Πάφος FC - AEK: Ο Ζάιρο... εκτόξευσε τους Παφίτες στην κορυφή! (φώτος)

Τεράστια νίκη της Πάφος FC επί της ΑΕΚ με 1-0!

Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της Παφιακής μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα με κεφαλιά νίκησε τον Πίριτς και τρέλανε… τους Παφίτες στην Δυτική που γέμισαν την κερκίδα.

Ο Ζάιρο έστειλε την ομάδα του Μπεργκ στους 10 βαθμούς και την κορυφή μαζί με τον Απόλλωνα. Στους 4 η ΑΕΚ γνωρίζοντας την 2η σερί εκτός έδρας ήττα.

Παραλήρημα Παφιτών για πρωτάθλημα στο τέλος, γλέντι έστησαν οι ποδοσφαιριστές του Μπεργκ.

Μέτρια η ΑΕΚ που δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στις ανάγκες του πολύ δύσκολου αγώνα, σαφέστατα επηρεασμένη από την υπερπροσπάθεια της περασμένης Πέμπτης.

Το "εψαξε" ο Ολτρα με τις αλλαγές αλλά η Πάφος ήταν πιο απαιτητική, πιο διψασμένη και πιο επιθετική.

Πήρε... πίσω 2 πέναλτι ο Χριστοφόρου.

Μαζί σας στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η απεσταλμένη της ιστοσελίδας μας, Φυτούλα Μωυσέως

- Έναρξη στο ματς

ασδασδδαδδ

- 2' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

- 3' Πέναλτι για την Πάφο! Ο Πίριτς ανέτρεψε τον Ζαϊρο. Κίτρινη στον κίπερ της ΑΕΚ. Φοβερή μπαλιά του Τάνκοβιτς στον χώρο για τον Ζαϊρο. O φορ της Πάφου πρόλαβε την έξοδο του κίπερ και στη συνέχεια ανατράπηκε.

ΑΣΑΣΔΑΣΔΑΔΑΣΔ

- Ελέγχεται η φάση. Φαίνεται να γίνεται εκτός η παράβαση. Φωνές Παφιτών για αποβολή.

- 5' Αλλάζει απόφαση μετά από συνεννόηση με τον VAR (Melero Lopez) ο Χριστοφόρου. Φάουλ εκτός περιοχής. Διαμαρτυρίες των παικτών της Πάφου. Κάρτα δέχεται ο Κβίντα. Ζήτησαν κόκκινη οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων.

Να τονίσουμε πως ο ρεφ δεν πήγε στο onfield review.

ασδασδασδασδαδαδασ

**Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας απ' τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή "Super Monday".

- 6' Εκτέλεσε ο Τάνκοβιτς, πάνω σε σώματα αμυντικών της ΑΕΚ.

- 9' Πολύ μεγάλη φάση για την Πάφο, ο Σεμέδο από τ' αριστερά μπήκε στη περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Γκαρθία διώχνει προ του Ζαϊρο που ήταν έτοιμος να σκοράρει!

- 15' Βαθιά μπαλιά Ντράγκομιρ, ο Ζουνίνιο φεύγει καλυπτόμενος, το γύρισμα δεν είναι καλό για τον Ζαϊρο.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο απαιτητική η Πάφος, ψάχνεται η ΑΕΚ.

- 19' Πρώτη τελική της ΑΕΚ, σουτ του Άλτμαν άστοχο.

- 20' Ξεδιπλώθηκε υπέροχα η Πάφος, Σεμέδο-Βαλακάρι, τελικός αποδέκτης ο Τάνκοβιτς, συρτό σουτ, μόλις άουτ!

ασδασδδασδασδ

- 22' Μάχες στην άμυνα της ΑΕΚ, κάτω ο Ζαϊρο, διώχνουν οι κιτρινοπράσινοι.

- 23' Αποτελεσματικός Κβίντα πάνω στον Ολατούτζι.

- 28' Oφσάιντ ο Ζαϊρο σταματά η φάση.

- 29' Άνοιγμα του Ζαϊρο στον Ικόκο, σουτ του Αφρικανού, άουτ η μπάλα.

σδφσδφσδφδσφ

- 31' Σέντρα του Κάσας, ο Κβίντα κάνει σωστή άμυνα, διώχνει σε κόρνερ.

- 32' Άστοχο σουτ του Γκιούρτσο εντός περιοχής από πλάγια θέση.

- 33' Χέρι του Φαράζ, φάουλ για την Πάφο στον χώρο του κέντρου.

- 34΄ Κάθετη του Σεμέδο, δυνατή για Τάνκοβιτς, κατοχή για ΑΕΚ.

- 35' Κίτρινη στον Μπαϊριτς, κάρτες και στο αμυντικό δίδυμο του Μπεργκ.

φγδφγδφγδγφγδγγδφγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές έχει αυτή την πρωτοβουλία κινήσεων στα τελευταία λεπτά.

- 44' Μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς άουτ.

Δυο τα λεπτά καθυστερήσεων.

Ημίχρονο στο "Σ. Κυριακίδης".

φδγδφγδφγγδγδγδγδ

- Έναρξη στην επανάληψη.

- 47' Πτώση Σεμέδο στην περιοχή της ΑΕΚ, κόρνερ δείχνει ο ρεφ.

- 50' Πισινή κεφαλιά του Ικόκο, μαζεύει ο Άντος.

- 51' Άμυνα του Κάσας πάνω στον Σεμέδο, απομακρύνεται ο κίνδυνος.

- 52' Παράλληλο γύρισμα Ικόκο, περνά η μπάλα, δεν τη βρίσκει ο Σεμέδο για να σκοράρει!

- 54' Πέναλτι η ΑΕΚ! Σουτ του Σανχούρχο στο χέρι του Μπαϊριτς η μπάλα. Το έχει... μαζεμένο ο στόπερ της Πάφου.

- 55' Πάει στο Onfield review o Χριστοφόρου, μετά από συνεννόηση με τον Melero Lopez. Ο Ισπανός έστειλε... τον ρεφ στο μόνιτορ.

δσφσδφσδφφ

- 56' Παίρνει πίσω την απόφαση ο Χριστοφόρου δεν υπάρχει πέναλτι.

αδσδδαδδαδ

- 59' Έξοδος του Πίριτς προ του Σεμέδο, διώχνει με το κεφάλι ο κίπερ της ΑΕΚ.

- 60' Γέμισμα του Βαλακάρι, εύκολα ο Πίριτς.

- 62' Ευκαιρία για την Πάφο, οι Ζαϊρο-Βαλακάρι συνεργάστηκαν, ο Βραζιλιάνος από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, κάπου κόντραρε η μπάλα, διώχνει σωτήρια ο Κάσας στο δεύτερο δοκάρι.

- 64' Οι Ράφα Λόπες - Ασάντε στις θέσεις των Γκιούρτσο και Ολατούτζι. Πρώτη αλλαγή και για Πάφο, ο Ναμέ στη θέση του Βαλακάρι.

- 66' Περιορισμένη η ορατότητα λόγω των καπνογόνων στην Δυτική.

- 67' Σκοράρει ο Ντράγκομιρ, ακυρώνεται το γκολ από τον Μάριο Καλογήρου. Ότι η μπάλα πέρασε εκτός στη προσπάθεια του Ναμέ. Τα πλάνα δεν είναι διαφωτιστικά.

- 68' Επικυρώνεται η απόφαση, δεν μετρά το γκολ.

δσφσδφσδφδφφ

- 69' Φάουλ για την Πάφο σε καλό σημείο.

- 71' Άμυνα της ΑΕΚ, στην συνέχεια ο Ζαϊρο έκανε το γέμισμα, μαζεύει ο Πίριτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο, η Πάφος είναι πιο επιθετική.

- 75' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-0! Ο Ζαϊρο! ΧΑΜΟΣ στην Δυτική! Ο Βραζιλιάνος νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς.

σδφσδφσφσφσφδ

- Να πούμε πως οι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ, το γκολ μετρά.

- 77' Σουτ του Ναμέ, άουτ.

- 84' Στημένο της ΑΕΚ, διώχνει με δυσκολία ο Σεμέδο.

- 85' Σουτ του Ναούμ άουτ.

- 86' Τρισκόφσκι-Ρομό στις θέσεις των Κάσας-Φαράζ.

- 87' Παλάσιος στην θέση του Ναμέ ο οποίος έγινε αλλαγή στην αλλαγή!

(ΣΧΟΛΙΟ) Με αμυντικό προσανατολισμό η Πάφος με την είσοδο του Παλάσιος.

- 89' Οφσάιντ ο Ζάιρο.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Διώχνει ο Πίριτς σε πλάγιο που πρόλαβε τον Ζαϊρο.

- 90+3' Κρατά τη μπάλα η Πάφος.

- 90+5'  ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε στη περιοχή, ο Άντος με το σώμα διώχνει.