ΘΡΙΛΕΡ, ΜΑΤΣΑΡΑ και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ στην "ΑΡΕΝΑ" (φώτος)

Μεγάλο ματς στην "ΑΡΕΝΑ" με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει την Ομόνοια (2-2) στο 90+7 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι. Τρία πέναλτι για την ΑΕΚ, απόκρουσε το 1ο ο Ουζόχο. Καλύτερη η Ομόνοια στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του αγώνα, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ το... γύρισε με Χριστοφή και Γκόμεθ.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα (σ.σ μέχρι το 12). Στο 10΄ το πρώτο πέναλτι που εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι και είπε ΟΧΙ ο Ουζόχο. Καλύτερη η Ομόνοια στη συνέχεια, είχε ακυρωθέν γκολ του Λούφτνερ στο 28΄. Στο 39΄ ο Σκοπιανός άσος της ΑΕΚ έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου, ο Χριστοφή έκανε το 1-1. Προβάδισμα για την Ομόνοια που συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο 45λεπτο, με Γκόμεθ στο 67΄. Εκεί που φαινόταν ότι η Ομόνοια θα κέρδιζε, στο 90+6 κέρδισε τρίτο πέναλτι η ΑΕΚ και ένα λεπτό αργότερα ο Τρισκόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Δύο λεπτά νωρίτερα ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια με τον Μίκου.

Έναρξη αγώνα

1΄ Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την ΑΕΚ-Πέρασε ανεκμετάλλευτο

5΄ Μπήκε πιο επιθετικά η ΑΕΚ

6΄ Φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό ο Χέφελ, μόλις άουτ η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τους γηπεδούχους

7΄ Γύρισμα του Μαυριά από τα δεξιά, διώχνουν οι της ΑΕΚ

8΄ Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Λανγκ με το πόδι βρήκε στο κεφάλι τον Τρισκόφσκι

10΄ Ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε να... νικήσει τον Ουζόχο από την άσπρη βούλα! Ο Νιγηριανός έπεσε δεξιά, η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας και έσωσε με τα πόδια! Δεν ήταν καλή η εκτέλεση του Σκοπιανού

12΄ Τρομερή τριπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ-Ο Ουζόχο άναψε... κόκκινο στο πλασέ του Γιάννου, κεφαλιά του Τρισκόφσκι σε σώμα αμυντικού, άστοχο σουτ του Ραούλ στη συνέχεια

13΄ Κίτρινη κάρτα σε Χένινγκ Μπεργκ και Σίμο Ταραπουλούζη για διαμαρτυρίες

15΄ Κίτρινη σε Πλάνας για φάουλ στον Χριστοφή

16΄ Άστοχη κεφαλιά του Νταρμπισάιαρ

18΄ Καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Τιάγκο, δεν βρήκε στόχο

20΄ Ζήτησαν πέναλτι οι της Ομόνοιας σε χέρι του Γκονζάλεθ, ο ρεφ μάλλον άφησε σωστά το παιχνίδι να εξελιχθεί

25΄ Κίτρινη στον Γιάννου για φάουλ στον Μαυρία

26΄ Μεγάλη ευκαιρία με Χριστοφή, από κοντά δεν βρήκε στόχο

27΄ Κίτρινη στον Τέτε για φάουλ στον Μαυρία

28΄ Σκοράρει με Λούφτνερ η Ομόνοια, δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ- Δεν ξεκαθαρίζει η πρώτη επαναληπτική προβολή το σκηνικό

29΄ Καλύτερη η Ομόνοια μετά τα πρώτα 12 λεπτά

35΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με Γιάννου, πολύ άστοχο τελείωμα μέσα από την περιοχή

38΄ Δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι για την ΑΕΚ, σε μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Κάσες

39΄ ΓΚΟΛ/1-0 η ΑΕΚ με Τρισκόφσκι! Αυτή τη φορά βγήκε νικητής ο Σκοπιανός από την... άνιση μονομαχία. Ο "Τρίσκο"... έστειλε ξανά τον Ουζόχο στη δεξιά του γωνία και τη μπάλα στην άλλη γωνία

