ΑΕΚ-Ομόνοια: Κιτρινοπράσινο το ντέρμπι και… ζωντανή για το όνειρο! (φώτος)

Κιτρινοπράσινο βάφτηκε το ντέρμπι στην Αρένα με την ΑΕΚ να επικρατεί 2-0 της Ομόνοιας το πλαίσιο της 8ης στροφής του Α’ ομίλου της β’ φάσης του πρωταθλήματος και… με το -1 από την κορυφή (σ.σ βρίσκεται το ΑΠΟΕΛ) να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για το όνειρο της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Με την επιτυχία της αυτή οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 71 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 65 και όντας στο -7 από την κορυφή, είπαν... αντίο στη "μάχη" για τον τίτλο. Δίκαιη η νίκη για την ΑΕΚ, χωρίς τελική προσπάθεια η Ομόνοια!

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Παιχνίδι δύναμης και τακτικής στο Α’ ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα στα πόδια τους την μπάλα, εντούτοις, η αλληλεξουδετέρωση στη δημιουργία έφερε ένα περιορισμένο από πλευράς φάσεων ημίχρονο.  Αν και το ματς ξεκίνησε με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά, όλα άλλαξαν όταν στο 49’ ο Λόπες με έξυπνο πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.  Με την Ομόνοια να μην δείχνει σημάδια αντίδρασης η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και στη συνέχεια διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τόνγκια στο 65’.  Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και… έτσι οι κιτρινοπράσινοι πανηγύρισαν ένα μεγάλο τρίποντο που τους αφήνει σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου.

Το www.kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στο "ΑΕΚ Αρένα". Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

ε

-Όλα έτοιμα για την έναρξη του ντέρμπι. Θερμός εναγκαλισμός Ραν Μπεν Σιμόν και Γιάννη Αναστασίου.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Σύγκρουση Γκάμα και Κούσουλου στην μεσαία γραμμή, μικρή διακοπή στο ματς.

-Τίποτα το σοβαρό τελικά.

3' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

5’ Απλώνει το παιχνίδι η ΑΕΚ και με καλή κυκλοφορία προσπαθεί να απειλήσει. Στην αντίπερα η Ομόνοια επιλέγει τις κόντρα επιθέσεις και ανά διαστήματα πιεζει ψηλά ώστε να αναγκάσει την αντίπαλη άμυνα σε λάθος.

10’ Καλό ρυθμός στο ντέρμπι αλλά απουσιάζουν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

18’ Παραμένει το 0-0. Ισορροπημένο παιχνίδι με τις δυνατές μονομαχίες να είναι το κύριο χαρακτηριστικό.

26’  Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ.

27’ Πρώτη καλή στιγμής το ματς. Μετά από σέντρα του Γκαρσία ο Σολ από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

29' Φωνάζουν για φάουλ στην ΑΕΚ στα όρια της μεγάλης περιοχής για σε μια επαφή του Σίμιτς στον Τόνκια. Ο ρεφ ήταν κοντά στη φάση και έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

39’ Οδεύουμε προς την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Παραμένουν ίδια τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν μη μπορώντας να φτιάξουν ευκαιρίες.

44’ Με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ κόντρα στον Άρη η λογική λέει ότι οι δύο ομάδες θα ρισκάρουν στο β’ ημίχρονο αφού σε καμία περίπτωση δεν είναι βολικό αποτέλεσμα η ισοπαλία.

45’ Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:

46’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Στεπίσνκι, μέσα ο Μπάκιτς.

γκο

50’ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ.  Μετά από ωραία συρτή μπαλιά του Ντιουνκού από δεξιά, ο Ράφα Λόπες βγήκε έξυπνα προς το πρώτο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. ΕΔΩ το γκολ

-Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ράφα Λόπες.

-Όπως και στον αγώνα στο ΓΣΠ ως ένδειξη

53' Απειλεί η ΑΕΚ σε σουτ Τόνγκια, λίγο έξω η μπάλα.

57’ Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια μετά το γκολ που δέχθηκε. Διαχείριση πλέον από πλευράς ΑΕΚ.

61' Ο Χαραλάμπους από δεξιά επιχείρησε να βρει τον Μπάκιτς που ήταν εντός περιοχής. Ο Μιλίσεβιτς επέμβηκε και έδιωξε σε πλάγιο.

64’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες η μπάλα κτυπά σε παίχτη της Ομόνοιας προ της γραμμής.

2-0 τον

65’ ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ. Μετά από φάση διαρκείας ο Ράφα Λόπες έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και στρώθηκε στον Τόνγκια που από κοντά με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. ΕΔΩ το γκολ.

68’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω Κούσουλος και Χαραλάμπους, μέσα οι Αλιούμ και Κασάμα.

69’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Λόπες και Φαράζ, μέσα οι Μάμας και Γκιούρτσο.

74’ Ενοχλήσεις νιώθει ο Γκάμα και θα γίνει αλλαγή. Στη θέση του ο Ναούμ.

76’ Μεγάλη χαμένη ευκαιράι για την ΑΕΚ για να πετύχει και… τρίτο γκολ. Ο Γκαρθία έκανε το σουτ, έδιωξε με δυσκολία ο Ουζόχο και στην επαναφορά ο Γκιούρτσο εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα παράλληλα έξω.

78’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Σίμιτς, μέσα ο Κακουλλής.

80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Τόνγκια και Σολ έξω. Σάντος και Κάσας μέσα.

82' Σε πρίπτωση που παραμείνουν τα αποτέλεσμα σε Αρένα και ΓΣΠ η ΑΕΚ θα συνεχίσει να είναι στο -1 από την κορυφή.

86' Ο χρόνος κυλά προς τέρψιν της ΑΕΚ που μπροστά στο σκορ. Δεν μπορεί να αντιδράσει η Ομόνοια.

87' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Κακουλλή.

88' Ελέγχουν το ματς οι γηπεδούχοι.

-Κόπηκαν 4226 εισιτήρια.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα... Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που την διατηρεί στο -1 από την κορυφή και σε τροχιά κατάκτησης του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόνγκια (80' Σάντος), Σολ (80' Κάσας), Φαράζ (69' Γκιούρτσο), Λόπες (69' Μάμας), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (73' Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Σεμέδο, Στεπίνσκι (46' Μπάκιτς), Μπασιρού, Σίμιτς (78' Κακουλλής), Παναγιώτου, Κούσουλος (68' Αλιούμ), Χαμάς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (68' Κασάμα)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Αλιούμ, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Ανδρέου, Οζλερ, Παντελή.