Πετάει… φωτιές η ΑΕΚ του Σωφρόνη! (φώτος)

Απολαυστική ΑΕΚ, απογοητευτικός Ολυμπιακός…

Ίσως η καλύτερη φετινή ΑΕΚ σκόρπισε τον «Τακτακαλά» με 4-0 που έμεινε στα ρηχά και παραδόθηκε στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Αυγουστή. Τρομερό πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινοπράσινοι» με δυο γκολ, 9 τελικές, μπόλικες φάσεις και ασφυκτικό επιθετικό πρέσινγκ. Σπουδαίο ματς οι Ακοράν, Ναράνχο, Φερνάντεθ.

Κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη η ΑΕΚ που σκόραρε ακόμη δυο γκολ με Μακρή και Φλοριάν. Το μυαλό πήγε και στον μεσοβδόμαδο αγώνα με την Πάφο.

Στα ρηχά οι «μαυροπράσινοι» του Κ. Σεραφείμ που δεν έδωσαν συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις τους και δέχθηκαν βαριά ήττα στη χειρότερη τους φετινή εμφάνιση.

Εφτά γκολ στα τελευταία δυο παιχνίδια η ομάδα του Αυγουστή που άρχισε να βάζει την σφραγίδα του και να αλλάζει προς το καλύτερο την ΑΕΚ.

Έπιασε τον Ολυμπιακό στους 22 βαθμούς η ΑΕΚ και τον υποσκέλισε.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα...

- Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Κίκη Λευκαρίτη στην Αρένα - Αιωνία του η μνήμη (Από τα ιδρυτικά μέλη της ομάδας του Πεζοπορικού-ΑΕΚ)

γδφγδφγδφδγφγδφγγ

- Έναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

- 3' Με χώρο ο Θωμάς Ιωάννου από τα αριστερά, προωθήθηκε αρκετά, έδωσε στον Ακοράν στο ύψος της περιοχής, ο Νάνι έκοψε.

- 5' Γρήγορος ρυθμός στο ματς, πάνω-κάτω η μπάλα.

- 7' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ, ο Ναράνχο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το βολέ, η μπάλα άουτ.

- 9' Πρέσινγκ της ΑΕΚ, αναγκάζει τον Ολυμπιακό σε λάθη.

- Δεκάλεπτο στην "Αρένα", η ΑΕΚ πιέζει ψηλά, ο Ολυμπιακός προσπαθεί να βρει τα πατήματα του.

- 13' Μικρή διακοπή, ο Νάνι στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Ναράνχο. Τίποτα το ανησυχητικό...

Παρατηρήσεις του Βασίλη Δημητρίου σε μέλη του πάγκου του Ολυμπιακού...

- 15' Κίτρινη στον Νάνι για φάουλ πάνω στον Σπιρόφσκι. Η τρίτη για τον Νάνι, χάνει τον επόμενο αγώνα με την ΑΕΛ.

- 16' ΟΚ ο Σπιρόφσκι, δεν αντιμετωπίζει κάτι το ιδιαίτερο.

- 17' Φάουλ κερδίζει ο Γκουστάβο που έφευγε στην αντεπίθεση, κάποιες διαμαρτυρίες στον Β. Δημητρίου για κίτρινη στον Μικέλ. Δεν τον τιμωρεί ο ρεφ.

- 17' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Ναράνχο! Ο Φερνάντεθ από τα δεξιά έκανε τη κεφαλιά πάσα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ισπανός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μπροστά η ΑΕΚ με τον "καυτό" Ναράνχο που σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι.

γδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδ

- 19' Ο Ζαχαρίου το βολέ από μέσα στη περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 22' Κίτρινη στον Μίλετιτς για φάουλ στον Ακοράν.

- 23' Υπεροχή της ΑΕΚ στο ματς, ο Ολυμπιακός δεν πατά καλά...

- 25' Νέα ευκαιρία της ΑΕΚ, γύρισμα του Θωμά Ιωάννου, ο Ακοράν μέσα στη περιοχή, κάνει το σουτ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή φάση για τους γηπεδούχους.

- 26' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ με τον Μακρή! Ο Κύπριος επιθετικός μέσα στη περιοχή, έπιασε το σουτ, άουτ! Ο Φερνάντεθ έκλεψε, έδωσε στον Μακρή, άστοχος ο Παφίτης άσος.

- 28' Ακοράν στην περιοχή - στο σημείο του πέναλτι, έκανε το φαλτσαριστό σουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ! Κατά κύματα οι επιθέσεις της ομάδας του Αυγουστή που φωνάζει... για τις πολλές ευκαιρίες.

- 30' Τρομερή επέμβαση του Μιχαήλ!! Ο Ναράνχο από πολύ κοντά έκανε τη κεφαλιά, ο Μιχαήλ το βγάζει σε κόρνερ! Κρατάει τον Ολυμπιακό στο 1-0 ο διεθνής κύπριος κίπερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Φανταστικό πρώτο ημίωρο η ΑΕΚ. Η ομάδα του Αυγουστή κυριαρχεί στον αγώνα, σκόραρε ένα γκολ και "σπατάλησε" μπόλικες ευκαιρίες για να διευρύνει το υπερ της σκορ.