43΄ Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια-Σουτ από τον Χριστοφή, η μπάλα κοντράρει και κόρνερ

44΄ Προβλήθηκε δεύτερη επαναληπτική προβολή για το ακυρωθέν γκολ της Ομόνοιας

2 λεπτά καθυστερήσεις

45+2 ΓΚΟΛ η Ομόνοια με Χριστοφή στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου! Υπέροχος συνδυασμός, έτοιμο γκολ έδωσε ο Τιάγκο στον "Τζίμη"

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

47΄ Ευκαιρία με Νταραμπισάιαρ, δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι

49΄ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, απόκρουση του Τόνιο σε πλασέ του Εζρά μέσα από την περιοχή

53΄ Πολύ άστοχο σουτ από Γκόμεθ, εκτός περιοχής

54΄ Καλύτερη η Ομόνοια στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου

55΄ Έβγαλε... πολύ καλή άμυνα ο Λανγκ στην προσπάθεια του Τρισκόφσκι να πλασάρει από πλάγια θέση, δεξιά μέσα από την περιοχή

62΄ Ο Ακοράν στη θέση του Ρουίθ-Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

65΄ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ-Απέναντι από τον Ουζόχο ο Τρισκόφσκι, έκανε το πλασέ και... σωτήρια επέμβαση από τον κίπερ της Ομόνοιας

67΄ΓΚΟΛ/Με Γκόμεθ το 1-2! Έφερε τούμπα το ματς η Ομόνοια! Έξυπνη πάσα από τον Εζρά στον Νταρμπισάιαρ ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ τον Γκόμεθ και σε θέση οδηγού η Ομόνοια

70΄ Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Μίκου στη θέση του Ματ

72΄ Ο Βίτορ Γκόμες στη θέση του Χριστοφή

76΄ Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΚ-Φιόλιτς μέσα, Κάσες έξω

80΄ Δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Μίκου μετά από τη σέντρα του Εζρά

81΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια με Βίτορ Γκόμες, αλλά ήταν άστοχο το πλασέ του από καλή θέση

84΄ Θέλει... αλλά δεν μπορεί η ΑΕΚ-Με σχετική ευκολία η Ομόνοια διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμά της

86΄ Ο Φλοριάν στη θέση του Γιάννου

86΄ Τελική προσπάθεια για την ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να απειλήσει με το κεφάλι ο Τρισκόφσκι

89΄ Τελευταία αλλαγή και για την Ομόνοια-Τζιωνής στη θέση του Εζρά

5 λεπτά καθυστερήσεις

90+5 Ευκαιρία με Μίκου η Ομόνοια, μαρκάρισμα από τον Χέφελ, διαμαρτυρίες για πέναλτι

90+6 Τρίτο πέναλτι για την ΑΕΚ! Λάθος ξανά από τον Κούσουλο, ανέτρεψε τον Φλοριάν

90+7 ΓΚΟΛ Ο Τρισκόφσκι εύστοχος και 2-2. ΤΕΛΟΣ στο ματς

Oι ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Tόνιο, Πλάνας, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Σάστρε, Κάσες (76΄ Φιόλιτς), Γιάννου (86΄ Φλοριάν), Τέτε, Γκονζάλεθ, Ρουίθ (62΄ Ακοράν)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Θάντι, Σπόλιαριτς, Γκαρσία, Ιωάννου, Αναστασίου

Ομόνοια: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Μαυρίας, Γκόμεθ, Τιάγκο, Κούσουλος, Εζρά (89΄ Τζιωνής), Χριστοφή (72΄ Βίτορ Γκόμες), Νταρμπισάιαρ (70΄ Μίκου)

Στον πάγκο: Παναγή, Χούμποτσαν, Περέιρα, Μανρίκε, Ορτέγκα, Κακουλλής

Κίτρινες: Πλάνας, Γιάννου, Τέτε /Μπεργκ (σ.σ προπονητής), Ταραπουλούζης (σ.σ διευθυντής τμήματος σκάουτινγκ)

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μάριος Καλογήρου