(ΣΧΟΛΙΟ) Λύγισε κόντρα σ΄ενα καλύτερο αντιπαλο

Ένα γκολ του Ντεμπουάτρ στο 64΄και δύο του Τζόναθαν στις καθυστερήσεις ήταν του αγώνα στο Γχελάμκο Αρένα διαμόρφωσαν το 3-0 και έστειλαν την Γάνδη στην επόμενη φάση. Πρόκειται για μια δίκαιη πρόκριση με την ομάδα μας να προσπαθεί, να το παλεύει και σε ορισμένες περιπτώσεις να φτάνει και κοντά στο γκολ…

Διαβάστε το σχόλιο του Αντρέα Ψάλτη από την Γάνδη.

Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες παραμόνο προϋποθέσεις. Το πρώτο μισό του 45λεπτου ολοκληρώθηκε χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Από εκεί και πέρα η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι από το 26΄μέχρι το 40΄δημιούργησαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Τόνιο ο οποίος είχε σε όλες εξαιρετικές αντιδράσεις.

Τα ριφλέξ του Ισπανού και η ηρεμία στο παιχνίδι της ΑΕΚ στο τελευταίο πεντάλεπτο οδήγησε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ στην ανάπαυλα.

Μπήκε ΔΥΝΑΤΑ αλλά…

Η ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ καλή στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Μάλιστα έφτασε κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις με την την ευκαιρία του Γιάννου στο 53΄να είναι και η πιο σημαντικό στο παιχνίδι. Κάποια αβίαστα λάθη στο μεσοαμυντικό κομμάτι της ΑΕΚ έβαλαν την Γάνδη ξανά στο προσκήνιο. Μετά από το κόρνερ του Οτζίτζα στο 64΄ο Depoitre έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής ανοίγοντας το σκορ.

Ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ έβαλε τον Φλοριάν, τον Ασούμπρε και τον Ραούλ προσπαθώντας να αλλάξει τα δεδομένα και να πετύχει η ομάδα του το γκολ που θα οδηγούσε το παιχνίδι στη παράταση. Η ΑΕΚ προσπάθησε, πάλεψε ωστόσο στο 90+3΄ και στο 90+6΄ δέχτηκε δύο γκολ από τον Τζόναθαν ο οποίος διαμόρφωσε το 3-0.