ΠΑΕΕΚ - ΑΕΚ: Απίθανα πράγματα στο ΜΑΚ, η οβίδα Τόμοβιτς την έστειλε στους “8”!

Φοβερό παιχνίδι στο Μακάρειο, το τελικό 2-2 έστειλε την ΑΕΚ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, σκληρό καρύδι για άλλο ένα ματς η ΠΑΕΕΚ. Ήρωας για την ομάδα της Λάρνακας ο Τόμοβιτς ο οποίος μ΄έναν κεραυνό στο 90+1΄έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και την ομάδα του στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με γκολ του Ρόμο στο 43ο λεπτό και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι και το γκολ της ισοφάρισης του Ράμος στο 78ο λεπτό. Η ομάδα της Κερύνειας στο 82΄γύρισε τα εις βάρος της δεδομένα με γκολ του Καπαρτή φτάνοντας μία ανάσα από την πρόκριση. Κι΄εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν χαθεί για την ΑΕΚ, ένας στόπερ με σουτ κεραυνό, έκανε το 2-2 το οποίος ήταν αρκετό για πρόκριση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1΄Κόρνερ για την ΑΕΚ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

4΄Φάουλ σε καλό σημείο για την ΠΑΕΕΚ, λίγο έξω από την περιοχή και πλάγια. Εκτέλεσε ο Κούρος η μπάλα αρχικά χτύπησε στο τοίχος. Στην επαναφορά ο Ελλαδίτης προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του στην περιοχή όμως η πέρασε έξω.

7΄Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με σουτ του Εγγλέζου από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

13΄Η ΠΑΕΕΚ προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό.

15΄Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ, ο Κωμοδίκης το πλασέ εντός περιοχής, έδιωξε ο Λεάλ!

25΄Τραυματίστηκε ο Βαρέλα, δεν έχουμε παιχνίδι.

26΄Όλα εντάξει με τον παίκτη της ΠΑΕΕΚ.

26΄Κίτρινη στον Ρομό για φάουλ στον Κούρο.

27΄Κίτρινη στον Φραγκέσκου για φάουλ στον Ρόμο.

35΄Παραμένει το 0-0, μέτριο το παιχνίδι.

37΄Τραυματίστηκε ο Γκαρθία, δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

Ετοιμάζεται ο Τάντι.

40΄Κίτρινη στον Βαρέλα για φάουλ στον Τάντι.

41΄Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, η μπάλα εντός περιοχής, Εσπινόσα και Ματ μπερδεύτηκαν για το ποιος θα κάνει το σουτ, τελικά ο Άγγλος δεν κατάφερε.

42΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ, σουτ του Ρομό από πλεονεκτική θέση, έξω.

43΄ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 0-1 με Ρόμο! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο, ο Βενεζουελάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ημίχρονο, 0-1.

Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

55΄Φάουλ για την ΑΕΚ, κάτι σαν κόρνερ...

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Άλτμαν το κεφάλι μετά από εκτέλεση του Γκουστάβο, μάζεψε ο Παναγιώτου.

60΄Σουτ του Εγγλέζου εντός περιοχής, εύκολα ο Παναγιώτου.

66΄Σουτ του Εγγλέζου εντός περιοχής, εύκολα ο Παναγιώτου.

69' Σέντρα του Αλτμάν, κεφαλιά του Φαράζ μόλις έξω.

76΄Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς ΠΑΕΕΚ. Για χέρι του Μιλίσεβιτς. Εξετάστηκε από το ΒΑΡ η φάση, συνεχίζεται το παιχνίδι.

78΄ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ, 1-1! Δυνατό σουτ του Ράμος εντός περιοχής η μπάλα στα δίκτυα. Σκορ που οδηγεί σε παράταση το 1-1.

Εξετάζεται η φάση του γκολ για χέρι του σκόρερ.

80΄Έπειτα από δύο λεπτά, ο διαιτητής έδειξε την σέντρα, 1-1.

82’ ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ, 2-1 με Καπαρτή! Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι. Ο Λεάλ δεν έδιωξε καλά την μπάλα, ο Καπαρτής πήγε με ταχύτητα στην μπάλα η οποία κόντραρε στο πόδι του και πήγε στα δίκτυα!

88΄Ροκανίζει τον χρόνο η ΠΑΕΕΚ και είναι κοντά σε μία φοβερή πρόκριση!

90΄Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+1΄ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, φοβερό! 2-2 με δυνατό σουτ του Τόμοβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα στο παραθυράκι! Σκορ πρόκρισης για την ΑΕΚ.

ΤΕΛΟΣ, 2-2 η πρόκριση στην ΑΕΚ!

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (86' Αμερόνγκεν), Μπάμπιτς (72΄Καπαρτής) Κωμοδίκης (62΄Ράμος) Τσόσιτς, Κούρος, Φραγκέσκου (72΄Μιλτς) Νεοφύτου Α (98). (72΄Νούνιτς)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Ενόχ, Καπαρτής, Τίμερμανς, Μίλτς, Παττίχης, Ράμος, Αμερόνγκεν, Καϊμόλεν, Νούνιτς.

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Γκαρθία (38΄Τάντι/86' Ολατούτζι) Λέδες (86' Ακοράν), Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (73΄Μάμας) Ρόμο, Ντάρμπισαϊαρ (72΄Ροσάλες)

Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Αναστασίου, Λαμπόικο, Ναούμ, Ροζάλες, Χριστοφόρου, Μάμας, Τρισκόφσκι, Παναντέρο, Ολατούτζι.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος