Διπλό... ΚΟΡΥΦΗΣ στο ντεμπούτο Πετράκη!

Σε ένα ντέρμπι που απουσίαζε η ποιότητα και οι πολλές ευκαιρίες, ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να περάσει με νίκη από την "ΑΡΕΝΑ", επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της Κυριακής (22/11), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της, η Λεμεσιανή ομάδα σκόραρε πρώτη με τον Πίττα στο 29', η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Ακοράν στο 66' και ο Απόλλωνας έφτασε στη νίκη με γκολ του Ντιγκινί στο 73'. Με τη νίκη του ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 23 βαθμούς και... έπιασε στην κορυφή την Ανόρθωση, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

-Όπως σε όλους του αγώνες, οι παίκτες έκαναν πάσες στο πρώτο λεπτό, ως ένδειξη στήριξης στους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στις μικρές κατηγορίες.

-1' Ξεκίνησε κανονικά το ματς.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

-7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Απόλλωνα από δεξιά. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Μάρκοβιτς από δεξιά, κεφαλιά του Ντιγκινί από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Τέουνκενς που έμεινε... άγαλμα να παρακολουθεί την πορεία της.

-13' Διαγώνιο σουτ του Μακρή, άστοχο.

-18' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ. Εκτέλεσε ο Ναράνχο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-21' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ με τον Σπιρόφσκι που μπήκε στην περιοχή, είχε την μπάλα στο αριστερό αλλά δεν σούταρε, με αποτέλεσμα να τον προλάβουν οι αντίπαλοι αμυντικοί.

-23' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Ντιγκινί για φάουλ από πίσω στον Φερνάντεθ.

-25' Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας. Ο Γιαννιώτας από δεξιά έκανε την σέντρα, με την μπάλα να χτυπά στο ανοικτό χέρι του Θάντι και να φεύγει σε κόρνερ. Ο ρεφ Σωτηρίου δεν υπέδειξε την παράβαση και το ματς συνεχίστηκε με κόρνερ.

-27' Κίτρινη στον Χέιτλι.

-29' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα! Προσωπικό γκολ από τον διεθνή άσο. Πήρε την μπάλα από αριστερά έξω από την περιοχή, συνέκλινε προς τα μέσα φέρνοντας την μπάλα στο δεξί και έκανε το δυνατό συρτό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τέουνκενς και στα δίκτυα για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-31' Ο Πίττας έγινε ξανά απειλητικός από αριστερά, αφού δέχθηκε μακρινή διαγώνια μπαλιά από δεξιά αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ. Στην συνέχεια ο άσος του Απόλλωνα πλάσαρε και σκόραρε, αλλά οι αμυντικοί και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ είχαν ήδη σταματήσει. Στις επαναληπτικές προβολές και με την βοήθεια της τεχνολογίας απ' την Primetel, φάνηκε ότι ο Πίττας ήταν ένα... κλικ πιο μπροστά από την αντίπαλη άμυνα.

-38' Σπουδαία ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Αγκίρε από αριστερά, ο Ντιγκινί έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι και προσπάθησε για την προβολή, μόνος απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά δεν βρήκε την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.

-44' Σουτ του Σπιρόφσκι από μακριά, πολύ άστοχο. Τελική μετά από ώρα για την ΑΕΚ.

-45' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι για δυνατό τάκλιν στον Μάρκοβιτς.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+2' Εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς από μακριά, άστοχος.

-46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Ακοράν αντί Μακρή και Σπόλιαριτς.

-46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χάμπος αντί Μάρκοβιτς.

-48' Εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, λίγο έξω η μπάλα.

-50' Κίτρινη στον Σάλαϊ. Ήταν στο όριο, τις έκανε τρεις και θα απουσιάσε σε ένα από τα επόμενα δύο ματς του Απόλλωνα.

-51' Σκοράρει η ΑΕΚ με τον Ναράνχο αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

-55' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του τραυματία Πέδρο στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Φιλιώτης.

-61΄Κίτρινη στον Θάντι για φάουλ στον Γιαννιώτα.

-62' Εκτέλεση φάουλ του Αγκίρε, αδύναμη η προβολή του Γιούστε, μπλόκαρε ο Τέουνκενς.

-63' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σακέτι αντί Μπένσοπ.

-66' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν! Φοβερό γκολ από τον Ισπανό που πήρε την μπάλα από αριστερά, έκανε συνεχόμενες προσποιήσεις, έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νικώντας τον Δημητρίου για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αναστασίου αντί Νάντο.

-69' Ωραίο σουτ του Γιαννιώτα, λίγο έξω η μπάλα.

-72' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σπιρόφσκι, με διπλή προσπάθεια ο Δημητρίου.

-73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί! Ιδανική αντεπίθεση από τους "γαλάζιους", ο Φιλιώτης ανέβηκε σε θέση έξω δεξιά και έκανε το ωραίο παράλληλο γύρισμα προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ντιγκινί πλάσαρε εύστοχα για το 1-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Θάντι.

-83' Προσπαθεί η ΑΕΚ, έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά αλλά χωρίς ουσία.

-87' Αδύναμο το σουτ του Γιαννιώτα, εύκολα ο Τέουνκενς.

-88' Ολοκληρώνει με διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Νταμπό και Βασιλείου αντί Ντένιτς και Γιαννιώτα.

-89' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο φορ του Απόλλωνα έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γκονζάλεθ, χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και... κατέληξε στα χέρια του Τέουνκενς.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Τετ α τετ του Νταμπό, σε κόρνερ ο Τέουνκενς.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Θάντι (80'Κωνσταντίνου), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (46'Ακοράν), Χέιτλι, Νάντο (67'Αναστασίου), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ναράνχο, Μακρής (46'Τρισκόφσκι).

Στον πάγκο: Τόνιο, Τρισκόφσκι, Αντωνιάδης, Ακοράν, Μοϊσόφ, Ανδρέου, Έκτορ, Αναστασίου, Κωνσταντίνου.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο (55'Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Ντένιτς (88'Νταμπό), Μάρκοβιτς (46'Χάμπος), Πίττας, Γιαννιώτας (88'Βασιλείου), Ντιγκινί, Μπένσοπ (63'Σακέτι).

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Βασιλείου, Σακέτι, Χάμπος, Ματέι, Νταμπό, Γκακπέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέιτλι (3η), Σπιρόφσκι, Θάντι / Ντιγκινί, Σάλαϊ (3η).

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος