριτς.

-10' Ο Γκιούρτσο πήγε για το σουτ στην κίνηση αλλά δεν το έπιασε καλά, εύκολα ο Φαμπιάνο. Πρώτη... υποψία φάσης για την ΑΕΚ.

-13' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ μετά από δυνατό τάκλιν του Μιξ στον Λέδες ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου. Παρατηρήσεις από τον ρεφ στον χαφ της Ομόνοιας.

-16' Ωραίο πλασέ του Γκιούρτσο από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Φαμπιάνο, διώχνει σε κόρνερ.

-19' Καλή φάση οι πράσινοι με πλασέ του Μιξ στην κίνηση, ο Πίριτς είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

-Είκοσι λεπτά στο ΓΣΠ. Η ΑΕΚ ισορρόπησε από το 10' και μετά.

-20' Σέντρα του Λέζιακς, ο Μπρούνο έκανε τη κεφαλιά, ο Μπέζους πήγε για την προβολή αλλά δεν έβαλε καλά το πόδι, έξω η μπάλα.

-22' Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, ο Λόπες πήγε για το πλασέ στην κίνηση αλλά δεν το έπιασε καλά.

-23' Διαμαρτυρίες από τον Ροσάλες για σπρώξιμο του Χαραλάμπους πάνω στην φάση, ζητά κίτρινη.

-27' Ο Φαράζ πάτησε περιοχή από δεξιά, έξω το σουτ του από διαγώνια θέση.

-28' Πρώτη κίτρινη, στον Γκονζάλεθ για φάουλ έξω από την περιοχή του Πίριτς.

3434τ343τ

-34' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο, ο Γιούστε έκανε την πισινή κεφαλιά και ο Μπέζους με ψαλιδάκι από κοντά νίκησε τον Πίριτς. Εξαιρετικό τελείωμα από τον Ουκρανό που καταγράφει το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-40' Κρατά μπάλα μετά το γκολ το τριφύλλι.

-42' Κίτρινη στον Γκιούρτσο για φάουλ στον Χαραλάμπους.

-44' Συρτό σουτ του Χαραλάμπους από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά, στην συνέχεια η ΑΕΚ ισορρόπησε για λίγο αλλά η ομάδα του Λένον ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο και στο δεύτερο καλό της διάστημα, έφτασε και στο γκολ.

-Αρχίζει χωρίς αλλαγές το β' μέρος.

-46' Δυνατό μαρκάρισμα του Λόπες στον Μιξ, ο Πορτογάλος σηκώνει τα χέρια δείχνοντας ότι αντιλαμβάνεται ότι... βγήκε επικίνδυνα πάνω στον αντίπαλο του.

-47' Μεγάλη ευκαιρία οι πράσινοι με τον Χαραλάμπους να κοντρολάρει ωραία και να σουτάρει από κοντά και τον Πίριτς να αποκρούει ασταθώς.

-48' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Μπέζους μετά από διεκδίκηση με τον Γκονζάλεθ στην περιοχή. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-48' Καλείται να πάει στο VAR o διαιτητής, για να ελέγξει αν υπάρχει πέναλτι στο μαρκάρισμα του Γκονζάλεθ στον Ουκρανό.

-49' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή δίνει την εσχάτη των ποινών μετά που είδε τη φάση στα ριπλέι.

3γ3γ33γ4

-49' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μπρούνο από τα έντεκα βήματα δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-52' Απίθανη ευκαιρία η ΑΕΚ να μπει άμεσα ξανά στο παιχνίδι. Ο Φαράζ γύρισε από δεξιά, ο Γκιούρτσο εξ επαφής και αμαρκάριστος στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-53' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ, ζητά χέρι του Γιούστε στην περιοχή μετά από σουτ του Άλτμαν.

-Καλείται να πάει ξανά στο VAR ξανά ο Θεουλή, από τον Ιταλό Luigi Nasca.

-55' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ και κάρτα στον Γιούστε, η απόφαση του ρεφ μετά που εξέτασε την φάση.

-56' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Γκιούρτσο μειώνει άμεσα από τα 11 βήματα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-57' Τριπλή αλλαγή ο Όλτρα. Άλτμαν, Γκονζάλεθ, Γκιούρτσο έξω - Γκάμα, Ολατούντζι, Μιλίτσεβιτς μέσα.

