Ονήσιλος - ΑΕΚ: Πεντάρα, πρώτη Μπαντία και... ημιτελικά! (Φώτος)

Πρόκριση… στο ρελαντί για την ΑΕΚ. Στον επαναληπτικό αγώνα με τον Ονήσιλο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 5-1 και με συνολικό σκορ 13-1 (μετά το 8-0 του πρώτου αγώνα), σφράγισε την πρόκριση της στην τετράδα. Παναντέρο, Λαμπόικο, Τόμοβιτς, Ντάρμπισαϊρ και Ολατούντζι οι σκόρερ για τους νικητές, ο Λίμα με πέναλτι το γκολ των ηττημένων. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Νταβίντ Μπαντία στον πάγκο της ΑΕΚ, ο οποίος… ξεχώρισε με την απόφασή του να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 80’ όταν τραυματίστηκε ο Μαρτής (δεν έκανε αλλαγή ενώ είχε ακόμη δύο στο… χέρι). ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το θέμα.

-7' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ωραία κάθετη του Χριστοφόρου στον Ολατούντζι που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα και ο Παναντέρο σε κενή εστία... άνοιξε το σκορ.

;γ5;5ρηβ

-10' Ανοικτό ματς, χωρίς σκοπιμότητες. Καλός ο ρυθμός...

-15' Σέντρα του Παναντέρο από αριστερά και σουτ στην κίνηση του Αναστασίου, λίγο έξω η μπάλα.

-17' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, σε κόρνερ ο Κωνσταντίνου.

-21' Ο Αναστασίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου, αδύναμο το πλασέ του.

-25' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου από αριστερά και άψογη κεφαλιά του Λαμπόικο για το 2-0!

-30' Πάει για on field review ο ρεφ, για χέρι του Κουμάση εντός περιοχής του Ονήσιλου.

4η6τ

-32' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Αυτή είναι η απόφαση μετά τον έλεγχο της φάσης απ' τον ρεφ Αθανασίου μέσω του on field review.

-33' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τόμοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και 3-0!

-34' Αλλαγή για την ΑΕΚ, αναγκαστική. Ο Χριστάκη αντί του Παναντέρο που ένιωσε ενοχλήσεις.

-40' Ευκαιρία με τον Ολατούντζι από κοντά, δύσκολα ο Κωνσταντίνου.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Ωραίο σουτ του Εγγλέζου από κοντά, εντυπωσιακά ο Κωνσταντίνου.

-55' Έχει την κατοχή και την υπεροχή η ΑΕΚ.

-60' Έξω ο στόπερ Τόμοβιτς, μέσα ο φορ Ντάρμπισαϊρ για την ΑΕΚ.

-62' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Ματ Ντάρμπισαϊρ από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 4-0!

-63' Πέναλτι για τον Ονήσιλο. Το κέρδισε ο Λίμα απ' τον Μαρτή.

-64' ΓΚΟΛ για τον Ονήσιλο! Ο Λίμα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 4-1!

-75' Ωραίο γύρισμα του Ναούμ από δεξιά, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Κωνσταντίνου.

-80' Αποχωρεί τραυματίας ο Μαρτής. Δεν κάνει άλλη αλλαγή ο Μπαντία, παρά το ότι έχει διαθέσιμες ακόμη δύο (ένα σταμάτημα).

-90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Λάθος του Κωνσταντίνου που έχασε την μπάλα στην περιοχή του και ο Ολατούτζι από κοντά σκόραρε για το 5-1!

ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Κωνσταντίνου, Κούμασης, Τούμπας (58'Παπαγεωργίου), Γκασάμα, Αχιλλέως (74'Χαβέλκα), Μαυρουδής (58'Πιρές), Εφραιμίδης, Τόνι, Σωτηρίου, Καλαϊτζής (58'Λίμα), Αμπρέου.

Στον πάγκο: Μέντες, Φωτίου, Φερέιρα, Κουλλούρης, Χαβέλκα, Νικολάου, Μιχαήλ, Φερνάντεζ, Παπαγεωργίου.

ΑΕΚ: Τούμπας (46'Παρασκευά), Λαμποϊκο, Ολατούτζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Παναντέρο (34'Χριστάκη), Μαρτής, Ναούμ, Χαραλάμπους, Τόμοβιτς (60'Ντάρμπισαϊρ).

Στον πάγκο: Λεάλ, Παρασκευά, Λέδες, Ακοράν, Γκαρθία, Μίκελ, Ντάρμπισαϊρ, Χριστάκη, Γκιούρσκο, Άλτμαν.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης