Στο +3 η Ανόρθωση με... ζωγραφιά Αρτυματά (φώτος)

Η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, με σκόρερ τον Κωστάκη Αρτυματά με φοβερό γκολ στο 8΄. Στο +3 από τον Απόλλωνα, μόνη πρώτη στην κορυφή η Ανόρθωση, έχοντας αγώνα περισσότερο από τους "γαλάζιους". Στο -7 από την 1η θέση η ΑΕΚ.  Η Ανόρθωση ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρετική στο πρώτο 20λεπτο και μπορούσε για δεύτερο γκολ. Είχε δοκάρι ο Κ.Αρτυματάς στο 2΄.  Η ΑΕΚ με τη σειρά της είχε 2-3 καλές στιγμές. Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας περισσότερη ώρα στην κατοχή της, αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει μεγάλη φάση. Η Ανόρθωση έδωσε έμφαση στο μεσοαμυντικό της κομμάτι και έκανε σωστή διαχείριση. Ζήτησε δύο πέναλτι η ΑΕΚ στο 80΄ και στο 82΄. Έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Άμπραχαμ μόλις στο 3΄ η φιλοξενούμενη ομάδα.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το "Αντώνης Παπαδόπουλος"...

2΄ Δοκάρι για την Ανόρθωση- Εκτέλεση κόρνερ του Οκριασβίλι, ο Αρτυματάς στο πρώτο δοκάρι από δύσκολη γωνία έκανε την κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ

3΄ Άτυχος ο Άμπραχαμ, έχει τραυματιστεί σοβαρά στο γόνατο, πάει για αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΚ- Μεταφέρθηκε με το φορείο εκτός και θα πάει σε κλινική

7΄ Ο Σπόλιαριτς στη θέση του Άμπραχαμ

8΄ ΓΚΟΛ/Γκολάρα ο Κωστάκης Αρτυματάς! Φοβερό γκολ ο διεθνής άσος της Ανόρθωσης- Μετά από λανθασμένο διώξιμο από τον Ναράνχο, ο Αρτυματάς έφερε τη μπάλα στο δεξί και πριν... πατήσει στο τερέν, τρομερό τελείωμα -εκτός περιοχής- και η μπάλα στα δίκτυα. ΕΔΩ το γκολ

11΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ, άστοχος από κοντά με το κεφάλι ο Ναράνχο

14΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, δεν βρήκε στόχο το πλασέ του Χριστοφή

19΄ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, δυνατό σουτ του Χριστοφή, σε ετοιμότητα ο Τέουνκενς

20΄ Νέα τελική προσπάθεια με Μίχα η Ανόρθωση, δεν δυσκολεύτηκε ο κίπερ της ΑΕΚ

-Εξαιρετική η Ανόρθωση στα πρώτα 20 λεπτά, αρκετά λάθη η ΑΕΚ

28΄ Απειλεί η ΑΕΚ με Τρισκόφσκι, πλασέ με το αριστερό, άουτ η μπάλα

29΄ Κίτρινη στον Βργκοτς - Συμπλήρωσε τρεις, θα απουσιάσει σε ένα από τα δύο επόμενα ματς (ΑΕΛ εκτός, ΕΝΠ εντός).Λογικά... με ΕΝΠ

30΄ Κόπασε ο ρυθμός της Ανόρθωσης λίγο μετά το 20λεπτο, κέρδισε... μέτρα στο τερέν η ΑΕΚ

40΄ Άστοχος με το κεφάλι ο Βργκοτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οκριασβίλι

41΄ Κίτρινη στο Θωμά Ιωάννου, συμπλήρωσε τρεις (Απόλλωνας εντός, Εθνικός εκτός, τα δύο επόμενα ματς)

1 λεπτά καθυστερήσεις

45+1 Ευκαιρία με Μανιά, δεν έκανε καλό τελείωμα, μάζεψε τη μπάλα ο Τέουνκενς

Ημίχρονο

-Οι αριθμοί για το πρώτο 45λεπτο μέσα από τη Cablenet, όπου ήταν καλύτερη η Ανόρθωση

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

-Ξεκίνησε πιο δυνατά η ΑΕΚ, πιο επιθετικά...

-Μπήκαμε... στο τελευταίο δεκάλεπτο

80΄ Πέσιμο του Σπιρόφσκι στην περιοχή, ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για σπρώξιμο από τον Σελίν - Φαίνεται ότι υπάρχει επαφή από την επαναληπτική προβολή, από κει πέρα ο ρεφ έκρινε ότι δεν ήταν ικανό να τον... γκρεμίσει

82΄ Άστοχος με το κεφάλι ο Τρουγιόλς- Ζήτησε ξανά πέναλτι η ΑΕΚ για αντικανονικό μαρκάρισμα του Αρτυματά στον Τρουγιόλς τη στιγμή που... εκτελούσε με το κεφάλι. Ο ρεφ ήταν πολύ κοντά στη φάση, έκρινε ξανά ότι το μαρκάρισμα δεν ήταν ικανό για να σφυρίξει την παράβαση