-59' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια, ο Μπρούνο μπήκε στην περιοχή από δεξιά και πλάσαρε τον Πίριτς, που έκανε έγκαιρα την έξοδο και απέκρουσε με το πόδι.

-63' Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ στον Λέζιακς.

-63' Μέσα ο Ανσαριφάρντ που κάνει ντεμπούτο. Στη θέση του Μπέζους.

ητρηρτρτηητρρρτη

-64' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Ολατούντζι πίεσε τον Γιούστε, του έκλεψε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε τον Φαμπιάνο για την ισοφάριση. Η ΑΕΚ από το 2-0 στο 49', έχει ισοφαρίσει μέσα σε 15 λεπτά! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-67' Καλή φάση ξανά για την ομάδα του Όλτρα, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια η κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς μετά από κόρνερ.

-69' Κίτρινη ο Χαραλάμπους για φάουλ.

-70 λεπτά αγώνα. Εκπληκτικό το 2ο μέρος, με τρία γκολ και άλλες καλές φάσεις. Πολύ καλή η ΑΕΚ μετά το 2ο γκολ της Ομόνοιας, αντέδρασε άμεσα και εξακολουθεί έχει τον έλεγχο.

-71' Διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

34ττ3τ3

-72' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο μετά από σύγκρουση με τον Μιλίτσεβιτς, σφαδάζει από τους πόνους. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-73' Ο Τρισκόφσκι στη θέση του Λόπες.

-76' Ο Παπουλής αντί του Μιξ, ο Λοΐζου αντί του Μπρούνο.

-76' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά τον τραυματισμό του Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος συνεχίζει.

-77' Πτώση του Ανσαριφάρντ στην περιοχή, διαμαρτύρεται για πέναλτι. "Τίποτα" από τον Θεουλή που ήταν κοντά.

-79' Κάρτα στον Παπουλή για χτύπημα με το χέρι στον Ροσάλες, πάνω στη φάση.

-82' Εξαιρετική κεφαλιά του Ολατούντζι αρκετά μέτρα μακριά από το τέρμα, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-83' Σουτ του Γκάμα από διαγώνια αριστερά, έτοιμος ξανά ο Φαμπιάνο, νέο κόρνερ.

4545η4η545η

-85' ΓΚΟΛ 3-2! Ξανά μπροστά η Ομόνοια. Σκόρερ ο Παπουλής με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχης μετά από ωραία κίνηση - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-87' Μέσα ο Κούσουλος στη θέση του Χαραλάμπους. Επιστρέφει στην δράση μετά τον Ιούλιο του 2021 και το ματς με την Dinamo Zagreb. Στο πόδι όλος ο κόσμος της Ομόνοιας για να τον... υποδεχθεί. Πολύ όμορφες στιγμές στο ΓΣΠ.

-87΄ Ο Ρόμο στη θέση του Ροσάλες.

-89' Κίτρινη στον Σίμο Ταραπουλούζη για διαμαρτυρίες.

-Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Μπροστά η ΑΕΚ που ψάχνει εκ νέου την ισοφάριση, μαζεμένη η Ομόνοια για να προστατέψει το σκορ. Χωρίς φάση μετά το γκολ του Παπουλή.

-ΤΕΛΟΣ αγώνα, πρώτο τρίποντο για την Ομόνοια, πρώτη ήττα στην σεζόν για την ΑΕΚ.

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Μίλετιτς, Μιξ (76' Παπουλής), Μπασιρού, Χαραλάμπους (87' Κούσουλος), Μπρούνο (76' Λοΐζου), Μπέζους (63' Ανσαριφάρντ).

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίτσος, Βενιζέλου, Κούσουλος, Σάββα, Ζαχαρίου, Μπάρκερ, Λοϊζου, Παπουλής, Ανσαριφάρντ.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Γκονζάλεθ (57' Μιλίτσεβιτς), Γκαρσία, Ροσάλες (87' Ρόμο), Λέδες, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (57' Ολατούντζι), Φαράζ, Άλτμαν (57' Γκάμα), Λόπες (73' Τρισκόφσκι).

-Στον πάγκο: Τούμπας, Κάσας, Γκάμα, Ρομό, Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Ολατούντζι, Ναούμ, Μάμας, Πονς, Ανδρέου, Χριστοφόρου.

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Παπουλής / Γκονζάλεθ, Γκιούρτσο, Ροσάλες

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος