ΠΕΝΤΑΡΑ με... ανατροπή! (Φώτος)

Ένα παιχνίδι που μέχρι το 45' μύριζε... γκέλα για την ΑΕΚ, εξελίχθηκε σε μεγάλη (σε έκταση) νίκη. Η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε τον Εθνικό το βράδυ της Παρασκευής (04/10) στην "ΑΡΕΝΑ" στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και βρέθηκε να χάνει με 1-0 με γκολ του Μιγκελίτο ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Κονέ (δοκάρι). Η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ σκόραρε δις στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους και στη συνέχεια έφτασε στην άνετη επικράτηση με 5-1. Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φιόλιτς και Πλάνας οι σκόρερ για τους νικητές που επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις σερί ισοπαλίες. Αντίθετα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα τη Άχνας στο φετινό πρωτάθλημα.

-5' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την ΑΕΚ. Ατομική προσπάθεια του Ρουίθ και γύρισμα στην μικρή περιοχή, ο Μαρκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

-10' Δεκάλεπτο στο παιχνίδι, η ΑΕΚ έχει την κατοχή αλλά δεν έχει μπορέσει να φτιάξει ακόμη την πρώτη της καλή τελική.

-12' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Άτσαλο μαρκάρισμα του Γκονζάλεθ στον Κονέ σε διεκδίκηση της μπάλας.

-13' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Ο Κονέ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τόνιο.

-18' Κρατά περισσότερο μπάλα ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά, δοκιμάζει να επιτεθεί από αριστερά με τον Κονέ.

-21' Συνέκλινε από αριστερά προς τα μέσα ο Κονέ και έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα έφυγε αρκετά έξω.

-21' Άμεση απάντηση στις ευκαιρίες από πλευράς ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Ρουίθ που έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά κόντραρε στον Γκλομπάρτ και έφυγε σε κόρνερ.

-26' Κίτρινη στον Γκαρσία για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

-28' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Τριαντάρα μπαλιά του Σπόλιαριτς, ο Τρισκόφσκι κατέβασε και έκανε το πλασέ από δύσκολη θέση αλλά ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

-30' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Μιγκελίτο! Κυπριανού και Παπαγεωργίου συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μιγκελίτο με ωραία κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Τόνιο γτια το 0-1.

-38' Κρατά μπάλα και γυροφέρνει έξω από την περιοχή του Μπογκαντίνοφ.

-42' Κίτρινη στον Ευσταθίου.

-43' Κεφαλιά του Γιάννου από καλή θέση, αδύνατη και μαζεύει εύκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρουγιόλς! Ο Φιόλιτς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Τρουγιόλς κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά νικώντας τον Μπογκαντίνοφ για την ισοφάριση.

-45+1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι και ανατροπή για την ΑΕΚ, 2-1! Σπόλιαριτς και Γιάννου... πάλεψαν και κέρδισαν τις μάχες με τα τάκλιν τους εκτός περιοχής του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι που πρώτα... άδειασε τον Μαρκόφσκι και στη συνέχια πλάσαρε εύστοχα για το 2-1! Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι ο "Τρίσκο" ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε κάτοχος της μπάλας.

-46' Με αλλαγή ξεκίνησε το β' μέρος ο Εθνικός, ο Ι. Μαρκόφσκι αντί Κονέ.

-47' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έβγαλε σε φάση τετ α τετ τον Γιάννου με την κάθετή του, ωστόσο ο Ελλαδίτης φορ πλάσαρε άστοχα.

-49' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Γιάννου! Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα, με το τρίτο γκολ. Ο Φιόλιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γιάννου κοντρόλαρε και έκανε το συρτό σουτ, με τον Μπογκαντίνοφ να αιφνιδιάζεται, να του φεύγει η μπάλα μέσα από τα χέρια και να καταλήγει στα δίκτυα για το 3-1.

-51' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικός. Μάριος Ηλία αντί Φοινίρη.

-53' Ωραίο πλασέ του Σπόλιαριτς, η μπάλα λίγο έξω.

-55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φιόλιτς! Ο Τρισκόφσκι είδε το ανέβασμε του Πλάνας από αριστερά, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Φιόλιτς που πλάσαρε με την μία με το αριστερό και νίκησε τον Μπογκαντίνοβιτς για το 4-1!

-60' Σε παθητικό ρόλο ο Εθνικός στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς σημάδια αντίδρασης.

-67' Νέο ανέβασμα του Πλάνας από αριστερά και γύρισμα, ο Μπόγιαν Μαρκόφσκι έδιωξε.

-68' Χαμένο τετ α τετ του Φιόλιτς. Ο Τρισκόφσκι... έσπασε ωραία την μπάλα και έβγαλε τον Φιόλιτς μόνο απέναντι στον Φιόλιτς ο οποίος καθυστέρησε να πλασάρει και όταν το έκανε, η μπάλα κόντραρε.

-70' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ περνά τον Κωνσταντίνο Αναστασίου αντί του Ραούλ Ρουίθ.

-75' Ο Αναστασίου ανέβηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε, με την βοήθεια του Γκλομπάρτ.

-77' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Φιόλιτς.

-80' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Πλάνας! Αναστασίου και Κωνσταντίνου συνεργάστηκαν ωραία στο ξεκίνημα της φάσης, ο Αναστασίου έπαιξε το 1-2 με τον Γιάννου εντός περιοχής και έκανε το πλασέ σημαδεύοντας το δοκάρι. Στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Πλάνας που με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 5-1!

-82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Θωμάς Ιωάννου αντί Φακούντο.

-84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αντρέας Ηλία αντί Κοστόφσκι.

-90' Τακουνάκι απ' τον Τρισκόφσκι στον Γιάννου, άστοχο το σουτ του.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς, Σάστρε, Φιόλιτς (77'Κωνσταντίνου), Γακρσία (82'Ιωάννου), Ραούλ Ρουίθ (70' Κ. Αναστασίου), Τρισκόφσκι, Γιάννου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης (51'Μ. Ηλία), Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ, Μ. Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι (84'Α. Ηλία), Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ (46' Ι. Μαρκόφσκι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία/ Ευσταθίου.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Δημητρίου Ανδρέας