Διπλό στην "ΑΡΕΝΑ" και ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η ΟΜΟΝΟΙΑ!! (Φώτος)

Χάρις σε ένα γκολ του Φώτη Παπουλή στο ξεκίνημα του β' μέρους, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στην "ΑΡΕΝΑ", σε παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Απόλλωνα με τον Ολυμπιακό στο "Τσίρειο", στέφθηκε από σήμερα πρωταθλήτρια για 21η φορά στην ιστορία της και 1η μετά το 2009-10!! Με την γκέλα του Απόλλωνα, η διαφορά ανέβηκε στους 5 βαθμούς και μετέτρεψε σε αδιάφορο το μεταξύ τους παιχνίδι στο φινάλε.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

-1' "Αγγίζει" το γκολ στα 27 δευτερόλεπτα η Ομόνοια! Στην πρώτη κατοχή του αγώνα, ο Τσέποβιτς βγήκε από αριστερά, έστρωσε στον Τιάγκο, αυτός σέντραρε με το αριστερό προς τον Παπουλή ο οποίος με κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής... σημάδεψε τον Μολ! Έδιωξε δύσκολα ο κίπερ της ΑΕΚ και κράτησε το 0-0.

-5' Δημιουργεί ξανά από αριστερά η Ομόνοια. Κάθετη του Γκόμεθ, ο Λέζιακς έπαιξε με την μία ψάχνοντας τον Τσέποβιτς στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε σε κόρνερ με εξαιρετικό τάκλιν ο Γκονζάλεθ.

-7' Νέα κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια! Τρίτη σε 7 λεπτά! Ξανά από αριστερά, ο Γκόμεθ στον Λέζιακς, αυτός την σέντρα προς τον Παπουλή ο οποίος αστόχησε ξανά από κοντά με το κεφάλι!

-10' Πολύ καλό δεκάλεπτο για την Ομόνοια, το μόνο που της έλειψε ήταν το γκολ.

-12' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Αδύναμο το πλασέ του Ακοράν, εύκολα ο Φαμπιάνο.

-16' Τρίτη τελική για τον Παπουλή, από μακριά αυτή την φορά έκανε το σουτ, ψηλά έξω η μπάλα.

-18' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Φερνάντεθ ανέβηκε από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε, η μπάλα στρώθηκε στον Ακοράν λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του Ισπανού ήταν απελπιστικά άστοχο.

-20' Φάουλ για την ΑΕΚ, εκατοστά έξω απ' την περιοχή του Φαμπιάνο. Το κέρδισε ο Σπιρόφσκι απ' τον Χούμποτσαν.

-22' Εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι, στο τείχος η μπάλα.

-28' Μετά το πρώτο τέταρτο που κυριάρχησε πλήρως η Ομόνοια, έχει ισορροπήσει το ματς η ΑΕΚ.

-35' Χωρίς τελικές στα τελευταία λεπτά, έχει την κατοχή της μπάλας η ΑΕΚ.

-38' Σουτ του Ακοράν από μακριά, αδύναμο, έφυγε έξω.

-41' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Σέχου για πάτημα από πίσω στον Ακοράν. Δεν ήταν στο όριο ο Νιγηριανός.

-44' Ωραία ενέργεια του Ναούμ, "άδειασε" δις τον Κούσουλο και έκανε το σουτ με το αριστερό, λίγο έξω η μπάλα.

-45' Απειλεί εκ νέου η ΑΕΚ! Κάθετη του Ακοράν, σουτ στην κίνηση ο "Τρίσκο" από καλή θέση εντός περιοχής, ψηλά έξω η μπάλα.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

;γε5ρφγρε

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-49' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σκόρερ ο Παπουλής, με το γνωστό... σκηνικό από αριστερά! Ο Λέζιακς απ' την γραμμή του πλαγίου είδε την κίνηση του Τιάγκο, τον τροφοδότησε σωστά, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σωστό γύρισμα στον Παπουλή που από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-55' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χέιτλι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Φαμπιάνο δεν αντέδρασε σωστά και του έφυγε η μπάλα μέσα απ' τα χέρια, ο Τρισκόφσκι ήταν έτοιμος να πλασάρει από κοντά αλλά με τρομερή άμυνα ο Σέχου έδιωξε σωτήρια.

-58' Τελική ξανά για την ΑΕΚ, διαγώνιο σουτ του Νάντο από δεξιά, έξω η μπάλα.

-61' Ξανά στο τείχος η εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι. Σε κόρνερ η μπάλα.

-67' Δεύτερη κίτρινη στο ματς, πρώτη για την ΑΕΚ. Ο Αντωνιάδης για κράτημα στον Τσέποβιτς.

-70' Άστοχο το σουτ του Κούσουλου από μακριά.

-70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Σπόλιαριτς και Ναράνχο αντί Νάντο και Σπιρόφσκι.

-77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αναστασίου αντί Ναούμ.

-78' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Τσέποβιτς και Τζιωνής αντί Παπουλή.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά.

-83' Σουτ του Τρισκόφσκι από καλή θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-87' Κίτρινη στον Ναράνχο για φάουλ στον Γκόμεθ.

-88' Αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Μποτεάκ.

-88' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Σαββίδης αντί Ακοράν.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Ντούρις.

-Τέλος αγώνα. Η Ομόνοια επικράτησε με 0-1 και στέφθηκε πρωταθλήτρια!

AEK: Μολ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (70'Σπόλιαριτς), Ακοράν (88'Σαββίδης), Τρισκόφσκι, Νάντο (70'Ναράνχο), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Ναούμ (77'Αναστασίου).

Στον πάγκο: Τέουνκενς, Σπόλιαριτς, Σούντερντεν, Αναστασίου, Ναράνχο, Κωνσταντίνου, Θωμά, Μπέιτς, Σαββίδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ (88'Λοΐζου), Παπουλής (78'Τζιωνής), Τσέποβιτς (78'Ντούρις).

Στον πάγκο: οι Παναγή, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Λοΐζου, Ντούρις, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνιάδης, Ναράνχο, Ιωάννου / Σέχου.

Διαιτητής: HATEGAN OVIDIU ALIN
Α' Βοηθός Διαιτητής: GHINGULEAC RADU ADRIAN STEFAN