- 34' Ο Σάλι έκλεψε μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ από δύσκολη θέση, στο σώμα του Γκονζάλεθ η μπάλα.

- 37' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-0! Ο Ακοράν! Ο Ισπανός με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ. Εξαργυρώνει την υπεροχή της ΑΕΚ και πλέον έχει ισχυρό προβάδισμα.

38' Κίτρινη στον Ζαχαρίου για προβολή στον Τρουγιόλς.

- 40' Σουτ του Σπιρόφσκι, άουτ η μπάλα.

- 42' Στη περιοχή ο Ζαχαρίου ανακόπησε λανθασμένα ως οφσάιντ. Στην ίδια ευθεία ο κύπριος μεσοεπιθετικός...

- 43΄ Ο Ακοράν από τα δεξιά, γύρισε προς το σημείο του πέναλτι, ο Κυριάκου διώχνει προ του Ναράνχο.

γδφγγδφγγδφ

ΕΝΑ το λεπτό της καθυστέρησης.

- 45+1' Στημένο για τον Ολυμπιακό, ο Γκουστάβο εκτέλεσε, η μπάλα πέρασε απ' όλους, άουτ.

ΤΕΛΟΣ στο πρώτο ημίχρονο. Υπέροχη εμφάνιση η ΑΕΚ, ίσως ένα από τα κορυφαία ημίχρονα για τους "κιτρινοπράσινους" Εννέα τελικές προσπάθειες, μπόλικες φάσεις, δυο γκολ και ένα ασφυκτικό - επιθετικό πρέσινγκ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στην επιθετική διάθεση της ΑΕΚ και φυσιολογικά πάει στο ημίχρονο με το 2-0.

σδφσδσσδφσδ

- Πάει για μαζεμένες αλλαγές ο Ολυμπιακός - Ψάλτης, Σαρφό στις θέσεις των Κυριάκου, Σαλί.

- 46' Έναρξη στην επανάληψη

- 47' Δύσκολα ο Μιχαήλ σε στημένη φάση της ΑΕΚ, στην συνέχεια ο Ακοράν έκανε το σουτ, στα σώματα η μπάλα.

- 48' Σέντρα του Μανρίκε, πήδηξε ο Μάντζης, ο Τόνιο βγήκε και μάζεψε.

- 51' Ο Μάντζης από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Αντωνιάδης δεν απομάκρυνε σωστά, ο Γκουστάβο δεν βρήκε καλά τη μπάλα.

- 53' Φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Γκουστάβο μόνος και ανενόχλητος στη περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Με το κακό του πόδι το δεξί ο Βραζιλιάνος δεν αξιοποίησε τη πάσα του Ψάλτη.

- 54' Ο Μακρής έκανε το σουτ, ο Σαντάνα βάζει την κόντρα, μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 57' Πιο απαιτητικός ο Ολυμπιακός, ψάχνει το γκολ της μείωσης, η ΑΕΚ προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0.

- 59' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 3-0! Ο Μακρής! Έγινε λάθος απομάκρυνση του Μιχαήλ, η ΑΕΚ έκλεψε, ο κίπερ του Ολυμπιακού βρέθηκε στο έδαφος με τον Ναράνχο, ο Μακρής ήταν στη σωστή θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μιχαήλ φαίνεται να ανατρέπει τον Ναράνχο, ο Β. Δημητρίου θεωρεί πως δεν υπήρχε παράβαση, άφησε το παιχνίδι και ήρθε το τρίτο γκολ των "κιτρινοπρασίνων".

φδγδφγδφγδγδφγφγ

- 65' Μετά και το 3ο γκολ της ΑΕΚ, η ομάδα του Αυγουστή έχει "σβήσει" το ματς. Συντήρηση και διαχείριση ενόψει των επόμενων αγώνων.

- 69' Δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Μακρή, το βγάζει ο Μιχαήλ.

- 70' Tελική του Φλοριάν, το σουτ του Γάλλου άουτ.

- 71' Ο Φλοριάν βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, το μπλοκάρει ο Κύπριος κίπερ.

- 72' Σουτ του Γκουστάβο, σταθερά ο Τόνιο.

- 75' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 4-0! Ο Φλοριάν! Λάθος κοντρόλ ο Μιχαήλ, ο Φλοριάν πίεσε και έκλεψε τη μπάλα και σε κενό τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0.

γδφγφδγδφδγφγδφδφδγφγδφγφδγδφγ

- 76' Από κοντά ο Μάντζης, δεν κατάφερε να νικήσει τον Τόνιο που μάζεψε σταθερά.

- 77' Σουτ του Σαρφό, άουτ.

- 80' Κίτρινη ο Μοϊσόφ.

- 83' Κοστόφ στη θέση του Μάντζη.

- 85' Ο Σαντάνα μέσα στη περιοχή, απέναντι από τον Τόνιο, χλιαρό το σουτ, εύκολα ο Ισπανός κίπερ.