ΑΕΚ-ΑΕΛ: Με το δεξί ο Μπεν Σιμόν/Τριάρα και χαμόγελα! (Φώτος)

Με νίκη άρχισε η δεύτερη θητεία του Ραν Μπεν Σιμόν στην ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της ΑΕΛ με 3-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και με δεύτερη σερί νίκη ανέβηκε στους 19 βαθμούς αφήνοντας την ΑΕΛ στους 13.

Πάτησε εξάδα η ΑΕΚ με την νέα της νίκης πιάνοντας την Νέα Σαλαμίνα. Μένει πίσω στην βαθμολογία η ΑΕΛ μετά και την νέας της ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ άνοιξε στο σκορ στο 6ο λεπτό με τον Γκαρσία με κεφαλιά και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντίμερς. Τα άλλα δυο γκολ ήρθαν στο β' μέρος για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν.

Στο 55ο λεπτό ο Τόνγκια από κοντά πέτυχε το 2-0 αφού πρώτα ο Φαράζ είχε τελική προσπάθεια πάνω στον Μούριελ με την μπάλα να καταλήγει στον Τόνγκια ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Τον επίλογο στην Αρένα έγραψε ο Λόπες στο 87ο λεπτό με κοντινή προβολή και μετά από μπαλιά του Γκιούρτσο.

Προσπάθησε η ΑΕΛ αλλά σε καμία περίπτωση δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Πίριτς. Καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Κόσκελα ήρθε στο πρώτο μέρος με τον Αντρέου να αστοχεί από καλή θέση.

Το kerkida.net ήταν στην ΑΕΚ Αρένα και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν με τον Χρίστο Χαραλάμπους. Στο Live της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

σαδσδ

-6' Κόρνερ για την ΑΕΚ.

ΓΚΟΛ 1-0 για την ΑΕΚ με Γκαρσία. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντίμερς και με κεφαλιά ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μούριελ για το προβάδισμα των γηπεδούχων.

δφγδφ

-8' Πρώτη φάση πρώτο γκολ για την ΑΕΚ. Περιμένουμε πλέον την αντίδραση της ΑΕΛ.

-9' Συρτή σέντρα του Μορέιρα, ο Γκαρσία σταματά την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή του Πίριτς.

-10' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Στα χέρια του Πίριτς η μπάλα.

ασδασαα

-16' Όμορφη ατομική ενέργεια από τον Αντρέου πάτησε περιοχή αλλά άνοιξε αρκετά την μπάλα την τελευταία στιγμή.

-19' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα για τον Αντρέου της ΑΕΛ.

-20' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Ντίμερς η μπάλα λίγο έξω.

-30' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με την ΑΕΚ όμως να ελέγχει και την ΑΕΛ να προσπαθεί κυρίως με σέντρες να απειλήσει την εστία του Πίριτς χωρίς αποτέλεσμα.

σδφσδφδ

-34' Σουτ του Φαράζ η μπάλα έξω.

-37' Κεφαλιά του Τσούκα στα χέρια του Πίριτς η μπάλα.

-44' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ανδρέου μετά από πάσα του Χέντι βγήκε απέναντι από τον Πίριτς έκανε το δυνατό πλασέ με την μπάλα να περνά έξω. Πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους να φέρουν τον αγώνα στα ίσα.

σαδσδα

Ένα λεπτό οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

-45+ Κίτρινη στον Ντέγοεστ.

Τέλος του πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Τσούκα στη θέση του ο Φραντζής.

-49' Κίτρινη στον Μπάστο για φαουλ στον Σολ.

-55' Γκολ 2-0 για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια. Ο Σολ μέσα στην περιοχή, πάτησε την μπάλα για τον Φαράζ ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, έκανε την επέμβαση ο Μούριελ η μπάλα κατέληξε στον Τόνγκια ο οποίος με νέο πλασέ νίκησε το τερματοφύλακα της ΑΕΛ για το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

δσσ

-63' Κίτρινη στον Πονς για φαουλ.

-64' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός οι Μεντόγεβιτς , Ανδρέου και Ντέγοεστ στις θέσεις τους οι Τσέρνιχ, Μακρής και Σίλβα.

-70' Πήρε μπάλα η ΑΕΛ και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

-73' Κίτρινη και στον Σολ.

σδφδ

-75' Αλλαγή για την ΑΕΚ εκτός ο Φαράζ στη θέση του ο Λόπες.

-77' Σουτ του Λέδες με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα ο Μούριελ.

-80' Αλλαγή για την ΑΕΛ εκτός ο Μορέιρα μέσα ο Κα.

-81' Αλλαγή για την ΑΕΚ εκτός ο Σολ στη θέση του ο Γκιούρτσο.

-87' Γκολ 3-0 για την ΑΕΚ με τον Λόπες. Ο Γκιούρτσο γύρισε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Λόπες με προβολή την έστειλε στα δίκτυα για το τρίτο γκολ της ομάδας της Λάρνακας.