Υπόθεση... ημιχρόνου και ΤΡΙΑΡΑ στην "Αρένα"! (Φώτος)

Μια Ομόνοια αποφασισμένη που στο πρώτο ημίχρονο είχε ποσοστό ευστοχίας στο 100%, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ και πανηγύρισε τη νίκη στο εκτός έδρας ντέρμπι της Κυριακής (03/01). Η ομάδα του Χένινγκ Μπερκ επικράτησε της ΑΕΚ στην "ΑΡΕΝΑ" με 3-0, έχοντας ως σκόρερ τους Παπουλή (πέναλτι) και Ασάντε (δις). Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, στο οποίο η Ομόνοια είχε το απόλυτο, τρεις τελικές - τρία γκολ! Πρώτη νίκη της Ομόνοιας στην "ΑΡΕΝΑ" και πέμπτη σερί στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ με τον Σωφρόνη στον πάγκο, σε ματς πρωταθλήματος. Είχε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάποια τελική. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή, χωρίς να έχει καταφέρει να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του Φαμπιάνο.

-8' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Πρώτη τελική και μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σπιρόφσκι λίγα μέτρα εκτός περιοχής έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο. Στην επαναφορά ο Φλοριάν προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά αλλά δεν είχε δύναμη, με τον κήπερ της Ομόνοιας να μπλοκάρει σταθερά.

-11' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Γκόμεθ για φάουλ στον Φλοριάν. Είναι η 3η και θα απουσιάσει σε ένα από τα δύο ντέρμπι που ακολουθούν, είτε με Απόλλωνα εντός είτε με ΑΕΛ εκτός.

-15' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Ο Κούσουλος... τσίμπησε την μπάλα εντός περιοχής, τον μάρκαρε ο Αντωνιάδης. Έδειξε το σημείο του πέναλτι ο Βασίλης Δημητρίου, συμφώνησε μαζί του το VAR και ο Παπουλής στην εκτέλεση.

-17' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Παπουλής εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Τόνιο ο οποίος έπεσε σωστά στην αριστερή του πλευρά αλλά δεν μπόρεσε να το αποκρούσει. 1-0 για την Ομόνοια. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

σω σφδ

-22' Προσπαθεί περισσότερο από αριστερά με τον Ιωάννου να επιτεθεί η ΑΕΚ, ψάχνοντας την ισοφάριση.

-27' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ασάντε! Ο Τζιωνής στην κατά μέτωπο επίθεση, πάσα στον Ασάντε, αυτός από δεξιά εντός περιοχής συνέκλινε, έφερε την μπάλα στο αριστερό και έκανε ένα υπέροχο πλασέ, στέλνοντας την στο δεξί "παραθυράκι" της εστίας του Τόνιο για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-29' Αντίδραση με διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Φαμπιάνο είπε "όχι". Αρχικά σε σουτ στην κίνηση του Ακοράν, που έδιωξε σε κόρνερ και στην συνέχεια από κοντινή κεφαλιά του Τρισκόφσκι, που απέκρουσε δύσκολα.

-34' Μπήκε στην περιοχή από αριστερά ο Ακοράν, ήταν σε θέση βολής αλλά βρέθηκε στο έδαφος υπό την πίεση του Τιάγκο. Ζήτησε πέναλτι αλλά ο Βασίλης Δημητρίου ήταν κοντά στην φάση και έδειξε στον Ισπανό άσο να σηκωθεί και ο αγώνας συνεχίστηκε.

-39' Σέντρα του Σπιρόφσκι από δεξιά, ο Φλοριάν κοντρόλαρε σε καλή θέση εντός περιοχής, αλλά τον πρόλαβε ο Χούμποτσαν και έδιωξε.

-41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, ξανά με τον Ασάντε! Υποδειγματική αντεπίθεση από πλευράς "πρασίνων"! Ο Παπουλής πήρε την μπάλα στην μεσαία γραμμή από δεξιά, είδε τον χώρο που υπήρχε απέναντι στην πλευρά του Λέζιακς και την έστειλε με μπόλικα φάλτσα, για να την βρει μπροστά του ο Τσέχος μπακ ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Ασάντε που είχε εύκολο έργο από κοντά, πλασάροντας για το 3-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ργ4γωρ

-43' Κίτρινη στον Σέχου, για φάουλ στον Ιωάννου.

-43' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέιτλι από πλάγια θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-46' Αντίδραση απ' τον Σωφρόνη. Ξεκινάει με τρεις αλλαγές το β' μέρος. Χάουγκεν (ντεμπούτο) αντί Ιωάννου, Φερνάντεθ αντί Μοϊσόφ και Ναράνχο αντί Σπιρόφσκι.

τερβν τρνβ ρ

-46' Δύο αλλαγές για τον Μπεργκ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ντούρις αντί Παπουλή και Μποτεάκ αντί Ασάντε. (ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το... σκεπτικό των αλλαγών).

-49' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Σουτ του Ναράνχο με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-53' Κίτρινη στον Γκαρσία για φάουλ στον Τζιωνή.

-60' Ωραία ατομική προσπάθεια του Τζιωνή και στρώσιμο στον Κούσουλ που έκανε το συρτό σουτ στην κίνηση, λίγο έξω η μπάλα.

-61' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μακρής αντί του Τρισκόφσκι που αποχώρησε τραυματίας.

τηβτ\

-62' Σουτ του Ντούρις από κοντά, ψηλά έξω.

-67' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ντούρις έκλεψε απ' τον Γκονζάλεθ στο κέντρο, στην αντεπίθεση οι "πράσινοι" ήταν τρεις εναντίον ενός, ο Σλοβάκος πέρασε στον Τιάγκο που έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Τόνιο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-68' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Σωφρόνης. Θάντι αντί Γκαρσία.

-76' Διπλή αλλαγή για τον Μπεργκ. Κακουλλής και Λοΐζου αντί Τζιωνή και Τιάγκο.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Λίγα πράγματα στα τελευταία λεπτά, χωρίς φάσεις.

-88' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέιτλι, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, έδιωξε ο Τόνιο.

ΑΕΚ: Τονιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (46'Ναράνχο), Ακοράν, Τρισκόφσκι (61'Μακρής), Γκαρσία (68'Θάντι), Χέιτλι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46'Χάουγκεν), Φλοριάν, Μοϊσόφ (46'Φερνάντεθ).

Στον πάγκο: Τέουνκενς, Θάντι, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς, Χάουγκεν, Φερνάντεθ, Ναράνχο, Κωνσταντίνου, Μακρής.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (46'Ντούρις), Τζιωνής (76'Κακουλλής), Τιάγκο (76'Λοΐζου), Ασάντε (46'Μποτεάκ).

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Λούφτνερ, Μαυρίας, Γκόμες, Λοΐζου, Μποτεάκ, Κακουλλής, Ντούρις.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία / Γκόμεθ (3η), Σέχου.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος