Πρώτη νίκη με Σωφρόνη και... σούπερ Ναράνχο!

Την πρώτη της νίκη με τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της, πανηγύρισε το βράδυ της Δευτέρας η ΑΕΚ. Στο ντεμπούτο του Κύπριου τεχνικού στον πάγκο της σε παιχνίδι πρωταθλήματος (προηγήθηκε το ματς Κυπέλλου με την ΑΕΛ), η ομάδα της Λάρνακας πέρασε με εμφατικό τρόπο από το Δασάκι επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού Άχνας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ναράνχο, ο οποίος πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ (το τρίτο ο Φλοριάν).

Με εξαίρεση τα πρώτα 20-25 λεπτά στα οποία ο Εθνικός στεκόταν καλύτερα και έφτιαξε τις προϋποθέσεις για γκολ, στα υπόλοιπα λεπτά η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στους 19 βαθμούς η ΑΕΚ και στην πέμπτη θέση. Στους 7 ο Εθνικός που βρίσκεται στην 13η θέση.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

-Μονόλεπτη σιγή στη μνήμη του Ντιέγο Μαραντόνα

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-1' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό! Ο Μπογκατίνοφ είχε τις απαντήσεις στην κεφαλιά του Ναράνχο και το κοντινό σουτ του Ιωάννου μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα

-2' Σουτ του Ζάκπα μέσα από την περιοχή, έτοιμος ο Τόνιο. Άμεσα η πρώτη φάση και του Εθνικού

-10 λεπτά αγώνα, η ΑΕΚ κρατά τη μπάλα και ψάχνει τους χώρους

-19' Κάρτα στον Φερνάντες για φάουλ στον Κονέ

-20' Παρολίγο αυτογκόλ μετά από πισινή κεφαλιά του Μοϊσόφ στην προσπάθεια να απομακρύνει. Πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Τόνιο

-22' Γυριστό σουτ του Κονέ από κοντά, σώζει και πάλι ο Τόνιο

-29' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ! Στην αντεπίθεση Ιωάννου και Ναράνχο έπαιξαν το ένα-δυο, με τον πρώτο να σεντράρει και τον δεύτερο με κεφαλιά να σκοράρει

-33' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ιωάννου, ο τερματοφύλακας του Εθνικού βγάζει μια πολύ δύσκολη απόκρουση

-39' Κάρτα στον Περατικό για φάουλ στον Ακοράν

-44' Κίτρινη στον Ιωάννου

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις

Έναρξη β΄μέρους

56’ Πέναλτι για την ΑΕΚ για μαρκάρισμα του Χουντόμπιακ στον Ακοράν

57΄ΓΚΟΛ 0-2 από τον Ναράνχο με εκτέλεση... "Πανένκα"!

φγτερη

63΄Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο του αγώνα και ψάχνει το τρίτο γκολ κυκλοφορώντας την μπάλα και φτάνοντας έξω από την περιοχή του Εθνικού. Ο Εθνικός από την πλευρά του δεν μπορεί να απειλήσει

69' Σουτ του Κονέ εκτός περιοχής η μπάλα έξω

75’ Σουτ του Χουντόμπνιακ η μπάλα κοντράρει στον Φλοριάν με τον Τόνιο να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

81΄ ΓΚΟΛ 3-0 για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν. Ο Φερνάντες από τα δεξιά έβγαλε την μπαλιά μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος από κοντά έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα.

87' Καλό σουτ του Παπαγεωργίου η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.