Αποτέλεσμα που... αδικεί και τις δύο!

Με συναρπαστικό παιχνίδι που το αποτέλεσμα του (0-0)... αδικεί και τις δύο ομάδες, ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική. Το βράδυ της Δευτέρας (18/01), η Δόξα υποδέχθηκε στο "ΜΑΚ" την ΑΕΚ και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ. Δίκαιη η ισοπαλία, άδικο το... μηδέν! Από ένα χαμένο πέναλτι για κάθε ομάδα (Τρισκόφσκι για την ΑΕΚ, Σαντίκ για την Δόξα), αρκετές καλές στιγμές ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Εγγλέζου στο 85'. Άξιζαν τουλάχιστον από ένα γκολ οι δύο ομάδες. 13 τελικές η ΑΕΚ, 9 η Δόξα και από 6 εντός εστίας για κάθε ομάδα.

βητερβ

-Έναρξη με δύο λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-2' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Σαντίκ, το οποίο ακυρώνεται για οφσάιντ. Σωστή η απόφαση, αφού ο φορ της Δόξας ήταν εκτεθειμένος.

-6' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Μακρής έστρωσε στον Σπιρόφσκι που έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-7' Πήγε για γκολ απ' το κέντρο ο Σαντίκ! Λάθος του Λαφράνς, ο φορ των γηπεδούχων κοντρόλαρε και δοκίμασε απ' το κέντρο το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

-9' Νέα ευκαιρία στο ματς! Ο Σούρτεντεν έκανε την σέντρα από αριστερά με προορισμό το δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-15' Ισορρόπησε η Δόξα μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ. Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά.

-20' Σουτ του Εγγλέζου από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

-21' Σουτ του Χέιτλι από μακριά, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-28' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Κράτημα του Μέσκα σε Σπιρόφσκι, ήταν κοντά στην φάση ο ρεφ Θεουλής. Κίτρινη στον μπακ της Δόξας. Ήταν στο όριο και θα χάσει ένα απ' τα επόμενα δύο ματς της Δόξας (ΑΕΛ ή ΕΝΠ).

-30' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα ψηλά στο κέντρο της εστίας αλλά ο Σισκόφσκι τον... ψάρεξε, έμεινε όρθιος και έδιωξε με τις γροθιές! Στην επαναφορά, ο "Τρίσκο" έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

τβρεφ

-31' Κίτρινη στον Γκίλσον. Ήταν στο όριο και θα χάσει ένα απ' τα επόμενα δύο ματς της Δόξας (ΑΕΛ ή ΕΝΠ).

-36' Ωραία σέντρα του Σούρτεντεν από αριστερά, κεφαλιά του Λαφράνς από καλή θέση, άστοχη.

-40' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εξαιρετική κάθετη του Σπιρόφσκι προς τον Ακοράν, αυτός απ' το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια δεξιά έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Ξανά κοντά στο γκολ η ΑΕΚ. Ωραία κίνηση του Γκαρσία εντός περιοχής και σουτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-45+2' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Το κόρνερ εκτελέστηκε απ' τον Χέιτλι, ο Μακρής ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

-Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

ν υτν τν

-46' Αλλαγή για την Δόξα. Ασαμόα αντί Γκίλσον.

-46' Ξεκίνημα με τελική για την ΑΕΚ. Σουτ του Σπιρόφσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, δύσκολα σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Κάθετη του Οικονομίδη, πλασέ του Κίκας, με τα πόδια ο Μολ!

-52' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα! Ο Σαντίκ πρόλαβε και... τσίμπησε την μπάλα, ο Λαφράνς πήγε με δύναμη και ήταν ένα κλικ πιο αργός, δεν πρόλαβε την μπάλα και ανέτρεψε τον επιθετικό της Δόξας.

-53' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα! Ο Σαντίκ εκτέλεσε αλλά ο Μολ έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε! Μάλιστα στην επαναφορά ο Ασαμόα δοκίμασε να σκοράρει από κοντά αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ... είπε ξανά "όχι" ενώ στην τρίτη προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων, ο Τραϊσέφσκι έκανε το σουτ, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά με τάκλιν αυτοθυσίας έδιωξε πάνω στην γραμμή!

5γη5434

-54' Ευκαιρία για την ΑΕΚ τώρα! Αντεπίθεση και πλασέ του Ακοράν, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-62' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Θάντι αντί Μακρή.

-63' Κίτρινη στον Λαφράνς για κράτημα στον Σαντίκ.

-65' Μακρινό σουτ του Οικονομίδη, σε κόρνερ ο Μολ.

-67' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Χάουγκεν αντί Σπιρόφσκι.

-71' Αλλαγή για την Δόξα. Καρλίτος αντί Ολιβέιρα.

-72' Έχει μειωθεί αρκετά ο ρυθμός. Χωρίς φάσεις στο τελευταίο τέταρτο.

-75' Κίτρινη στον Άδωνη για φάουλ στον Γκαρσία.

-77' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Τολεμές αντί Γκαρσία και Μοϊσόφ αντί Λαφράνς.

-82' Αλλαγή για την Δόξα. Γκλίσιτς αντί Κίκας.

-84' Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα. Κίτρινες σε Μοϊσόφ και Τολεμές.

-85' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μολ!

-87' Κίτρινη στον Σούρτεντεν για φάουλ στον Καρλίτος.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Αλλαγή για την Δόξα. Μπόλιεβιτς αντί Οικονομίδη.

-Τέλος αγώνα, στο 0-0.

ΔΟΞΑ (Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Γκίλσον (46'Ασαμόα), Ολιβέιρα (71'Καρλίτος), Σαντίκ, Οικονομίδης (90'Μπόλιεβιτς), Χριστοφή, Τραϊσέφσκι, Άδωνη, Μέσκα, Κίκας (82'Γκλίσιτς).

Στον πάγκο οι: Παρασκευά, Μπόλιεβιτς, Κάρλος, Μπουλότ, Καρλίτος, Ασαμόα, Γκολομπάρτ, Γκλίσιτς.

ΑΕΚ (Αυγουστή): Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (67'Χάουγκεν), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκαρσία (77'Τολεμές), Χέιτλι, Σούρτεντεν, Γκονζάλεθ, Μακρής (62'Θάντι), Λαφράνς (77'Μοϊσόφ).

Στον πάγκο οι: Τέουνκενς, Θάντι, Σπόλιαριτς, Χάουγκεν, Ιωάννου, Τολεμές, Ναούμ, Κωνσταντίνου, Μοϊσόφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μέσκα (6η), Γκίλσον (3η), Άδωνη / Λαφράνς, Μοϊσόφ, Τολεμές.

Διαιτητής: ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΘΕΟΥΛΗ
Α' Βοηθός: ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥ Ε.
Β' Βοηθός: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΝΔΡΕΟΥ Π.
Τέταρτος Διαιτητής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΛΩΜΟΥ