Ομόνοια- ΑΕΚ: Ντέρμπι με λίγες φάσεις και... μοιρασιά στο ΓΣΠ (φώτος)

Μοιρασιά στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και την ΑΕΚ να μένουν στο ισόπαλο 0-0 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

δσφσδφ

Η ΑΕΚ είχε περισσότερη κατοχή όμως η Ομόνοια είχε περισσότερες ευκαιρίες. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν μοιρασμένο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και την Ομόνοια να προσπαθεί να "κλέψει" μπάλες για να κτυπήσει στην αντεπίθεση κυρίως με τον Κακουλλή πρωταγωνιστή.

Στο δεύτερο μέρος οι μεγαλύτερες φάσεις ήταν για την Ομόνοια με το δοκάρι του Μπέζους, και μια σωτήρια απόκρουση του Πίριτς σε προβολή του Κούσουλου. Οι πράσινοι θα μπορούσαν να πάρουν το τρίποντο αφού έψαξαν πιο έντονα το γκολ με τον κίπερ της ΑΕΚ να έχει τρεις εξαιρετικές αποκρούσεις στο ντέρμπι.

Στους 17 βαθμούς ανέβηκε η Ομόνοια, στους 13 η ΑΕΚ που είναι στην 8η θέση.

To kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στη περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος:

- Έναρξη του αγώνα

2' Από μία προσπάθεια η κάθε ομάδα πολύ νωρίς. Η ΑΕΚ με κεφαλιά του Φραν Σολ, η Ομόνοια δημιούργησε φάση όμως δεν μέτρησε αφού υποδείχθηκε οφσάιντ.

5' Μικρή διακοπή για να τοποθετηθεί το μόνιτορ του βοηθού σωστά για την ενδοεπικοινωνία.

6΄Επανέναρξη του αγώνα.

11' Εναλλάσσεται η κατοχή, σε χαμηλά επίπεδα ο ρυθμός. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά από τις δύο ομάδες.

16' Φάση για την ΑΕΚ... Ο Τόνγκια από πλάγια αριστερά δοκίμασε σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

19' Δύο προσπάθειες για την Ομόνοια από τον Κακουλλή. Στην πρώτη το σουτ του κόντραρε σε κόρνερ στη δεύτερη μπλόκαρε ο Πίριτς.

23' Καλή φάση για την Ομόνοια! Ωραία πάσα του Μπεζούς στον Κακουλή, το σουτ του εξαιρετικό, απέκρουσε ο Πίριτς σε κόρνερ!

24΄Κίτρινη στον Ντιουνκού για μαρκάρισμα και τράβηγμα φανέλας στον Κούσουλο.

26' Φάση για την ΑΕΚ... Σουτ του Τόνγκια η μπάλα καταλήγει άουτ.

30' Η ΑΕΚ έχει την περισσότερη κατοχή, η Ομόνοια προσπαθεί να κλέψει μπάλες και να βγει στην αντεπίθεση.

36΄Στο έδαφος ο Σίμιτς δείχνει να έχει πρόβλημα.

37' Ξαναμπαίνει στο παιχνίδι ο Σέρβος. Ο Αυγουστή είπε σε Αλιούμ και Λοϊζου να κάνουν ζέσταμα αφού μάλλον ο Σίμιτς θα βγει εκτός.

40' Ξανά στο έδαφος ο Σίμιτς.

40' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Στη θέση του Σίμιτς ο Λοΐζου.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

45+1' Βρίσκει δίχτυα ο Κακουλής, μετά από κάθετη του Μπασιρού όμως ο Κύπριος στράικερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ημίχρονο στο παιχνίδι. Ο ρεφ έδειξε κίτρινη κάρτα στον Αυγουστή. Ο Κύπριος κόουτς διαμαρτυρήθηκε για το γεγονός ότι ενώ εκτελέστηκε φάουλ ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη αντί να αφήσει να εξελιχθεί η φάση.

Αποβλήθηκε ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέας Λουγκρίδης, λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές στο ημίχρονο, όπως μεταφέρθηκε από ρεπορτάζ της Primetel.

Έναρξη β΄μέρους...

47' Διεκδίκηση της μπάλας από Κουλιμπαλί και Ντίμερς. Στο έδαφος ο Κουλιμπαλί.

53' Σε χαμηλό τέμπο το παιχνίδι στο ξεκίνημα, όπως έγινε και στο πρώτο μέρος.

56' Πήρε μέτρα η Ομόνοια, ελίσσεται στην περιοχή ο Λοϊζου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

57΄Ανεκμεταλλευτό το κόρνερ, μπλοκάρει εύκολα ο Πίριτς.

60' Κίτρινη στον Φακούντο Σάντσεζ, για το γεγονός ότι έβαλε "τρικλοποδιά" στον Λοϊζου μετά το φάουλ που του έκανε.

63΄Ο Μπεζούς ελίχθηκε ωραία, έκανε τη σέντρα, όμως ο Σεμέδο καθυστέρησε να σουτάρει και η μπάλα κόντραρε, έτσι η ευκαιρία για την Ομόνοια δεν εξελίχθηκε.

64΄Κίτρινη στον Μπασιρού για σκληρό φάουλ στον Λέδες

65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ... Πονς στη θέση του Καπτούμ, και Γκιούρτσο στη θέση του Φαράζ

67' Συγκρούστηκε με τον Τόμοβιτς ο Κακουλής. Για λίγο στο έδαφος ο Κύπριος επιθετικός.

68΄Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Κακουλλή.

69' Σουτ του Γκιούρσκο εντός περιοχής, όμως ήταν εκτεθειμένος.

71΄Κίτρινη στον Κούσουλο, για φάουλ στον Ντιουνκού που έβγαινε σε αντεπίθεση.

75΄Κίτρινη στον Σεμεδό για το γεγονός ότι κλότσησε την μπάλα μετά από φάουλ που σφύριξε ο ρεφ.

77΄Εντυπωσιακή ενέργεια του Μπεζούς, που είναι ο κορυφαίος σήμερα για το τριφύλλι. Ο Ουκρανός κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο.

78' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Μετά από απευθείας εκτέλεση του Μπεζόυς!

κλ

78΄ Νέα ευκαιρία μετά από γύρισμα του Κούσουλου ο Πίριτς αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ!

79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Αλιούμ στη θέση του Μπεζούς και ο Χαραλάμπους στη θέση του Μπασιρού.

82' Από πλάγια θέση ο Σεμέδο εντός περιοχής, κάνει το σουτ όμως καταλήγει άουτ.

82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σάντος στη θέση του Τόνκια

84' Άτσαλο μαρκάρισμα του Σάντσεζ στο Λοϊζου. Ζήτησαν κίτρινη από την Ομόνοια όμως ο ρεφ δεν έδειξε κάτι. Ο Σάντσεζ είναι ήδη κιτρινισμένος.

88' Φάση για την Ομόνοια που ψάχνει πιο έντονα το γκολ εδώ και δέκα λεπτά. Σουτ του Αλιούμ, αποκρούει ο Πίριτς.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1 Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ... Ο Ράφα Λόπες στη θέση του Φραν Σολ, και ο Μιλίσεβιτς στη θέση του Λέδες

90+4 Πλέον η ΑΕΚ προσπαθεί να γίνει πιο επιθετική, στις τελευταίες στιγμές στο ΓΣΠ.