"Λύτρωση"... με Φλοριάν! (Φώτος)

Με... ήρωα τον Φλοριάν Τολεμές που με μια υπέροχη κεφαλιά στο 88' σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 την Καρμιώτισσα στην "ΑΡΕΝΑ" το απόγευμα της Τετάρτης (23/12), σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική. Η ομάδα της Λάρνακας αν και είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του 90λέπτου, εντούτοις δυσκολεύτηκε στην δημιουργία φάσεων αφού η Καρμιώτισσα αμύνθηκε εξαιρετικά. Την λύση έδωσε ο Γάλλος επιθετικός, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη που είναι η 4η στα τελευταία 5 παιχνίδια πρωταθλήματος.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στην μεσαία γραμμή.

-7' Επικίνδυνο γύρισμα του Τολεμές από δεξιά, έδιωξε σε πλάγιο ο Μπαράνοφ.

-10' Πρώτη προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα. Σέντρα του Ι. Σάσι από αριστερά, "καθάρισε" την φάση ο Τόνιο.

-17' Κίτρινη στον Χρίστου, πρώτη στο ματς.

-20' Κίτρινη και στον Σπιρόφσκι, για φάουλ στον Ρομό.

-22' Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός ο τραυματίας Παχίπης, στη θέση του ο Νεοφύτου.

ωγββ

-23' Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του α' ημιχρόνου, χωρίς κάποια ευκαιρία στο ματς. Φλύαρη υπεροχή για την ΑΕΚ.

-31' Φάουλ σε σχετικά καλή θέση για την ΑΕΚ. Εκτέλεσε ο Ναράνχο, ψηλά έξω η μπάλα.

-32' Πρώτη καλή τελική στο ματς. Ο Μόμο Σάσι μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έψαξε την πάσα αλλά δεν είδε συμπαίκτη του σε καλύτερη θέση γι' αυτό και δοκίμασε απο πλάγια θέση να νικήσει τον Τόνιο. Αντέδρασε σωστά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ και έδιωξε.

-32' Κίτρινη στον Μπαράνοφ για δυνατό φάουλ στον Τολεμές.

-35' Λάθος του Μαλεκκίδη, κατά μέτωπο επίθεση και σουτ του Σπιρόφσκι, ψηλά έξω.

-36' Μικρή διακοπή στο ματς, χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι ο Γκονζάλεθ με τον Πέρεζ. Μπήκαν τα ιατρικά επιτελεία στο γήπεδο.

ρτρνββν

-38' Επανέναρξη του αγώνα. Συνεχίζουν κανονικά Γκονζάλεθ και Πέρεζ.

-45' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Τολεμές συνδυάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κίτρινη στον Μ. Σάσι για φάουλ στον Ακοράν. Ήταν στο όριο, θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της Καρμιώτισσας (με ΑΕΛ ή ΕΝΠ).

-45+3' Εκτελέστηκε το φάουλ, στο έδαφος ο Σπιρόφσκι. Διαμαρτυρίες για πέναλτι σε κράτημα του Σκοπιανού. Ο ρεφ Φελλάς σφύριξε την λήξη του ημιχρόνου, αλλά περίμενε για λίγο εντός αγωνιστικού χώρου. Όπως αναφέρθηκε απ' τους ρεπόρτερ της Primetel, εξετάστηκε για μερικά δευτερόλεπτα η φάση από το VAR και αφού αποφασίστηκε ότι δεν υπήρχε παράβαση, έφυγαν ο διαιτητής και οι παίκτες για τα αποδυτήρια.

-46' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο τραυματίας Γκονζάλεθ, μέσα ο Γκαρσία.

εγβω

-57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν! Εξετάζεται από το VAR, για το αν υπήρχε φάουλ του Σπόλιαριτς στον Μ. Σάσι, στο ξεκίνημα της φάσης. Κλήθηκε ο Φελλάς να πάει να δει ο ίδιος την φάση.

-58' ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ. Δόθηκε φάουλ για την Καρμιώτισσα. Επιστρέφουμε... στο 0-0!

βτερω

-64' Κίτρινη στον Νεοφύτου για δυνατό φάουλ στον Τρισκόφσκι.

-65' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Τολεμές. Εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Μ. Σάσι από καλή θέση εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-70' Κίτρινη στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Ακοράν.

-72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μακρής αντί Σπόλιαριτς.

-72' Αλλαγή και για την Καρμιώτισσα. Ευσταθίου αντί Μ. Σάσι.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυξάνει την πίεση της ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να φτιάχνει με ευκολία τελικές.

-81' Αλλαγή για την ΑΕΚ Φερνάντεθ αντί Ιωάννου.

-87' Αλλγή για την ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Ναράνχο.

-88' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μπουμπακάρι αντί Μπαρκάν.

-88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν Τολεμές! Σέντρα του Φερνάντεθ από δεξιά, άψογη κεφαλιά απ' τον Γάλλο, στα δίκτυα του Κυριακίδη για το 1-0!

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (72'Μακρής), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκονζάλεθ (46'Γκαρσία), Ιωάννου (81'Φερνάντεθ), Τολεμές, Ναράνχο (87'Κωνσταντίνου).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τέουνκενς, Γκαρσία, Φερνάντεθ, Αναστασίου, Ναούμ, Κωνσταντίνου, Μακρής, Ανδρέου.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Μπαράνοφ, Παχίπης (22'Νεοφύτου), Ρομό, Μ. Σάσι (72'Ευσταθίου), Μπαρκάν (88'Μπουμπακάρι), Πέρεζ, Ι. Σάσι, Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς.

Στον πάγκο: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπουμπακάρι, Χριστοφή, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Πολύζος, Νεοφύτου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι - Μ. Σάσι, Χρίστου, Μπαράνοφ, Νεοφύτου, Μαλεκκίδης.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π, Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος